Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można ogrzewać dom w wygodny i bezpieczny sposób. Nowoczesna technologia umożliwia dostosowanie pracy pompy do warunków zewnętrznych i zapotrzebowania mieszkańców na energię. Jest to wygodny i energooszczędny sposób na zapewnienie sobie ciepła, jednak wielu właścicieli domów zastanawia się, czy jest to w ogóle opłacalne. W poniższym artykule rozpatrujemy ten dylemat.
Czy opłaca się inwestowanie w pompy ciepła?
Zakup pompy ciepła to duży jednorazowy koszt. Jednocześnie są różne sposoby, które pozwalają na przeprowadzenie tej operacji w taki sposób, aby budżet domowy ucierpiał jak najmniej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dofinansowania. Rządowe programy, takie jak “Czyste powietrze” są tak pomyślane, żeby wspierać gospodarstwa domowe, które inwestują w ekologiczne źródła energii. Korzystając z programu, opłaca się zakładać pompy ciepła dofinansowania Heatergo to wygodne rozwiązanie dla każdego właściciela domu.
Poza tym, jeśli ktoś skorzystał i poniósł koszty związane z założeniem pompy ciepła, może dodatkowo zastosować ulgę termomodernizacyjną, dzięki czemu zapłaci mniejszy podatek dochodowy. Biorąc powyższe czynniki pod uwagę, można powiedzieć, że kupno pompy ciepła jest świetną inwestycją. Aby na niej skorzystać, warto wybrać najlepsze pompy ciepła dofinansowania i dostać fachową pomoc od profesjonalnych doradców.
Warto o tym pomyśleć, tym bardziej, że na rynku nośników energii panuje kryzys. Sankcje, które miały uderzyć w Rosję spowodowały, że brakuje taniego węgla, więc jego ceny poszybowały w górę. Założenie pompy ciepła jest sposobem na uniezależnienie się od kapryśnego rynku paliw kopalnych.
Jakie czynniki wpływają na zakup pompy ciepła?
Sposób ogrzewania domu to jedna z najważniejszych kwestii, jaka jest rozpatrywana podczas budowy domu. Dotyczy to także starych budynków, które są modernizowane. Więcej specjalistycznych informacji znajdziesz tu: https://heatergo.pl/. Pompy ciepła mogą być zakładane zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie. W tym drugim przypadku muszą być spełnione pewne warunki:
- odpowiednie docieplenie domu,
- montaż drzwi i okien w energooszczędnej technologii,
- dobry stan techniczny budynku – szczelny dach, równe i symetryczne ściany, dobra wentylacja.
Pewną trudnością może być także dobranie właściwego urządzenia do danego mieszkania. Moc pompy jest wykorzystywana nie tylko do ogrzewania budynku, ale także podgrzewania wody. Wówczas należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- wielkość powierzchni użytkowej, która ma być ogrzewana,
- zużycie ciepłej wody przez cały rok – zazwyczaj ma to związek z liczbą domowników.
Dzięki tym informacjom można o wiele dokładniej określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Jest to także zadanie, które można powierzyć specjalistom z branży energii odnawialnej. Konieczne może się okazać zaproszenie audytora, który dokona wszystkich niezbędnych pomiarów i stworzy dokumentację, dzięki której będzie mógł wybrać najlepszy model pompy ciepła.
Z czym wiąże się założenie pompy ciepła w domu?
Pompy ciepła, tak jak każdy rodzaj ogrzewania ma swoje liczne zalety i wady. Dlatego podejmując ostateczną decyzję o zakupie, warto spojrzeć na tę sprawę chłodnym okiem. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie przynoszą pompy ciepła:
- mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu i nie zajmują dużo miejsca,
- dom, który korzysta z pompy ciepła nie potrzebuje komina,
- są to urządzenia, które wytwarzają ciepłą wodę, nawet, gdy na zewnątrz panują duże mrozy – np. – 25°C,
- posiadają wysoką wydajność i są tanim źródłem energii do ogrzewania domu,
- urządzenie jest ciche, a jego działanie prawie niezauważalne,
- powietrzne pompy ciepła nie potrzebują prac ziemnych, które są związane z montażem kolektora gruntowego,
- można zaoszczędzić miejsce, które wcześniej służyło do przechowywania opału,
- są ekologicznym rozwiązaniem, nie wymagają brudzenia rąk czy przenoszenia ciężkich pojemników z drewnem lub węglem.
Na zakończenie można wymienić wady. Urządzenie ma nieco mniejszą wydajność, gdy panują niższe temperatury. Wtedy pracę pompy może wspomagać szczytowe źródło. Barierą dla wielu osób może być również koszt inwestycji, szacowany na 39 – 60 tysięcy zł. Jednak jest to długoterminowa inwestycja, której zalety przewyższają ewentualne minusy.