Samodzielna walka z chorobą alkoholową może być bardzo trudna. Gdzie szukać wsparcia? Z pomocą przychodzą profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych. Kiedy warto skorzystać z ich usług? Jak wybrać najlepszą placówkę?
Kto powinien zwrócić się po pomoc do ośrodka leczenia alkoholizmu?
Alkoholizm ma różne oblicza. U niektórych osób choroba ta rozwija się latami i przez długi czas jest utrzymywana w tajemnicy przed innymi. U innych jest widoczna od razu i może być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, kontaktów z otoczeniem, utraty pracy. Z uzależnienia od alkoholu można wyjść, korzystając z usług placówek terapeutycznych. Pierwszym krokiem jest dostrzeżenie problemu alkoholowego. Chęć zmiany, również motywowana przez bliskie osoby czy trudną sytuację życiową, jest w tym przypadku kluczowa.
Terapia leczenia alkoholizmu wskazana jest w przypadkach jak:
- brak efektów samodzielnego odstawienia alkoholu,
- nawroty choroby alkoholowej – trudności w utrzymaniu trzeźwości,
- poważne dolegliwości zdrowotne wynikające z nałogu,
- problemy życiowe związane z uzależnieniem,
- skierowanie na terapię od lekarza specjalisty,
- orzeczenie sądu kierujące na leczenie alkoholizmu.
Warto pamiętać, że ośrodek uzależnień alkoholowych przyjmuje wyłącznie osoby trzeźwe, dlatego koniecznym warunkiem do spełnienia, aby skorzystać z terapii, jest abstynencja od alkoholu. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem leczenia może być konieczne odbycie detoksu – odtrucia alkoholowego.
Jak przebiega leczenie w ośrodku leczenia uzależnień?
Ośrodki zajmujące się leczeniem alkoholizmu zapewniają swoim podopiecznym kompleksową pomoc w wyjściu z tego trudnego uzależnienia. W ramach pobytu w placówce, terapia odbywa się zgodnie z poniższym schematem.
Odtrucie organizmu
To wstępny etap leczenia alkoholizmu, w ramach którego podopieczny ośrodka odstawia alkohol i odtruwa organizm, czyli odbywa detoks. Na tym etapie mogą być obserwowane różne objawy, między innymi rozdrażnienie, lęki, symptomy somatyczne. Czasami detoks wymaga dodatkowego leczenia farmakologicznego.
Indywidualna terapia dla alkoholików
Spotkania z terapeutą i psychologiem, podczas których osoba uzależniona może otworzyć się, opowiedzieć o swoim problemie oraz otrzymać indywidualne wsparcie. Celem jest diagnostyka, poznanie i zrozumienie mechanizmów powstawania uzależnienia oraz zmiana sposobu myślenia o nałogu.
Terapia grupowa dla alkoholików
Ośrodek uzależnień alkoholowych w zakresie terapii grupowej pomaga pacjentom zmieniać nastawienie do alkoholu w grupie osób z podobnym problemem. W ramach terapii grupowej odbywają się także spotkania z niepijącymi alkoholikami, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach.
Warsztaty i ćwiczenia
Stanowią uzupełnienie terapii indywidualnej i grupowej, zapewniając dodatkowe wsparcie w dążeniu do trzeźwości. Pomagają alkoholikom przygotować się do życia bez alkoholu, już poza murami ośrodka leczenia uzależnień.
Opieka medyczna
Osoby korzystające z pomocy ośrodka uzależnień alkoholowych otrzymują wsparcie medyczne 24 godziny na dobę. Dzięki temu mogą liczyć na stałą pomoc w każdej sytuacji, w której będzie ona potrzebna.
Wsparcie po zakończeniu terapii
Ponadto ośrodek uzależnień alkoholowych może zapewnić swoim podopiecznym pomoc po zakończeniu terapii, między innymi w ramach regularnych spotkań w grupie wsparcia.
Dobry ośrodek uzależnień alkoholowych – jak go wybrać?
Aktualnie osoby, które chciałyby rozpocząć terapię, mają do wyboru wiele ośrodków – współpracujących z NFZ oraz prywatnych. Czym warto kierować się przy doborze odpowiedniej placówki terapeutycznej?
Wybierając ośrodek uzależnień alkoholowych, należy przede wszystkim uwzględnić kwestie jak zakres i częstotliwość prowadzenia zajęć, standard leczenia, a także czas dostania się do placówki, aby terapię rozpocząć jak najszybciej. Warto też wziąć pod uwagę doświadczenie i sukcesy ośrodka. Ponadto wiele osób sprawdza opinie online – za ich pomocą można dowiedzieć się, czy dana placówka cieszy się powodzeniem.
Z pomocy ośrodków leczenia uzależnień w ramach NFZ mogą korzystać nie tylko osoby ubezpieczone, lecz także te, które nie mają opłacanych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Prywatne ośrodki leczenia uzależnień – czy warto?
Wiele osób wybiera obecnie leczenie w ośrodkach prywatnych. Czy warto zdecydować się na taką ofertę? Wśród najważniejszych zalet prywatnych ośrodków uzależnień znajdują się poniższe:
- brak konieczności długiego oczekiwania na wolne miejsce,
- możliwość skorzystania z terapii również w przypadku osób niepełnoletnich,
- różne warianty terapii do wyboru,
- zróżnicowane zajęcia indywidualne i grupowe,
- opieka wykwalifikowanych specjalistów 24 godziny na dobę,
- maksymalna anonimowość dla uczestników terapii,
- wyższy standard wyposażenia ośrodków, co przekłada się na większy komfort pobytu.
Należy pamiętać, że ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych może pomóc osobie chorej, ale konieczna jest tutaj współpraca z pacjentem i jego wola walki z nałogiem. Dzięki samozaparciu w porzuceniu alkoholu i wsparciu wyspecjalizowanych terapeutów, chory zyskuje szansę na wyjście z nałogu i nowe życie w trzeźwości.