Codziennie mamy styczność z wyrobami drewnianymi. Jednak często nie mamy pojęcia, że nawet najprostsze regały czy stoły wymagają wieloetapowej obróbki. Najczęściej używanym sprzętem do profesjonalnej obróbki drewna jest właśnie wyrówniarka. Czym tak naprawdę jest i do czego jej się używa? Wyjaśniamy w naszym artykule.
Wyrówniarka – podstawowy sprzęt w każdym warsztacie
Wyrówniarki jak sama nazwa wskazuje – wyrównują chropowate powierzchnie drewna o nieregularnych kształtach. Wyrównywanie drewna jest podstawowym i najważniejszym procesem podczas jego obróbki. Właśnie wtedy są usuwane wszystkie zakrzywienia czy wystające drzazgi. Jeśli pominiemy ten proces, dalsze obrabianie drewna nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.
Kto może używać wyrówniarki?
Używanie wyrówniarki jest bardzo intuicyjne. Każda osoba, w różnym stopniu zaawansowania jest w stanie sobie poradzić z tego typu sprzętem. Taki sprzęt jest bardzo prosty w obsłudze. Dlatego korzystać z niego mogą profesjonaliści, zajmujący się na co dzień obróbką drewna oraz osoby zajmujące się hobbystycznie majsterkowaniem w swoim własnym warsztacie.
Gdzie się używa wyrówniarki?
Wyrówniarka znajduje swoje miejsce wśród zakładów produkcyjnych zajmujących się wyrobem mebli. Aktualnie są one łączone z innymi sprzętami tworząc urządzenia wieloczynnościowe. Najczęściej łączy się wyrówniarki z grubościówkami. Dzięki temu otrzymujemy deskę o odpowiedniej grubości i bez żadnych nierówności. Dodatkowo, aby zaoszczędzić czas pracy jednej osoby, stworzono inne maszyny do drewna (https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna) jak obrabiarki automatyczne, oparte na technologii CNC, aby zautomatyzować pracę. Taki sprzęt jest wykorzystywany w wielkopowierzchniowych zakładach.
Jak działa wyrówniarka?
Aktualnie rynek posiada wiele rodzajów wyrówniarek. Ich mechanizm polega na posuwie ręcznym, dzięki obniżeniu stołu podawczego o daną grubość obrabianej warstwy, gdy górna warstwa stołu jest na tej samej wysokości co styczna do okręgu skrawania noża.
Jaki sprzęt jest jeszcze potrzeby do obróbki drewna?
Ze względu na specyfikę obrabianego materiału, musimy mieć na uwadze cały potrzeby sprzęt do pracy z takim materiałem. Jakie jeszcze urządzenia potrzebujemy?
- Szlifierka – jest używana przy wykańczaniu drewna. Wygładza całą strukturę danego produktu.
- Tokarka – używa bardziej zaawansowanej technologii i jest wykorzystywana do produkcji trudniejszych kształtów. Dzięki niej możemy uzyskać okrągły kształt drewna. Tokarka wprawia w ruch dany produkt i skrawa jego powierzchnię, nadając mu pożądanego kształtu.
- Wiertarki – dzięki nim możemy stworzyć otwory w drewnie o danej wielkości.
- Narzędzia pomiarowe – często o tym się zapomina jednak bez nich nic nie jesteśmy w stanie wykonać. Potrzebujemy miar i poziomicy. Jeśli nie będziemy ich używać, to z pewnością nasze produkty nie będą ani stabilne ani ładne.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Poza sprzętem w naszym warsztacie, bardzo ważne jest przechowywanie urządzeń. W mniejszym czy większym warsztacie nie może panować chaos. Prowadzi on do niebezpieczeństwa – można się potknąć czy nadziać na dany sprzęt. Dlatego bardzo ważny jest porządek w warsztacie. Aby go sprawić można wykorzystać kilka najlepszych rad.
- Zainwestuj w stabilne i mocne regały, na których możesz postawić cięższy sprzęt.
- Zamontuj wiszące półki i haki, na których możesz położyć i powiesić sprzęt, który często używasz.
- Jeśli używasz najczęściej metalowych narzędzi, warto przytwierdzić do ściany znajdującym się nad blatem roboczym panel magnetyczny. Do niego łatwo przyczepisz metalowe narzędzia.
- Podczas obróbki drewna najbardziej niebezpieczny jest pył. Dlatego konieczne jest założenie dobrej wentylacji do warsztatu.
- Poza wskazanym wyżej sprzętem, dla bezpieczeństwa osób pracujących w tym miejscu konieczny jest zakup stosownej odzieży ochronnej. Do niej należą buty, koszule, spodnie, okulary i maski.