Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Dereń jadalny coraz częściej można zobaczyć w różnych miejscach. Drzewo czasem jest sadzone w celach dekoracyjnych, ale może też być źródłem egzotycznych owoców. Czym właściwie są derenie i co warto wiedzieć na ich temat? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!
Derenie jadalne to małe drzewka owocowe. Mogą także występować w postaci krzewów. Rosną na nich małe, czerwone owoce o gruszkowatym kształcie. Mają one twardą skórkę, a w smaku są porównywalne do żurawiny. Derenie wykazują się właściwościami leczniczymi, mają bogatą zawartość minerałów i witamin.
Derenie – co to za krzewy?
Derenie wywodzą się z zachodniej Azji oraz południowo-wschodniej Europy. Obecnie można je jednak spotkać w wielu innych miejscach, w tym w Polsce. W naturalnym środowisku rosną w łagodnym klimacie w zaroślach i na zalesionych stokach. Derenie osiągają od 3 do 10 metrów wysokości. Kwitną żółtym kwiatem w marcu i kwietniu, zanim liście rośliny zdołają się wykształcić. Owoce dereni są cierpkie w smaku, w środku mają pestki. Mają wiele pozytywnych właściwości i mogą świetnie uzupełniać składniki odżywcze w organizmie
Derenie mogą poszczycić się nie tylko pięknym wyglądem czy pożytecznymi owocami. Warto zwrócić także uwagę na drewno. Jest ono tak twarde i bardzo ciężkie – samoistnie tonie po wrzuceniu do wody. Dawniej z drzewa wyrabiało się koła zębate. Według legendy koń trojański także miał być wytworzony z dereniowego drewna.
Derenie w ogródku? To dobry pomysł!
Niezależnie czy to ze względu na owoce, czy dekoracyjny wygląd, można chcieć zasadzić we własnym ogrodzie to specyficzne drzewko owocowe. Jest to jak najbardziej możliwe – derenie nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o uprawę.
Drzewo można sadzić zarówno w słonecznym miejscu, jak i pół zacienionym. Roślina znosi suszę, upał oraz mróz, jednak nie wytrzyma stojącej wody. Podłoże pod derenie powinno być lekko kwaśne. Derenie niekoniecznie muszą być sadzone pojedynczo. Z tej rośliny można zrobić także żywopłot. Nada się do tego idealnie dzięki dużym rozmiarom i gęsto rosnącym liściom.
Aby derenie kwitły i owocowały, muszą być zasadzone w słonecznym miejscu. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej 2 sztuki, aby uniknąć problemów z zapylaniem. Krzew jest odporny na wiatr, nie trzeba go będzie więc osłaniać. Dobrze znosi też przycinanie gałęzi.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dereni lub zakupić sadzonki do swojego ogrodu, odwiedź adres: https://www.sadowniczy.pl/pol_m_KRZEWY-OWOCOWE_Derenie-jadalne-11724.html
Owoce derenia i ich właściwości
Derenie wydają owoce pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Można zbierać je przez około 4 miesiące – tyle właśnie owocuje krzew. Owoce derenia przypominają nieco żurawinę. Są to małe, czerwone pestkowce. Niedojrzałe są kwaśne i twarde, ogólnie dość cierpkie w smaku. Nie powinno to jednak zniechęcać – owoce te mają mnóstwo zalet. Są bogate w żelazo, potas, witaminy B i C. Dodatkowo doskonale pomogą w walce z anemią, przyspieszają przemianę materii, zniwelują biegunkę i wspomogą układ trawienny. W medycynie ludowej dereń jest skutecznym lekiem na przeziębienie, pomaga także zlikwidować dokuczliwe migreny.
Z owoców dereni można zrobić różnego rodzaju przetwory, jak na przykład konfitury, dżemy. Niedojrzałe owoce mogą zostać zamarynowane – przypominają wtedy smakiem oliwki. Z derenia można także wykonać nalewkę, która jest przydatna przy zaburzonej pracy jelit, grypie czy silnym bólu głowy.