Podczas prac remontowych i budowlanych łatwo w ferworze pracy nie zwrócić uwagi na pojawiające się plamy i wszechobecny brud. Gdy remontowy pył opadnie przyjdzie czas, by zadać sobie pytanie, czym zmyć piankę montażową z rąk, jak odczyścić futryny czy okna. Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęstsze pytanie o to jak usunąć piankę poliuretanową.
Kilka słów o piance montażowej (poliuretanowej)
Pianki poliuretanowe, popularnie nazywane montażowymi, to jedne z najczęściej wykorzystywanych materiałów do uszczelniania podczas prac remontowych i budowlanych. Mają zastosowanie przede wszystkim przy montażu drzwi i okien oraz rolet i bram garażowych. Są również stosowane do wypełniania bruzd i prześwitów w dachach, stopach i ścianach.
Łatwe stosowanie nie uchroni jednak przed pośpiechem w użyciu, który może skutkować zabrudzeniami. Dlatego warto widzieć, czym usunąć piankę montażową z okna, jak zmyć piankę z rąk, albo co zrobić, gdy pianka montażowa na ubraniu zostawi plamy. Pianka montażowa to produkt przeznaczony do rozszerzania się i twardnienia, co zachodzi w kontakcie z powietrzem.
W wyniku tej reakcji powstaje stabilny materiał o dużej spójności wewnętrznej. W zależności od potrzeb możemy wybrać jeden z rodzajów pianki. Główne różnice wynikają ze sposobu nakładania, dopuszczalnej temperatury, przy jakiej możne je stosować. Dzielimy również pianki na jedno- i dwuskładnikowe. Materiały jednoskładnikowe cechują się większym przyrostem objętości i szybszym wysychaniem. Natomiast dwuskładnikowe są bardziej wytrzymałe, jednak wymagają znaczniej większej wprawy i doświadczenia w ich użyciu. Dostępne są również pianki wodoodporne oraz ognioodporne.
Zastosowanie piany montażowej w domu
Istnieje wiele zastosowań pianki montażowej w domu. Najczęściej wykorzystywana jest przy montażu ościeżnic okiennych i drzwi. Ponadto ma ona zastosowanie przy montażu bram garażowych i rolet okiennych. Pianki mogą też służyć do uzupełniania szczelin przy pęknięciach między materiałami, przy cieplnej izolacji dachów, sieci wodnych i przy systemie centralnego ogrzewania. Niektóre marki pianek mają różne poziomy rozszerzalności.
Wysoka rozszerzalność stosowana jest w przypadku większych szczelin, niska rozszerzalność w przypadku okien i drzwi. W niektórych sytuacjach użycie pianki przy montażu okien i drzwi może spowodować spory bałagan. Rodzi się pytanie, czym usunąć zaschniętą piankę. Najlepsze sposoby na to, jak zmyć piankę opiszemy w kojonych akapitach. Zapraszamy również do wpisu jak zmyć klej kropelka i super glue.
Warto przypomnieć ogólne wskazówki jak zadbać bezpieczeństwo przy pracy. Przed użyciem pianki dokładnie przeczytaj instrukcje na etykiecie. Zabezpiecz miejsce pracy, aby nie mieć problemu, jak zmyć piankę, która znajdzie się nie tam, gdzie chcieliśmy. Warto zawsze nosić okulary i rękawice ochronne. Poćwicz nakładanie pianki na kartkę lub stare gazety. Nakładanie pianki wymaga pewnej praktyki, więc możesz zacząć od mniej widocznych obszarów. Miej pod ręką dużo ręczników papierowych lub szmat.
Czym zmyć piankę montażową z rąk?
Po skończonej pracy warto wiedzieć, czym zmyć piankę montażową z rąk. Pianka bardzo szybko przylega do skóry i może ją podrażnia, chociaż na ogół w niewielkich ilościach nie powoduje większych szkód. Warto usunąć piankę jak najszybciej po zabrudzeniu. Takie świeże plamy najlepiej schodzą w roztworze wody z mydłem.
W pierwszej kolejności usuń nadmiar pianki ręcznikiem lub szmatką, staraj się usunąć jak najwięcej pianki, zanim stwardnieje. Aby zmyć piankę, która pozostała rozpuść mydło w ciepłej wodzie i mocz w niej ręce przez dłuższą chwilę. Następnie pozostałe zabrudzenia wyszorują gąbką lub szczotką. Można też usunąć piankę z rąk przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej, alkoholu o wysokim stężeniu lub acetonem.
Jeśli wiesz już, czym zmyć piankę montażową z rąk, to zaaplikuj wybrany środek na wacik i przecieramy nim skórę, aby zmyć piankę. Następnie myjemy ręce mydłem i spłukujemy dużą ilością ciepłej wody. Usuwanie pianki montażowej warto zakończyć przez nałożenie na dłonie kremu nawilżającego, ponieważ skóra po tak silnych środkach może zostać wysuszona. Już wiesz, czym domyć ręce po piance montażowej.
Jak zmyć piankę montażową z ubrania?
Zajmiemy się teraz odpowiedzią na pytanie, czym usunąć piankę montażową z ubrania. Jeśli pianka nie stwardniała jeszcze w pełni, zetrzyj jej jak najwięcej szmatką lub ręcznikiem papierowym. Pozostałą piankę zmyj odrobiną acetonu, benzyny ekstrakcyjnej lub alkoholu, który polecaliśmy również do usuwania naklejki rejestracyjnej. Pamiętaj, aby najpierw przetestować wybrany środek to na małym, ukrytym obszarze, aby sprawdzić, czy nie uszkodzisz materiału, z którego chcesz usunąć piankę.
Kontynuuj tę czynność do mementu, w którym uda Ci się zmyć piankę. Jeśli zostanie plama, której nie można usunąć, możesz spróbować zafarbować ten fragment na dotychczasowy kolor ubrania, aby plama była mniej widoczna. Jeśli uszkodzenie lub przebarwienie jest niewielkie, można je przysłonić łatką lub naszywką.
Jak usunąć zaschniętą piankę montażową?
Jeśli pianka stwardniała na ubraniu, jedynym sposobem na usunięcie pianki montażowej będzie jej mechaniczne odłamanie. Najpierw załóż maskę, aby zapobiec wdychaniu jakiegokolwiek pyłu, który zostanie utworzony. Zetrzyj piankę z tkaniny pilnikiem do paznokci, pumeksem, ścierką lub tępym nożem, aż do momentu jak uda Ci się usunąć piankę poliuretanową w całości. Należy uważać, aby nie spiłować włókien tkaniny, może wtedy zrobić się dziura.
Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć zaschniętą piankę montażową z innych powierzchni, to warto wiedzieć, że szorowanie i skrobanie może być ryzykowne. Tarcie ościeżnicy czy innego miejsca, z którego chcemy zmyć piankę może skończyć się uszkodzeniem tej powierzchni, czyli nieestetycznym efektem końcowym naszej pracy. Dlatego warto usunąć piankę dedykowanymi środkami chemicznymi, które opisane zostały w kolejnym akapicie.
Dedykowane środki chemiczne do zmywanie pianki poliuretanowej
W zależności od miejsca zabrudzenia czy stopnia utwardzenia pianki, możesz wybierać między innymi spośród specjalnych ściereczek, czyścików w aerozolu lub specjalnych preparatów dedykowanych zaschniętej piance. Wszystkie środki ułatwią Ci usuwanie pianki montażowej. Gdy piana jest jeszcze nieutwardzona, wybierz dedykowaną ściereczkę i wyczyść nią zabrudzony obszar.
Podobnie skuteczny będzie czyścik w aerozolu, którym spryskujemy zabrudzone miejsce. Następnie wycieramy do sucha ścierką lub ręcznikiem papierowy. Oba te środki pomogą również zmyć piankę z narzędzi. Usuwanie pianki montażowej zawsze warto przeprowadzać jak najszybciej, Gdy pianka zaschnie i stwardnieje, to można jej nadmiar ostrożnie wyciąć nożykiem, tak, aby nie uszkodzić niczego. Następnie należy nałożyć specjalny preparat do usuwanie twardej pianki montażowej. Można je stosować do różnych powierzchni, z których chcemy usunąć piankę.
Piankę montażową najlepiej zmyć dedykowanym czyścikiem albo acetonem.