Dolina łez może nadać twarzy zmęczony lub smutny wyraz, dlatego uznawana jest za defekt estetyczny. Nie istnieją domowe sposoby, które mogłyby ją zlikwidować, ale specjalista można ją wypełnić kwasem hialuronowym. Dowiedz się, jak powstaje dolina łez i jak wygląda zabieg jej wypełniania.
Czym jest dolina łez?
Jest to zagłębienie, które biegnie od wewnętrznego kącika oka w kierunku środkowej części policzka. Najprościej wyjaśnić, co to jest dolina łez poprzez odwołanie się do doświadczeń. Wyobraź sobie, że z twojego oka wypływa łza i wykonaj ruch, by ją usunąć. Ta linia, którą wyznaczysz, to właśnie dolina łez.
Jak powstaje dolina łez?
Proces starzenia się skóry jest głównym czynnikiem wpływającym na powstawanie doliny łez. Spadek produkcji kolagenu, elastyny oraz zawartości kwasu hialuronowego sprawiają, że skóra staje się mniej sprężysta.
Jednocześnie wraz z upływem lat zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej pod oczami, przez co skóra traci podporę. Kolejnym czynnikiem pogłębiającym dolinę łez jest grawitacja – pod jej wpływem tkanki przemieszczają się w dół, podkreślając zagłębienie pod dolną powieką i tworząc tzw. worki pod oczami.
Dolina łez a kwas hialuronowy
Do korekcji doliny łez często stosowany jest kwas hialuronowy. Substancja ta naturalnie występuje w skórze i odpowiada m.in. za jej odpowiednie nawilżenie oraz elastyczność. W medycynie estetycznej stosowana jest jako wypełniacz tkankowy, np. właśnie do korekcji doliny łez, ale też wolumetrii twarzy czy powiększania ust, a ponadto stanowi podstawę zabiegów, których celem jest pobudzenie skóry do regeneracji.
Zabieg wypełniania doliny łez
Zabieg wypełniania doliny polega na wstrzyknięciu odpowiedniej ilości kwasu hialuronowego w obszar pod oczami. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Do zabiegu specjalista wykorzystuje tzw. usieciowany kwas hialuronowy, czyli zagęszczony. Dzięki temu efekt wypełnienia powinien być bardziej widoczny i dłużej się utrzymywać, niż gdyby użyty został kwas nieusieciowany, stosowany m.in. podczas mezoterapii.
Chociaż wspomnieliśmy, że wypełnianie doliny łez jest zabiegiem mało skomplikowanym, to zawsze powinien go wykonywać doświadczony lekarz. Zarówno dobór odpowiedniej ilości preparatu, jak i miejsc iniekcji, ma duży wpływ na ostateczny efekt. Jeśli w okolicę pod oczami wstrzyknięte zostanie za dużo kwasu hialuronowego, to mogą powstać tzw. wałeczki pod oczami, które mogą wyglądać nieestetycznie. Z kolei wybór miejsc iniekcji jest ważny, by dolina łez została równomiernie wypełniona.
Przeciwwskazania do zabiegu wypełniania doliny łez
Kwas hialuronowy jest substancją biokompatybilną, więc nie powinien wywoływać reakcji obronnych organizmu. Jednak nawet do zabiegu wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym istnieją pewne przeciwwskazania. Zabiegu tego nie poleca się wykonywać u osób:
-
z aktywnymi stanami zapalnymi skóry w miejscu planowanej iniekcji,
-
ze skłonnościami do obrzęków w okolicy oczu,
-
cierpiących na niektóre choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe.
Należy pamiętać, że kwalifikację do zabiegu każdorazowo przeprowadza lekarz.