Istnieje szereg powodów, dla których domy niskoemisyjne cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkich jest to perspektywa niższych rachunków domowych i optymalna wentylacja pomieszczeń, a dodatkowo osobisty wkład w ochronę środowiska. Jeśli rozważamy podjęcie takiej ekoinwestycji, powinniśmy poznać różnicę pomiędzy domem energooszczędnym i pasywnym, w tym różnicę w kosztach budowy obydwu typów domów.
Dom energooszczędny i pasywny – w czym tkwi podstawowa różnica?
Warto być świadomym, że każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, jednak nie działa to w drugą stronę – nie wszystkie domy energooszczędne można zaliczyć jednocześnie do domów pasywnych. Kluczową kwestią jest tutaj zapotrzebowanie energetyczne wyrażane w kilowatach zużywanych na każdy metr kwadratowy budynku w ciągu roku. Dla porównania: przeciętne zapotrzebowanie na energię cieplną w tradycyjnym, ocieplonym budynku to ok. 120 kWh/m2/rok, podczas gdy w domu energooszczędnym liczba ta nie przekracza 70 kWh/m2/rok, a w domach pasywnych 15 kWh/m2/rok. W domach energooszczędnych oszczędność tkwi przede wszystkim redukcji kosztów ogrzewania, ale może być związana także np. z poborem ciepłej wody czy prądu. W domach pasywnych możemy natomiast praktycznie całkowicie zrezygnować z systemów grzewczych.
Koszty budowy domu energooszczędnego i pasywnego
Koszt budowy domu energooszczędnego jest zazwyczaj o 8-35% wyższy od domu tradycyjnego. Budowa domu pasywnego to z kolei koszt o ok. 30% wyższy niż w przypadku budowy domu energooszczędnego. Wszystko zależy od materiałów i technologii wykorzystywanych podczas budowy domów energooszczędnych i pasywnych – nie muszą one w sposób znaczący różnić się od siebie pod względem kosztów, jednak różnice w obydwu typach budynków pojawiają się zwykle po uwzględnieniu kosztów wszystkich instalacji, które w domach pasywnych występują w większej ilości i są zwykle bardziej zaawansowane.
Dom energooszczędny i pasywny – jak kształtują się przykładowe ceny?
Weźmy pod uwagę budowę przykładowego domu o powierzchni 90-120m2 w stanie deweloperskim. W przypadku tradycyjnego domu zapłacilibyśmy za niego ok. 250-300 tysięcy złotych, podczas gdy w przypadku domu energooszczędnego cena ta wynosiłaby ok. 330-400 tysięcy, zaś domu pasywnego co najmniej 430 tysięcy złotych. Przy samym zakupie gotowego projektu domu energooszczędnego lub pasywnego trzeba przygotować się na koszt ok. 4-7 tys. złotych, jeśli jednak zależy nam na indywidualnym projekcie będziemy musieli przygotować się na kwotę o kilka tysięcy wyższą.
Bardzo duże znaczenie w przypadku budowy domów o obniżonym zużyciu energii ma odpowiednia termoizolacja, która ma zapewnić ciepło przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów jego zużycia. W ścianach, fundamentach i dachach budynków energooszczędnych i pasywnych stosuje się w tym celu wełnę mineralną lub polistyren ekstrudowany (styrodur), co przekłada się na koszt ok. 40 tys. złotych za wzniesienie budynku z izolacją tego typu. Ważnym elementem podczas budowy domu energooszczędnego i pasywnego są także wysokiej jakości okna, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnej szczelności. Ich koszt wraz z montażem oscyluje zazwyczaj w granicach 20-40 tys. złotych.
W budynkach energooszczędnych wykorzystuje się przynajmniej jedną instalację pozwalającą na pozyskanie energii odnawialnej, zaś w domu pasywnym wymagane jest ich kilka, by zapewnić zużycie energii równe lub niższe 15 kWh/m2/rok. Koszt każdej takiej instalacji np. pompy ciepła, wentylacji nawiewno-wywiena czy instalacji fotowoltaicznej, mieści się w granicach 25-30 tys. złotych. Bardziej rozbudowane systemy mogą jednak pochłonąć nawet do 50 tys. złotych.
Warto tym samym wiedzieć, że budowa domu energooszczędnego i pasywnego, w której koszty związane z ograniczeniem energii nie przekroczyły 20% kosztów budowy, pozwala na zwrócenie się tej inwestycji już po 10-15 latach.