Masz wrażenie, że niskie temperatury oznaczają, że Twoja drabina przystawna, wielofunkcyjna czy też teleskopowa może zapaść w sen zimowy? Wysokiej jakości sprzęt dobrze przygotowany na chłodniejszy czas w roku, przydaje się częściej niż Ci się wydaje! Dowiedz się, jak zadbać o drabinę w okresie zimowym i w jakich sytuacjach okazuje się niezastąpiona, nawet gdy aura na dworze jest niesprzyjająca.
Jak przygotować drabinę aluminiową na sezon zimowy?
Nawet jeśli posiadasz wysokiej jakości drabinę teleskopową wykonaną z aluminium, któremu niestraszna korozja, wciąż musisz odpowiednio przygotować sprzęt przed okresem spadku temperatur. Dzięki temu wydłużysz jego żywotność oraz ochronisz elementy konstrukcji przed uszkodzeniem. Warto na początek sprawdzić, jakie są zalecenia producenta w tym zakresie – w ten sposób użyjesz odpowiednich środków, które wyłącznie pozytywnie wpłyną na kondycję całości.
W jaki sposób przygotować drabinę aluminiową przed zimą:
- Dokładnie wyczyść konstrukcję. Usuń kurz, piach, błoto i wszelkie zabrudzenia z pomocą odpowiednich detergentów. Pamiętaj, że całość musi być sucha, zanim zdecydujesz się schować sprzęt w garażu.
- Zweryfikuj, w jakim stanie jest Twoja drabina wielofunkcyjna czy też przystawna. Sprawdź ruchomość jej elementów, łatwość rozkładania oraz kondycję pasów zabezpieczających czy systemów zapobiegających samoistnemu składaniu się. Jeśli coś okaże się poza Twoimi kompetencjami, zgłoś się do specjalistów. Profesjonalne przeglądy drabin oferuje między innymi firma KRAUSE.
- Zadbaj o sam materiał, z którego wykonana jest drabina. Użyj do tego środków do konserwacji metali pastę lub olej.
Jeśli chcesz, aby Twoja drabina aluminiowa była wiosną w idealnej kondycji, przechowuj ją w suchym oraz wentylowanym miejscu np. garażu. Gdy nie ma takiej możliwości i sprzęt musi spędzić cały sezon na zewnątrz, zakryj konstrukcję folią lub użyj pokrowca, a pod stopkami ułóż materiał izolacyjny.
A jak korzystać z drabiny, aby było to bezpieczne. W przypadku działań prowadzonych na zewnątrz unikaj przeprowadzania prac na wysokości, gdy pada śnieg, deszcz oraz wieje porywisty wiatr – wszystko to może wpłynąć na stabilność pozycji ciała i ogólny komfort.
Zastosowanie drabiny przystawnej zimą
Modele przystawne mają prostą budowę o charakterze jedno lub dwuelementowym. Typowa jest dla nich niewielka waga, wysoka nośność oraz szerokie możliwości użycia. Każda drabina przystawna KRAUSE to duża stabilność, wytrzymałość i jakość – w końcu marka jest pionierem wśród drabin, rusztowań i konstrukcji specjalnych.
Do czego w takim razie może Ci się przydać przystawna drabina aluminiowa? Z pewnością pomoże Ci dotrzeć na dach. Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa obowiązkiem każdego właściciela domu jest usuwanie śniegu z pokrycia dachowego. Nagromadzona pokrywa śnieżna może doprowadzić do uszkodzenia dachu, a nawet jego zawalenia – waga śniegu jest znacznie wyższa, niż się wydaje. Warto więc zajmować się tym regularnie, aby nie narażać domowników na niebezpieczeństwo oraz nie obciążać budżetu domowego kosztem niespodziewanych napraw.
Drabina przystawna jest także niezastąpiona podczas czyszczenia oraz udrożnienia systemu rynnowego. Woda nagromadzona w okresie nagłych zmian temperatur często przekształca się w lodowe bryły, które mogą naruszyć szczelność rynien. W takich warunkach na występach dachu tworzą się także sople – choć wyglądają pięknie, spadając mogą wyrządzić krzywdę przechodzącym pod nimi osobom. Z pomocą drabiny szybko i bezpiecznie się ich pozbędziesz, zanim dojdzie do tragedii.
Zimowy remont z drabiną teleskopową
Przeważnie mówi się, że okres zimowy to nie najlepszy moment na przeprowadzanie prac budowlanych. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby w tym czasie zrobić szybki remont i odświeżyć nieco wnętrza swojego domu. Odmalowanie ścian czy poprawa wyglądu sufitów jest jak najbardziej możliwa – z pomocą bezpiecznej i użytecznej drabiny teleskopowej KRAUSE uda Ci się przeprowadzić zmiany w swoim lokum. Szczególnie popularny jest model przegubowy TeleVario z serii MONTO wyposażony w 4 regulowane nogi. Dużą zaletą tego wariantu jest fakt, że może posłużyć jako drabina przystawna, dwustronna albo pomost roboczy – w połączeniu z platformą TeleBoard. Opcja indywidualnej regulacji wysokości każdej z nóg sprawia natomiast, że ten model da się postawić na schodach. Zdecydowanie ułatwia to malowanie półpiętra albo mycie okien dachowych doświetlających klatkę schodową. Taki sprzęt usprawnia również sezonowe sprzątanie, szczególnie gdy przyjdzie czas na mycie okien, wymianę firanek czy ścierania kurzu z sufitowego oświetlenia.
Użyteczność drabiny wielofunkcyjnej w zimie
Warianty wielofunkcyjne często można znaleźć w domach ze względu na ich wszechstronność użytkowania. W zależności od modelu da się z niej korzystać w nawet 5 konfiguracjach: przystawnej jednoelementowej, przystawnej rozsuwanej, wolnostojącej dwustronnej, wolnostojącej z wysuwanym elementem oraz stawianej na schodach. Możesz jej użyć np. podczas naprawiania daszku tuż nad drzwiami wejściowymi albo w celu kontroli stanu rynien, które łatwo się zapychają pod wpływem opadów śniegu.
Polecana jest między innymi drabina wielofunkcyjna KRAUSE, a dokładniej model Tribilo, który stabilnie można ustawić na schodach. Pasy chroniące przed niekontrolowanym rozsuwaniem się konstrukcji nie zrywają się w trudnych warunkach atmosferycznych, co jest niezwykle przydatne w niesprzyjającym okresie zimowym. Szeroki stabilizator dodatkowo zwiększa stabilność, nawet jeśli podłoże będzie bardziej wymagające. Dzięki temu możesz użyć drabinę wielofunkcyjną w czasie zimy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
***
Drabina aluminiowa to sprzęt, który w wielu sytuacjach okazuje się niezastąpiony, nawet jeśli pora roku nie wskazuje, aby prace na wysokości były częste. Jeżeli zadbasz o jakość sprzętu i odpowiednio go przygotujesz na okres obniżonych temperatur, to posłuży Ci bez zarzutu przez lata – szczególnie gdy postawisz na produkty zaufanego producenta, takiego jak KRAUSE!