Zima za pasem. Trudno wręcz wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w domowych wnętrzach bez ciepła. Do tego celu niezbędne jest oczywiście odpowiednie ogrzewanie. Czy może być ono przyjazne środowisku? Zdecydowanie tak. Trzeba jednak postawić na nowoczesne rozwiązania grzewcze, pozwalające na obniżenie emisji szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Jakie ogrzewanie sprawdza się najlepiej i jest bezpieczne dla natury? Kilka przykładów zaprezentujemy w dalszej części artykułu.
Program Czyste Powietrze – na czym polega?
Dbanie o środowisko naturalne już dawno przestało być tematem marginalnym. Coraz częściej o konieczności ograniczenia emisji gazów, pyłów i innych zanieczyszczeń mówią nie tylko ekolodzy. Zwracają na to uwagę osoby prywatne, instytucje oraz rządy poszczególnych krajów. Prowadzi to do wprowadzania kolejnych rozwiązań, również w zakresie prawa.
By poprawić jakość powietrza w Polsce, powołano do życia choćby program Czyste Powietrze. Jego zadaniem jest ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery, pochodzących z domów jednorodzinnych. Program przede wszystkim skupia się na wymianie starych kotłów, opalanych paliwami stałymi (np. węglem) na nowe konstrukcje, jak choćby te dostępne w Econovli. Równie ważne jest wykonanie prawidłowej termoizolacji ścian i dachów. W efekcie poprawia się jakość powietrza oraz niejednokrotnie zwiększa się komfort cieplny dla mieszkańców danego budynku.
Ekologiczne urządzenia grzewcze – czystsze powietrze i komfort w domu
Dbanie o środowisko i utrzymanie optymalnej temperatury w domu naprawdę mogą iść w parze, zwłaszcza gdy stawia się na nowoczesne urządzenia grzewcze. Niejednokrotnie są to rozwiązania niezmiernie skuteczne, a przy tym energooszczędne, dzięki czemu ekologiczne ogrzewanie wcale nie musi rujnować domowego budżetu, czego obawia się wiele osób.
Jakie konstrukcje warto wybrać, by ograniczyć emisję pyłów?
Spore grono właścicieli domów decyduje się na wymianę tradycyjnych pieców na kotły na pellet. Jest to w pełni naturalne biopaliwo produkowane wyłącznie z mocno sprasowanych liści i igieł. Nowoczesne ogrzewanie wyróżnia się sporą mocą, a przy tym nie zanieczyszcza środowiska w takim stopniu jak choćby węgiel. Dodatkowo już wykorzystany pellet może służyć na przykład do użyźniania gleby w przydomowym ogrodzie.
Inną opcją są pompy ciepła, które czerpią energię ze słońca, gruntu i wody. Takie rozwiązanie nie wymaga opału i jest niemalże bezobsługowe. Pompa pokrywa w pełni zapotrzebowanie domu na energię, jeśli oczywiście dopasuje się jej moc do indywidualnych potrzeb oraz rozmiaru budynku.
Co jeszcze warto zrobić? Rozwiązaniem ekologicznym są też bezobsługowe kolektory słoneczne. W ich przypadku jednak ilość zbieranej energii w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych, co w polskim klimacie potrafi być bardzo ograniczające.
Bardziej ekologiczne niż ogrzewanie na węgiel bywają także nowoczesne instalacje gazowe lub elektryczne, o których sporo można przeczytać na stronie: http://projektydomow1.pl/. Również dzięki nim da się stworzyć optymalne warunki do życia w każdym domu.
Nowoczesne ogrzewanie domu – ekologiczne podejście do tematu
Okazuje się, że wiele nowoczesnych rozwiązań grzewczych nie tylko zapewnia pełen komfort cieplny, ale też pozwala zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Warto z nich korzystać, by skutecznie ogrzać dom oraz zadbać o lepsze jutro naszej planety.