

Choć dla wielu kobiet ciąża jest okresem, gdzie rezygnują z wszelkich zabiegów czy nawet stosowania niektórych kosmetyków, to jednak każda w tym okresie chce także prezentować się dobrze, a jednocześnie nie szkodzić swojemu nienarodzonemu dziecku. Farbowanie włosów w ciąży nie jest już tematem tabu. Jednak czy efekt koloryzacji jest zawsze zadowalający?
Co warto wiedzieć na ten temat?
Kiedy można farbować włosy w ciąży, a kiedy lepiej się z tym wstrzymać?
Farbowanie włosów w ciąży jest zwykle odradzane w pierwszym trymestrze. Wiadomo, że w tym okresie kobieta nie czuje się najlepiej i często ma spore problemy z mdłościami. Ponadto właśnie wtedy kształtuje się płód i wszystkie narządy, zatem najlepiej unikać kontaktu z wszelkimi środkami chemicznymi. W pierwszym trymestrze nawet większy stres może wywołać ryzyko poronienia, dlatego lepiej dmuchać na zimne. W drugim trymestrze nie ma już żadnych przeszkód, choć należy pamiętać, że są kobiety szczególnie wrażliwe na zapachy przez cały okres ciąży. Należy zatem uwagę przywiązywać do składu farb oraz tego, by nie miały mocno drażniącego zapachu.
Czy istnieją mniej i bardziej drażniące farby do włosów i jakie powinna wybrać ciężarna?
Bez wątpienia farby z amoniakiem należą do tych szczególnie drażniących, dlatego w ciąży nie należy ich wybierać. Można za to sięgnąć po szampony koloryzujące i farby bez amoniaku. Każda ciężarna przed farbowaniem koniecznie powinna wykonać próbę uczuleniową. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli przed ciążą nie było się uczulonym na daną substancję, to w ciąży może ona uczulać. Zatem lepiej sprawdzić, czy nie występuje odczyn alergiczny.
Czy efekt koloryzacji włosów w ciąży będzie zadowalający?
Wiele mówi się o tym, że koloryzacja w ciąży nie zawsze może dać satysfakcjonujące rezultaty. Rzeczywiście ze względu na występujące zmiany hormonalne, kolor włosów może być inny od oczekiwanego. Mogą one wpływać na kondycję włosów. Niektóre kobiety w okresie ciąży cieszą się mocniejszymi i bardziej lśniącymi włosami, a inne wręcz przeciwnie narzekają, że włosy nadmiernie im wypadają. Na pewno jeśli należysz do tej drugiej grupy, to powinnaś rozważyć farbowanie włosów. Oczywiście można wybrać farby mniej inwazyjne, które oparte są o oksydanty o mniejszym stężeniu. Jeżeli rozjaśniasz włosy, a w czasie ciąży Twoja wrażliwość na zapachy wzrosła, to wybierz na ten czas ombre, a rozjaśnione włosy odświeżaj poprzez tonowanie. Oczywiście warto podkreślić, że zarówno farbowanie, jak i rozjaśnianie włosów w ciąży od drugiego trymestru jest dozwolone. W końcu farba czy rozjaśniacz nie wnikają do krwioobiegu i są stosowane powierzchniowo. Dla większego bezpieczeństwa można farbować z pominięciem skóry głowy i nasady włosów. Oczywiście nie można farbować włosów, gdy na głowie czy w obrębie owłosionej skóry głowy znajdują się gojące się rany.
A jak możecie dbać o włosy farbowane czy rozjaśniane w ciąży? Na pewno doskonale sprawdzą się produkty naturalne czy te oparte na naturalnym składzie. Możesz wybrać szampon na bazie kwasu hialuronowego, a także sięgnąć po naturalne oleje do pielęgnacji włosów. Jeśli nie mają drażniących zapachów, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać olejowanie włosów czy to na zimono, czy na ciepło. Także w ciąży możesz mieć iękne i zadbane włosy i nie musisz się bać koloryzacji. Ciesz się przyszłym macierzyństwem i eleganckim wyglądem Twoich włosów.