Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię bez względu na panującą porę roku. Warto pamiętać, że ilość sporządzonej energii jest zależna od ilości docierających do instalacji promieni słonecznych, a te występują o każdej porze roku. Jednak zimą, duże mrozy i spadający śnieg wymagają od właścicieli systemów fotowoltaicznych większej uwagi.
Jak dbać o panele fotowoltaiczne w zimie
Należy pamiętać, że pogłoska o pokrywie śnieżnej zmniejszającej wydajność paneli fotowoltaicznych pozostaje tylko mitem. Dobrze jest jednak zadbać o to, by śnieg i lód nie zalegały długo na panelach, ponieważ może to wpłynąć na sprawne działanie systemu. Panele fotowoltaiczne bardzo często montowane są pod kątem, dzięki czemu śnieg nie potrzebuje pomocy człowieka, żeby spaść, a wykorzystywana jest jedynie siła grawitacji. Jeśli jednak z jakiegoś powodu śnieg i lód mimo to zalegają, można zdecydować się na dwie możliwości. Niewielką ilość śniegu można zostawić i poczekać do jej rozpuszczenia. Jeśli jednak mówimy o większych ilościach i masz wrażenie, że kwalifikują się one już do takich, które mogą wpłynąć na sprawność systemu lub grozi zawaleniem dachu, rekomendujemy przeprowadzenie odśnieżania.
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Aby odśnieżyć powierzchnię instalacji fotowoltaicznej najlepiej jest skorzystać z usług fachowej ekipy. Osoby takie potrafią delikatnie zająć się panelami oraz posiadają specjalistyczny sprzęt gwarantujący bezpieczeństwo. Do odśnieżania wykorzystują specjalnie do tego przeznaczone szczotki z miękkim włosiem. Zdecydowanie się na samodzielne odświeżanie to bardzo lekkomyślna decyzja, która może skutkować uszkodzeniem zarówno paneli jak i zdrowia osoby wykonującej czynność.
Czyszczenie fotowoltaiki po zimie
Konserwację paneli fotowoltaicznych wykonuje się po zimie, gdy temperatury wynoszą powyżej zera i nie występują już opady śniegu. Dobrze jest wówczas wyczyścić panele z osadzonego na nich kurzu, brudu i tym podobne. W tym celu można wykorzystać delikatne miękkie gąbki lub myjkę z wodą. Czynność należy wykonywać uważnie i ostrożnie, by nie uszkodzić paneli. Bardzo ważne jest, by w trakcie prac pod żadnym pozorem nie wchodzić na ogniwa. Może to spowodować ogromne uszkodzenia. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia można umyć powierzchnię mieszanką wody destylowanej i izopropanolu.