Jednym z najpoważniejszych argumentów wysuwanych przez przeciwników tradycyjnego grillowania jest potencjalna szkodliwość tak przyrządzanego jedzenia. Powodem są toksyczne substancje powstające w wyniku stosowania chemicznych podpałek i niewłaściwego przygotowywania potraw na grillu. Remedium na te zarzuty może okazać się grill gazowy, który w znacznym stopniu eliminuje kwestię szkodliwości dymu i konieczność stosowania chemii. Czy warto zatem mieć go w swoim ogrodzie?
Lista zalet stosowania grilli gazowych stale rośnie. W kolejnych modelach pojawiają się nowe dodatki, różne rozmiary kratki grillowej, udogodnienia w zakresie przechowywania produktów, sposobu zasilania grilla gazem i wiele innych. Jest to odpowiedź producentów na dynamicznie rosnącą popularność tego rozwiązania. Choć nie oznacza to – rzecz jasna – że grill gazowy jest pozbawiony wad. Jakie są mocne i słabe strony ogrodowego grilla gazowego?
Grill gazowy – dlaczego to dobry wybór?
Zwiększająca się popularność grilla gazowego dowodzi, że coraz więcej osób zaczyna doceniać zdrowy styl życia oraz dbać o kondycję planety. Jak się okazuje, rezygnacja z tradycyjnego grillowania nie musi oznaczać wyrzeczeń. Nowoczesne grille gazowe pozwalają na przyrządzanie posiłków z zachowaniem ich smaku i pełnego aromatu przypraw i marynat. Co jeszcze warto w nich docenić?
- Łatwość rozpalania – konstrukcja grilla gazowego pozwala na automatyczne rozpalenie ognia, niezależnie od warunków zewnętrznych. Ponadto urządzenie jest gotowe do pracy od razu w momencie rozpalenia, nie trzeba czekać na jego rozgrzanie.
- Możliwość kontroli temperatury – ustawienie konkretnej temperatury ułatwia przyrządzanie różnego rodzaju produktów i zapobieganie ewentualnym przypaleniom. Dodatkowo w grillach gazowych posiadających kilka palników możliwe jest ustawienie różnych temperatur na poszczególnych palnikach. Pozwala to na jednoczesne przygotowywanie produktów wymagających np. różnych temperatur. Funkcja Low&Slow umożliwia grillowanie potraw przez długi czas w niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowuje się maksimum wartości odżywczych.
- Brak spalania tłuszczu – proces będący jednym z głównych powodów powstawania szkodliwych dla zdrowia związków w grillu węglowym, nie zachodzi w przypadku grillowania na gazie. Niektóre modele grilla gazowego posiadają natomiast tak zwane aromatyzery. Zbierają one spływający tłuszcz i sok z przyrządzanych potraw do specjalnych rynienek, gdzie następuje odparowanie (nie spalanie!) nadające potrawom intensywny smak i aromat.
- Bogaty wybór akcesoriów – począwszy od rusztów wykonanych z różnych materiałów i w odmiennych formach, dodatkowego piekarnika lub palnika bocznego do klasycznego gotowania, poprzez akcesoria umożliwiające upieczenie pizzy, grillowanie ryb czy przygotowania deserów, na składanych półkach i pomocnikach do przechowywania przygotowanych potraw w cieple, kończąc. Amatorzy wędzonego aromatu potraw, mogą nawet skorzystać z dodatkowej skrzynki wędzarniczej do grilla gazowego, w której powstaje aromatyzujący dym na bazie drewnianych wiórów.
- Łatwość czyszczenia – większość modeli grilla gazowego wymaga każdorazowo po użyciu wyczyszczenia jedynie tacy zbierającej tłuszcz oraz umycia i natłuszczenia rusztu.
Czy grille gazowe mają wady? Minusy pod lupą
Z najpoważniejszym zarzutem dotyczącym walorów smakowych przyrządzanych potraw producenci grilli gazowych rozprawili się za pomocą wspomnianej skrzynki do wędzenia. Wzbogaca ona walory potraw o pożądany przez wielu dymny zapach. Warto jednak wspomnieć o dwóch mankamentach.
- Stosunkowo wysoka cena – nie da się ukryć, że grille gazowe są droższe od węglowych. Zwłaszcza jeżeli mają oferować wiele dodatkowych funkcji i możliwości połączonych z estetycznym wyglądem (np. butla z gazem chowana w szafce grilla). Najdroższe grille gazowe to bez wątpienia te, które przeznaczone są do podłączenia gazu sieciowego. Do niedawna można było mówić o oszczędnej eksploatacji w związku z niskimi kosztami gazu. W sytuacji gwałtownego wzrostu cen trudno jednak uznać jego użytkowanie za ekonomiczne.
- Waga urządzenia – ze względu na większe gabaryty i ciężar samej butli z gazem, przestawianie grilla gazowego jest bardziej uciążliwie niż na przykład przeniesienie (z reguły lekkiego) grilla węglowego.
Dobry grill? Dopasowany do potrzeb użytkownika!
Kluczem do satysfakcji z użytkowania posiadanego grilla gazowego jest świadomość własnych potrzeb. Wybór grilla zależy od częstotliwości grillowania, wielkości powierzchni do przechowywania i użytkowania grilla oraz ilości osób, które będą z niego korzystać. Od odpowiedzi na te pytania zależy m.in.to, czy lepszym rozwiązaniem okaże się urządzenie z palnikiem pojedynczym, czy podwójnym. Ilość dostępnej przestrzeni determinuje z kolei całkowite wymiary grilla. Miejsce powinno być dobrane w taki sposób, aby do urządzenia był stały dostęp. Duża ilość jednorazowo grillowanego jedzenia wymaga rusztu o dużej powierzchni. Te mogą być natomiast wykonane z różnych materiałów (im cięższy ruszt, tym lepiej, bo dłużej magazynuje ciepło).
Na koniec warto sprawdzić szczelność obudowy. Od staranności jej wykonania często zależy zużycie gazu. Ewentualne straty ciepła przy nieszczelnej obudowie nadrabiane są większą mocą (liczbą kW) grilla, która – co prawda – umożliwia osiągnięcie pożądanej temperatury, ale kosztem znacznie większego zużycia opału.