W celu przygotowania podłoża do dalszych prac stosuje się grunt. Należy pokryć nim powierzchnię zanim przejdzie się do jej otynkowania, wygładzenia, malowania czy przyklejenia różnych materiałów wykończeniowych.
Dobry środek gruntujący wyróżnia chłonność, spójność i brak zapylenia. W przypadku mas, klejów dyspersyjnych, żywicznych i poliuretanowych świetnie sprawdza się grunt dyspersyjny. Może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Ma szerokie zastosowanie, wspaniałe sprawdza się do chłonnych podłoży mineralnych.
Co warto wiedzieć o gruntach dyspersyjnych?
Grunty dyspersyjne służą do zabezpieczenia podłoży cementowych, anhydrytowych, magnezytowych. Świetnie sprawdzają się w przypadku betonu, tynków cementowo-wapiennych i gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych. Stosuje się je na podłoże zarówno nasiąkliwe, jak i nienasiąkliwe. Można gruntować nimi podłoża pod masy wyrównujące, klej żywiczny do parkiety, kleje poliuretanowe i dyspersyjne. W przypadku gruntu dyspersyjnego można liczyć na łatwe nakładanie, rozcieńczenie koncentratu z wodą w równych proporcjach. Nadaje się do zabezpieczenia posadzki z przeznaczeniem na ogrzewanie podłogowe. Grunty dyspersyjne mają właściwości aseptyczne, czyli zapobiegają rozmnażaniu się chorobotwórczych grzybów i pleśni. Ma to szczególne znaczenie w przypadku posadzek i podłoży mineralnych, na których znajdują się wykładziny. Grunty dyspersyjne nadają się do użytku zewnętrznego, można je stosować też we wnętrzach pomieszczeń. Będą odpowiednie do przygotowania zarówno posadzek, jak i ścian. Zwiększają przepuszczalność zapraw, klejów, mas szpachlowych i samopoziomujących.
Grunt dyspersyjny bardzo dobrze penetruje podłoże, poprawiając jego parametry techniczne. Można za jego pomocą zredukować i wyrównać chłonność powierzchni. Znalazł zastosowanie zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Na jego korzyść przemawia przeciwdziałanie powstawaniu pęcherzyków powietrznych w wylewkach. Pokrycie podłoża gruntem dyspersyjnym służy związaniu pozostałości pyłu, zmniejszeniu jego nasiąkliwości i zwiększeniu przyczepności. W niektórych przypadkach wystarczy jednorazowe gruntowanie, ale czasem trzeba przeprowadzić je dwukrotnie, dotyczy to przede wszystkim podłoży o dużej porowatości i suchości. Grunt dyspersyjny zawsze nakłada się na suchą i czystą powierzchnię, powinna być ona wolna od mikrouszkodzeń, substancji oleistych. Przed gruntowaniem powinno się przeszlifować podłoże i je dokładnie odkurzyć. Tak przygotowana powierzchnia może już zostać zalana gruntem. Jeśli jednak znajdują się na niej liczne defekty w postaci dużych ubytków, to przed nałożeniem warstwy gruntującej trzeba je naprawić. W tym celu wystarczy sięgnąć po specjalną masę reperacyjną. Bardzo ważne jest to, aby gruntu dyspersyjnego nie stosować w przypadku podłoży o niskiej zwilżalności, bo nie spełni swojego zadania.