Dokucza Ci nieświeży oddech nawet po umyciu zębów? Regularne szczotkowanie, zdrowa dieta oraz unikanie nikotyny nie zdejmują z Ciebie problemu, jakim jest poranny nieświeży oddech? Borykasz się z helitoza. To inaczej mówiąc, utrzymujący się nieświeży zapach z gardła i ust. Nie zawsze wiąże się z zaniedbaniami higienicznymi. Niekiedy jest objawem poważniejszych chorób. Przyczyną przykrego zapachu z ust może być zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Helicobacter pylori – co to za bakeria?
Szacuje się, że coraz więcej osób jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori. Zakażenie tą pałeczką powoduje choroby żołądka oraz wiele innych ogólnoustrojowych skutków ubocznych związanych z szeregiem objawów pozażołądkowych. Czy jednym z nich może być nieprzyjemny zapach z ust od żołądka?
Przyjrzyjmy się bliżej tej jednostce chorobowej. W wyniku interakcji między drobnoustrojem, jakim jest helicobacter pylori, a gospodarzem (człowiekiem zakażonym), u jakiego bytuje, dochodzi do rozwoju różnych schorzeń np. choroby wrzodowej żołądka lub przewlekłego zapalenia żołądka. To, co wyróżnia bakterię helicobacter, to fakt, że nie ma problemu z bytowaniem w niesprzyjającym, kwaśnym środowisku żołądka. Natomiast to, jak przejdziemy zakażenie, zależy od zjadliwość bakterii, ale też od naszych indywidualnych uwarunkować genetycznych czy środowiskowych.
Nasuwa się pytanie, czy bakterią helicobacter można się zarazić w łatwy, czy trudny sposób? Do zakażenia pałeczkami helicobacter pylori może dojść drogą oralną (czyli kontakt usta-usta) lub oralno-fekalną. Przykładowo zarazić można się w trakcie pocałunków, używając po innej osobie nieumytych sztućców lub oblizując dziecku smoczek, a także podczas kontaktów seksualnych. Najczęściej do zakażeń dochodzi w okresie dzieciństwa. Częściej narażeni na zrażenie są mieszkańcy krajów rozwijających się, które to kraje charakteryzują się gorszymi standardami sanitarnymi i higienicznymi.
Objawy i diagnostyka Helicobacter Pylori
Zakażenie helicobacter daje objawy w obszarze układu pokarmowego i wydalniczego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, wymioty czy biegunka lub zaparcia. Może pojawiać się niestrawność, zgaga, kwaśne odbijanie czy nawet brak apetytu. Pacjenci skarżą się również na osłabienie oraz ogólne pogorszenie samopoczucia.
Wiele z tych czynników wiąże się właśnie z występowaniem przykrego zapachu z ust od żołądka. Dlatego, jeśli dokuczają Ci problemy z żołądkiem i nieświeży oddech to warto poddać się odpowiedniej diagnostyce. Może okazać się, że na pytanie, dlaczego śmierdzi mi z ust jest proste wyjaśnienie. Diagnostyka może przebiegać wielotorowo. Jedyną z metod jest test oddechowy, podczas którego, przy użyciu mocznika sprawdza się, czy bakteria ulega rozkładowi uwalniając znakowany dwutlenek węgla.
Ten z kolei wchłania się do krwi, a następnie dostaje się do wydychanego powietrza. Inną metodą jest badanie gastroskopowe połączone z pobraniem wycinka testowego. Może też pobrać próbki kału i poddać badaniu antygenowemu. Jeśli chcielibyśmy się przekonać, czy mieliśmy kontakt z bakterią może również oznaczyć poziom przeciwciał helicobacter pylori. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj testu nie świadczy o aktualnym zakażaniu.
Jak leczyć nieprzyjemny zapach z ust i Helicobacter Pylori
Jak sprawdzić, czy mam nieświeży oddech wynikający choroby? Najlepiej udać się do lekarza i wykonać odpowiedni test na helicobacter pylori. W poprzednim akapicie wymienione zostały niektóre z możliwości diagnostycznych. Jeśli okaże się, że za naszymi dolegliwościami stoi helicobacter pylori to należy zacząć leczenie, które odbywa się dwutorowo.
Najczęściej, podobnie jak w przypadku innych bakterii atakujących organizm człowieka, wprowadza się odpowiednią antybiotykoterapię, przepisaną przez lekarza. Wprowadza się ponadto lek z grupy inhibitorów pompy proteinowej, które mają hamować nadmierne wydziałanie się soków żołądkowych. Leczenie zazwyczaj odbywa się w warunkach domowych. Pozbycie się nieświeżego oddechu powinno być wtedy efektem leczenia helicobacter pylori.
Warto przypomnieć, że podczas antybiotykoterapii niezbędne jest zabranie o odbudowę flory jelitowej. Warto w czasie leczenie zażywać odpowiednie probiotyki oraz włączyć do diety kiszonki i jogurty bogate w naturalnie występujące probiotyki.
Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust
Na nieprzyjemny zapach z ust mogą pomóc domowe sposoby. Przede wszystkim zaleca się wzmożoną higienę stomatologiczną. Mycie zębów po każdym posiłku lub przynajmniej 3 razy dziennie. Ponadto warto wprowadzić używanie nici dentystycznej, aby dokładnie usuwać resztki pokarmu z przestrzenie międzyzębowych.
Nieświeży oddech może też powodować zepsute uzębienie, dlatego niezbędna będzie kontrola stomatologiczna. Przynajmniej raz w roku należy pojawić się w gabinecie dentysty, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się ubytki i groźna w skutkach próchnica. Nieprzyjemny zapach z ust można ograniczyć również dbając o zrównoważoną dietę i odpowiednie nawodnienie, wynoszące średnio około 2 litrów wody dziennie, a w upalne dni nawet do 3 litrów. Na dokuczający poranny nieświeży oddech, najprostszy domowy sposób to ograniczenie kawy, mocnej herbaty i akoholu. Jeśli palisz papierosy warto zakończyć nałóg.
Inne przyczyny brzydkiego zapachu z jamy ustnej
Poza zapaleniem błony śluzowej żołądka spowodowanego np. zakażeniem helicobacter pylori przytoczyć można inne przyczyny nieświeżego zapachu z ust. Jedną z nich jest refleks żołądkowo-przełykowy, powodujący cofanie się częściowo strawionego pokarmu z żołądka do przełyku. Kolejna przyczyna przykrego zapachu z ust to próchnica zębów, zwłaszcza, jeśli nie jest odpowiednio leczona.
Najlepszą profilaktyką będzie w tym przypadku regularne stosowanie past z odpowiednią dawką fluoru. Ponadto powszechna choroba, jaką jest angina, może dawać objawy nieświeżego oddechu nawet po umyciu zębów. Podobnie występująca w przebiegu cukrzycy, kwasica ketonowa może powodować nieprzyjemny zapach z ust.
Warto zrobić badania pod kątem tej baterii u mnie to właśnie była przyczyna nieświeżego oddechu.