Hormony to związki występujące w organizmie każdego człowieka, które warunkują wiele procesów fizjologicznych. Regulują bowiem funkcjonowanie wszystkich układów naszego ciała. Zaburzenia ze strony gospodarki hormonalnej przyczyniają się do występowania nadmiernego owłosienia. Jak pomóc sobie w przypadku tak zwanego hirsutyzmu? Podpowiadamy.
Hormony
Hormony wykazują duży wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. W przypadku owłosienia najważniejsze znaczenie wykazują hormony tarczycy oraz hormony płciowe. W pierwszej grupie mowa o trójodotyroninie oraz tyroksynie, których działanie ściśle powiązane jest z syntezą hormonu tyreotropowego. Zarówno nadmiar jak i niedobór tych hormonów świadczy o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Warto podkreślić, że zjawisko nadczynności tarczycy przyczynia się do zwiększenia metabolizmu w organizmie, co jednocześnie przekłada się na przyspieszenie cyklu wzrostu włosa.
Na owłosienie naszego ciała wpływają również hormony płciowe – estradiol, progesteron oraz testosteron. W przypadku zwiększonego poziomu testosteronu w organizmie kobiety dochodzi do zjawiska nadmiernego owłosienia zwanego powszechnie hirsutyzmem.
Hormony a depilacja laserowa
W sytuacji kiedy poziom hormonów w organizmie jest zbyt niski lub występuje ich zwiększona ilość należy jak najszybciej odbyć wizytę u lekarza specjalisty – endokrynologa.
Specjalista zleci szereg badań, a w przypadku konieczności, wdroży odpowiednie leczenie.
W przypadku zaburzeń hormonalnych, których objawem jest nadmierne owłosienie dodatkową pomocą będzie depilacja laserowa Wrocław lub Warszawa.
Depilacja laserowa
Depilacja laserowa to najskuteczniejsza forma redukcji owłosienia. Oprócz trwałej redukcji włosów depilacja laserowa przyczynia się do osłabienia struktury włosów, a także spowolnienia ich procesu wzrostu. Skupiona wiązka światła dociera bezpośrednio do cebulki włosa powodując jej trwałe uszkodzenie. W wyniku tego dochodzi do samodzielnego wypadania włosów po 10-14 dniach od momentu wykonania zabiegu.
Wskazania do depilacji laserowej
-
ciemne, wyraźnie widoczne włoski;
-
podrażnienia skóry w wyniku depilacji metodami tradycyjnymi;
-
zapalenia mieszków włosowych;
-
wrastające włoski;
-
hirsutyzm.
Przeciwwskazania
-
mocno opalona skóra;
-
stosowanie leków fotouczulających (zioła, retinoidy, antybiotyki);
-
ciąża;
-
nowotwory;
-
choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry;
-
samoopalacz, bronzery;
-
włosy siwe;
-
zaburzenia krzepliwości krwi;
-
epilepsja (padaczka);
-
metalowe implanty w organizmie;
-
karmienie piersią;
-
choroby autoimmunologiczne;
-
tatuaż (w miejscu zabiegu);
-
makijaż permanentny, botoks, kwas hialuronowy (w miejscu zabiegu);
-
mocne peelingi skóry (mikrodermabrazja, peelingi chemiczne);
-
bliznowce;
-
cukrzyca;
-
żylaki (zaawansowane stadium).
Podsumowanie
Depilacja laserowa Warszawa to jedna z najskuteczniejszych metod trwałego usuwania owłosienia. Warto jednak podkreślić, że jeśli lekarz specjalista endokrynolog nie widzi przeciwwskazań ku wykonywaniu tego rodzaju zabiegów przy jednoczesnym stosowaniu farmakoterapii warto zdecydować na tę formę redukcji nadmiernego owłosienia.