Kostka brukowa to popularny materiał, który najczęściej jest używany przy projektowaniu nawierzchni wokół domów. Świetnie się sprawdza również w ogrodach. Do jej zalet zaliczamy doskonały wygląd oraz wytrzymałość. Trzeba jednak właściwie o nią dbać. Jeśli o tym zapomnimy, to niestety szybko straci cały swój urok, bowiem będzie zabrudzona i zarośnięta mchem. W jaki sposób należy o nią dbać? Dowiedz się!
Podstawowe zasady – jak dbać o kostkę brukową?
Jeśli zdecydowałeś się na ozdobienie nawierzchni wokół domów za pomocą kostki brukowej, to koniecznie musisz o nią dbać. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kostki brukowej, jednakże niezależnie od tego, jaką wybierzesz, zasady są dość podobne.
Przede wszystkim musisz regularnie ją zamiatać oraz zmywać wodą. Nie zwlekaj również z usuwaniem zabrudzeń – powinieneś usuwać je na bieżąco. Twoim obowiązkiem jest także uzupełnianie wypłukanych fug.
Bardzo ważne jest też czyszczenie kostki brukowej w trakcie zimowych miesięcy. Absolutnie nie powinieneś usuwać śniegu i lodu z takiej nawierzchni przy pomocy ostrych przedmiotów, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwyczajnie uszkodzisz kostkę brukową. Niewskazane są też produkty odladzające, które często powodują odbarwienia.
Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?
Kostka brukowa narażona jest też na osadzanie się naturalnego nalotu w postaci mchu, porostów czy grzybów. Istnieje wiele sposobów na ich usunięcie, ale najskuteczniejszą metodą jest użycie myjki ciśnieniowej oraz odpowiednich środków chemicznych myjących. Mechaniczne usuwanie zielonych osadów najczęściej okazuje się nieskuteczne, a poza tym jest czasochłonne.
Nierzadkim problemem pojawiającym się na kostce brukowej jest też biały osad. To po prostu wykwity wapienne. W ich usunięciu także dobrze sprawdza się myjka ciśnieniowa. Warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj ulegają one samoistnemu wypłukaniu, lecz często trwa to nawet kilka sezonów!
Trudne zabrudzenia na kostce brukowej – jak je usunąć?
Na kostce brukowej bardzo często pojawiają się zabrudzenia, które trudno usunąć. Musimy w końcu pamiętać, że z tego materiału są też wykonywane np. parkingi czy podjazdy. Dlatego kostka brukowa jest narażona na zabrudzenia substancjami oleistymi z pojazdów. Mianowicie mowa tutaj przede wszystkim o oleju silnikowym. Ciemne plamy nie prezentują się zbyt dobrze i z pewnością nie znikną samoistnie.
Aby je usunąć, to niezbędne są środki chemiczne, jednakże mogą one spowodować zmiany kolorystyczne, a nawet strukturalne nawierzchni, dlatego czyszczenie kostki brukowej najlepiej zlecić profesjonalistom np. z firmy Eco-Para, która dysponuje sprawdzonymi produktami, a przede wszystkim ma doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac.
Czasem jednak okazuje się, że plamy są bardzo uporczywe i nie da się ich usunąć w 100%. Wtedy niestety jedynym rozwiązaniem jest wymiana zabrudzonych elementów.