Tapety ścienne od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ tapetowanie ścian niesie ze sobą wiele zalet: pozwala ukryć zabrudzenia lub nierówności widoczne na ich powierzchni, przełamać monotonię ścian malowanych farbą, a odpowiedni wzór tapety może przynieść zaskakujące efekty wizualne w pomieszczeniu i całkowicie je odmienić. Jakie są ich rodzaje i jakie tapety wybrać do stylu wnętrza?
Wykończenia wnętrz z użyciem tapet — co oferuje rynek?
Malowanie i tapetowanie wnętrz to zadanie, którego nie można pozostawić przypadkowi. Przede wszystkim to, jaką tapetę wybierzemy, powinno być uzależnione od warunków panujących w danym pomieszczaniu. Dodatkowo warto ją dobrać pod kątem nierówności ścian oraz tego, czy łatwo będzie można zachować ją w czystości.
Tapeta papierowa
Tapetowanie ścian z użyciem tapet papierowych to najtańszy wybór. Warto jednak pamiętać, że jest ona najmniej odporna na uszkodzenia i wilgoć. Z uwagi na to najlepiej sięgnąć po tapetę papierową produkowaną z użyciem najnowszych technologii, która poosiada powłokę ochronną, zabezpieczającą ją przed promieniowaniem UV i blaknięciem oraz umożliwiającą jej czyszczenie. Wykończenia wnętrz z użyciem tapet papierowych możliwe jest jednak tylko w pomieszczeniach nie narażonych na wilgoć, takich jak sypialnia czy salon.
Tapeta winylowa
Malowanie i tapetowanie ścian pozwala odmienić jej wnętrza w sposób zaskakujący, dlatego watro, aby taka dekoracja przetrwała jak najdłużej. Dostępna na rynku tapeta winylowa posiada doskonałe parametry wytrzymałościowe. Jej laminowana powłoka sprawia, że jest wyjątkowo odporna na zniszczenia, promieniowanie UV oraz wilgoć, dlatego z powodzeniem można ją zastosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, czyli kuchni i łazience.
Tapeta z włókna szklanego
Tapetowanie ścian tak, aby zyskać wnętrza estetyczne, wyjątkowe, a przy tym odporne na lata z pewnością uda się za pomocą tapet z włókna szklanego. Jest to materiał wykonany z przędzy szklanej, która cechuje się wyjątkową odpornością na zabrudzenia, zarysowania, a nawet uderzenia. Tapeta z włókna szklanego może posiadać gładką powierzchnię lub wytłoczenia jednak w obu przypadkach bardzo łatwo ją odmalować na dowolny kolor.
Tapetowanie ścian z jej wykorzystaniem nie tylko doskonale maskuje nierówności ścian, ale tworzy dekoracje całkowicie odporne na wilgoć, co oznacza, że można ję myć i szorować z użyciem specjalnych detergentów. Wykończenia wnętrz z użyciem tapet z włókna szklanego to idealne rozwiązanie dla pomieszczeń mocno eksploatowanych, takich jak korytarz czy hol, a także o podwyższonej wilgotności jakimi są kuchnia i łazienka.
Jak dobrać idealną tapetę do swoich wnętrz?
Malowanie i tapetowanie ścian może przynieść niezwykle estetyczne i zaskakujące efekty pod warunkiem, że dopasujemy styl i kolor tapet do wnętrz. W małych pomieszczeniach najlepiej zastosować tapety w jasnych odcieniach z ciekawym, ale minimalistycznym i nieprzytłaczającym wzorem. Takie tapetowanie ścian nie tylko optycznie je powiększy, ale i doda im wyrazistego charakteru. Z kolei do pomieszczeń przestronnych z powodzeniem możemy wybrać tapety w ciemniejszych i intensywnych barwach brązu, granatu czy bordo oraz te z ciemnym dużym lub średnim wzorem. Wykończenia wnętrz ciemnymi tapetami będzie stanowiło idealne tło dla jasnych mebli i odwrotnie — jasne tapety podkreślą elegancję ciemnych mebli drewnianych.
Tapetowanie ścian może jednak dotyczyć nie tylko całego wnętrza, ale tylko jednej ściany. Jest to ciekawy sposób na wykończenia, dzięki któremu ściana z tapetą pozostanie w centrum uwagi, zwłaszcza jeśli przedstawia dość wyrazisty wzór, intensywne kolory czy zachwycający krajobraz. Jeśli stawiamy na tapetowanie ścian w odważnych intensywnych kolorach, wybierając np. połączenie intensywnego różu i brązu, pamiętajmy, aby reszta pomieszczenia była urządzona w podobnych kolorach oraz nie przytłaczała nadmiarem znajdujących się w niej dekoracji. Na rynku można dostać tapety o delikatnych subtelnych wzorach oraz te wzorzyste, dominujące i przykuwające uwagę. Jednak to ostatecznie od nas zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć w danym pomieszczaniu.