Czy wiesz, że dzięki drukarce 3D można wydrukować nawet dom? Chcesz rozpocząć przygodę z drukiem 3D, ale nie wiesz, jak i od czego zacząć? Poznaj kilka faktów na temat drukowania przestrzennego. Dowiedz się gdzie wykorzystuje się druk 3D oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu drukarki.
Co warto wiedzieć o druku 3D?
Drukowanie przestrzenne wykonywane jest za pomocą specjalnej drukarki 3D. Na podstawie przygotowanego wcześniej projektu komputerowego urządzenie drukuje trójwymiarowe przedmioty. W tym celu wykorzystuje się takie materiały jak: FDM to PLA, ABS, PET-G, carbon, żywica światłoutwardzalna, nylon i inne tworzywa sztuczne. Obecnie można wydrukować niemal każdy materiał. Drukarka 3D wytwarza przedmioty warstwowo, a jakość wydruku zależy przede wszystkim od użytego surowca.
Pewnie zastanawiasz się, czy to się opłaca? Zdecydowanie tak. Technologia ta jest niezwykle wydajna, a materiały w niej wykorzystywane praktycznie się nie marnują. Dlatego też tak chętnie wykorzystują ją firmy z różnych branż.
Dla kogo przeznaczone są drukarki i długopisy 3D? Dla wszystkich miłośników majsterkowania, niezależnie od wieku i zdolności. Co więcej, do urządzeń dedykowanym najmłodszym można zakupić materiały, które są w pełni bezpieczne dla dziecka, jak i środowiska. Świetnym prezentem dla osób początkujących są długopisy 3D. Dzięki nim można w prosty sposób tworzyć trójwymiarowe przedmioty oraz rysunki.
Co potrzebne jest do drukowania 3D?
Jakie akcesoria do drukarek należy kupić, aby wykonać druk 3D?
Technologia ta wymaga 4 elementów:
1. Drukarki 3D.
2. Trójwymiarowego modelu komputerowego.
3. Slicera – oprogramowania, które przygotuje model do druku 3D.
4. Filamentu – materiału do druku.
Co można wydrukować w 3D?
Drukarki 3D wykorzystuje się w przemyśle: lotniczym, samochodowym, czy medycznym. Dla użytku domowego wykonuje się różnego rodzaju przedmioty: wazony, akcesoria kuchenne, uchwyty na smartfony itp.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drukarki 3D?
Kupując drukarki i sprzęt biurowy, w tym urządzenia do druku 3D, zwróćmy uwagę na: jakość wydruku, materiał oraz koszty użytkowania i kwestie obsługi.