Jednym z lepszych sposobów na zatrzymanie ciepłego powietrza w domu, jest układanie styropianu pod wylewki. Zapewni to lepszą termoizolację i uniemożliwi uciekanie ciepła do gruntu. Tym samym zapewni oszczędność w rachunkach za ogrzewanie.
Termoizolacja gruntu jest istotna!
Termoizolacja to inaczej ocieplenie budynku, jego dachu, ścian i podłóg. To ile ciepła będzie uciekać z domu, zależy w dużej mierze od grubości i jakości warstw ociepleniowych. Jest to szczególnie ważne przy budowie domów energooszczędnych, gdzie rekomenduje się zastosowanie ocieplenie podłogi i ścian o większej grubości niż ta stosowana standardowo.
Warto wiedzieć, że skuteczna termoizolacja wymaga poprawnego zaprojektowania, niezależnie czy pomieszczenia będą ogrzewane, czy też nie. Błędne zaprojektowanie ocieplenie podłóg czy też błędy w realizacji planów, mogą skutkować wysokimi stratami w ogólnym bilansie ciepła budynku. Należy zwrócić uwagę, że układanie styropianu na posadce jest szczególnie ważne w przypadku konstrukcji budynku niepodpiwniczonego.
W tym przypadku podłoga może być układana w kilku etapach. Pierwszą warstwę stanowi podsypka z suchego piasku lub żwiru. Następnie znajduje się płyta z chudego betonu i izolacja przeciwwodna. Kolejno przychodzi czas na ocieplenie podłogi styropianem. Należy zwrócić uwagę na to, by warstwa ta cechowała się optymalnymi wymiarami, a także odpornością na naprężenia będące skutkiem obciążeń.
W dalszej kolejności kładziemy folię polietylenową oraz robimy wylewkę cementową. Ostatni krok to już wykończenie podłogi w zależności od preferencji. Do wyboru są między innymi panele podłogowe, płytki ceramiczna, wykładzina czy coraz bardziej popularna posadzka z żywicy.
Jak układać styropian i folię pod wylewkę na podłodze?
Aby termoizolacja podłogi na gruncie była skuteczna i trwała, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim podłoże powinno być płaskie i suche. Warto wybrać możliwie twardy styropian na posadzki, cechujący się ponadto znikomą nasiąkliwością i dużą gęstością.
Oznacza to, że nie traci swych właściwości cieplnych i akustycznych pod wpływem wilgoci. Ważne, aby był odporny na odkształcenia i był w stanie dobrze znosić działające na niego obciążenia. Jeśli chodzi o montaż, to stosuje się układanie styropianu na zakładkę. Przyjmuje się taką metodę, aby uniknąć powstawania mostków termicznych. Wystarczy układanie styropianu w co najmniej dwóch warstwach z przesunięciem krawędzi.
eśli chcemy ułożyć tylko jedną warstwę, to należy wybrać styropian na podłogę, który ma fabrycznie wyprofilowane krawędzie do łączenia na zakładkę. W dalszej kolejności na warstwę styropianu kładzie się arkusze folii. Pełni ona funkcję rozdzielającą i zabezpieczającą.
Układanie styropianu pod wylewkę krok po kroku
Układanie styropianu na podłodze to dosyć łatwa sprawa. Pierwszy krok to zagęszczanie mechaniczne podłoża. Na to wylany powinien być kilkucentymetrowej grubości beton podkładowy popularnie nazywany chudziakiem.
Kolejno układamy warstwę przeciwwilgociową w postaci warstwy papy lub folii budowlanej. Stanowi to warstwę izolacji przeciwwodnej. Na tak przygotowanym gruncie, można zacząć układanie styropianu pod wylewki. Ważne jest, aby kłaść go na zakładkę, aby uniknąć mostków termicznych. W obecnie budowanych domach coraz częściej prowadzi się przewody instalacyjne w poziomie podłogi. Rozkładanie styropianu pod wylewki daje więc możliwość ukrycia elementów rurowych i kabli.
Jest to wykorzystywane zarówno na parterze jak i ewentualnym piętrze budynku. Na wylewkę ze styropianem należy ułożyć warstwę folii polietylenowej chroniącą ocieplenie przed dostępem wody z wylewki. W dalsze kolejności wylany zostaje beton i kładziona zostaje właściwa posadzka.
Ile kosztuje styropian pod wylewki?
Koszt układania styropianu pod wylewki zależy w głównej mierze od liczby warstw tej izolacji oraz użytej jakości materiału. Jeśli decydujemy się na jedną warstwę, to cena styropianu na podłogę wynosi około 3 do 5 złoty za metr kwadratowy.
Gdy zamierzamy mieć dwie warstwy, to za kolejną należy do tej ceny doliczyć około 3 złotych za metr kwadratowy, czyli sumując dwuwarstwowa izolacja kosztować może od 6 do 8 złotych za metr kwadratowy powierzchni. Oprócz jakości wykorzystanego materiału na ostateczną cenę ocieplenia podłogi styropianem składać będzie się również wybrana całkowita grubość izolacji.
Ostatnią składową, którą musimy uwzględnić w kosztorysie jest oczywiście cena robocizny, która zależy od regionu, w którym znajduje się budowa czy pory roku. Ten koszt możemy pominąć przy budowie metodą gospodarczą, gdzie większość prac wykonujemy samodzielnie.
Jaka jest optymalna grubość wylewki betonowej na styropianie?
Jeśli projekt przewiduje prowadzenie instalacji wodnych, kanalizacyjnych czy grzewczych, w izolacji podłogi pod wylewkę, to musimy wykonać ją w dwóch warstwach. Pierwsza będzie wyrównywać poziom z poprowadzonymi instalacjami, a druga będzie już właściwym podłożem pod wylewkę. Zwykle stosuje się 4-5 centymetrową warstwę wylewki na styropianie. Ponadto można w styropianie ukryć również przewody elektryczne i wentylacyjną.
W tym przypadku nie trzeba robić grubszej wylewki pod wykończenie podłogi, bo jej ciężar to również dodatkowe obciążenie dla styropianu pod wylewką oraz dla stropu. Jedynie przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, warto jednak rozważyć grubszą wylewkę betonową, która pełniłaby w tym przypadku dodatkową rolę akumulatora ciepła. W pozostałych przypadkach, pod parkiet, panele czy płytki lub inny rodzaj wykończenia podłogi, wystarczy 3-5 cm grubości wylewki.
Warto wspomnieć, że w zależności od technologii, wylewka może być dodatkowo zbrojona, np. przy użyciu arkuszy z drutu zgrzewanego lub rozproszonego zbrojenia dodawanego w trakcie mieszania składników wylewki. Siatkę zbrojeniową warto zastosować np. w sytuacji, gdy chcemy wykończyć posadzkę płytkami ceramicznymi. Pomoże to uniknąć pęknięć spowodowanych pracą podłoża.
Fajny poradnik, bardzo mi się przydał podczas lania posadzki w garażu.