Ilość energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu jest kluczowym parametrem podczas dobierania źródła ciepła czy przeprowadzenia prac termoizolacyjnych. Jak obliczyć zapotrzebowanie cieple swojego domu, aby cieszyć się komfortem grzewczym niezależnie od pory roku? Przychodzimy z odpowiedzią.
Zapotrzebowanie cieplne domu – dlaczego jest tak ważne?
Zapotrzebowanie cieplne to podstawowy czynnik, który ma wpływ na koszty ogrzewania budynku, jego efektywność energetyczną, jak i na nasz komfort grzewczy. Parametr ten mówi nam o tym, ile energii potrzebujemy, żeby zachować optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Po jego wyliczeniu łatwiej będzie nam dobrać np. kocioł o odpowiedniej mocy czy też rodzaj grzejników. Zapotrzebowanie cieplne domu możemy obliczyć samodzielnie, czy też korzystając z dostępnych kalkulatorów jak np. https://heatergo.pl/kalkulator/.
Jak obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku?
Przed przystąpieniem do właściwych obliczeń, musimy przygotować odpowiednie informacje dotyczące budynku oraz otoczenia. Niezbędne dane do obliczenia zapotrzebowania cieplnego obiektu to m.in.: dane konstrukcyjne domu. Istotne są jego wymiary, rodzaj (dom wolnostojący, bliźniak), typ ścian i ich grubość, a także lokalizacja względem stron świata. Nie bez znaczenia pozostaje również wielkość domu i liczba okien, zastosowane materiały budowlane, rodzaj wentylacji, jak również powierzchnia ogrzewana i nieogrzewana. Pod uwagę bierze się też dane klimatyczne, a więc region, w jakim położony jest dom oraz średnie pojawiające się w tym miejscu temperatury. Dane wykorzystywane do obliczeń muszą być również związane z zaspokojeniem indywidualnych potrzeb grzewczych, a więc oczekiwań klientów.
Jak wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło?
Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło przestrzeni ogrzewanej, należy rozpocząć od określenia średniej temperatury rocznej na zewnątrz oraz ustalenia pożądanej temperatury wewnętrznej. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie powierzchni ogrzewanych, oraz tych, które nie będą ogrzewane. Następnie możemy przystąpić do ustalenia wymiarów i charakterystyki cieplnej dla wszystkich pomieszczeń. Chcąc wyliczyć zapotrzebowanie cieplne domu, musimy również wziąć pod uwagę, jakie straty ciepła ponosi obiekt.
Niezbędne jest też wyliczenie nadwyżki cieplnej i całkowita wycena obciążenia cieplnego przestrzeni ogrzewanej. Po zakończeniu obliczeń można przystąpić do obliczenia obciążenia cieplnego domu. Zsumujemy straty cieplne w pomieszczeniach ogrzewanych, uzyskując w ten sposób całkowite straty ciepła w domu. Do tego przyda się obliczenie nadwyżki dla całego budynku, która umożliwi nam oszacowanie jego obciążenia cieplnego.
Ile wynosi średnie zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych budynkach?
Średnie zapotrzebowanie na ciepło różni się w zależności od budowy konkretnego domu:
- stare budynki jednorodzinne – 150-170 W/m2,
- budynki jednorodzinne z wymienionymi oknami – 120-150 W/m2,
- budynki jednorodzinne ocieplone – 80-120 W/m2,
- budynki jednorodzinne energooszczędne – 50-70 W/m2,
- budynki szeregowe segmenty środkowe – 10-20 W/m2,
- stare budynki wielorodzinne – 00-130 W/m2,
- budynki wielorodzinne docieplone – 50-80 W/m2,
- budynki wielorodzinne energooszczędne – 30-50 W/m2.
Kiedy warto przeprowadzić obliczenie zapotrzebowania cieplnego?
Ustalenie zapotrzebowania cieplnego domu jest niezbędne m.in. podczas projektowania nowego budynku. Aktualnie działające przepisy wymagają konkretnych analiz dotyczących tego parametru. Dzięki obliczeniom poznajemy szacunkową ilość energii, jaką zużyje nasz dom. Obliczenia warto też wykonać w przypadku planowania przebudowy budynku lub jego termomodernizacji. Wymiana okien, rodzaj wentylacji budynku czy ocieplenie domu mają spory wpływ na przenikanie ciepła, stąd takie obliczenia są opłacalne. O zapotrzebowaniu cieplnym budynku należy wiedzieć także wtedy, gdy dobieramy źródło ciepła.
Oszacowanie zapotrzebowania cieplnego naszego domu przydaje się w wielu przypadkach. Zamiast wykonywania samodzielnych obliczeń, warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalistów lub dedykowanych narzędzi, jakim jest np. kalkulator pomp ciepła.