EKG jako badanie nieinwazyjne i bezbolesne służy wykrywaniu nieprawidłowości w pracy serca. Może zostać zatem wykonane u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. Trwa około kilku minut, w trakcie których lekarz prowadzący może obserwować ewentualne zaburzenia i na tej podstawie podjąć decyzję odnośnie dalszej diagnostyki. Na czym polega badanie EKG? Kiedy je wykonujemy i jak się do niego przygotować? Sprawdzamy!
Czym jest badanie EKG?
O tym, że wykonywanie badań profilaktycznych to absolutna konieczność, wspominać raczej nie musimy. Tym sposobem istnieje możliwość wykrycia zagrożenia dla życia pacjenta we wczesnym stadium i podjęcie specjalistycznego leczenia. Pacjenci zdają się jednak zapominać, że podstawowa morfologia nie wystarczy. Zalecane jest raz na jakiś czas wykonać diagnostyczne badanie EKG, które pozwala w niedługim czasie ocenić pracę serca pacjenta i uwidocznić występujące nieprawidłowości.
Na czym polega EKG? W trakcie zabiegu diagnostycznego specjalista wykorzystuje elektrokardiograf, który z użyciem elektrod rejestruje prądy czynnościowe serca. Wspomniane przez nas elektrody EKG umieszczane są w kilku miejscach, dzięki czemu możemy mówić o skuteczności diagnostyki. W niektórych przypadkach może konieczne okazać się wykonanie EKG Holtera.
Jak wygląda badanie EKG?
Jako że EKG jest badaniem nieinwazyjnym, pacjenci nie muszą obawiać się o ból tudzież potencjalne komplikacje zdrowotne. Najczęściej trwa ono od kilku do kilkunastu minut, podczas których pacjent zostanie poproszony o zachowanie spokoju. W innym razie może dojść do uzyskania niewłaściwego wyniku.
Przed rozpoczęciem badania pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych lekach. Dopiero na tej podstawie można przejść do kluczowego etapu, jakim jest samo badanie. Specjalista wówczas odtłuszcza skórę pacjenta z użyciem preparatu o właściwościach odkażających. Na tak przygotowanej skórze umieszczane są elektrody EKG – cztery elektrody na kończynach górnych i dolnych oraz sześć elektrod na klatce piersiowej. W zależności od charakteru badania liczba wykorzystanych elektrod może oczywiście ulec mniejszym lub większym zmianom. Elektrokardiograf rozpocznie odbieranie sygnałów i przeniesie je na specjalny papier do EKG. Jeżeli w pracy serca pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, specjalista zleci dalszą diagnostykę.
Jak przygotować się do badania EKG?
Diagnostyczne badanie elektrokardiograficznie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Oprócz wyżej wskazanych przez nas kwestii dobrze byłoby zrezygnować ze wzmożonego wysiłku i spożywania kawy. Zalecane jest też, by pacjent unikał palenia papierosów, gdyż nikotyna może wpłynąć na uzyskany podczas badania wynik. W przypadku mężczyzn o nadmiernym owłosieniu klatki piersiowej czasami koniecznie jest usunięcie włosów. Należy też zdjąć wszelkiego rodzaju ozdoby, w tym biżuterię.
Co istotne, nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania EKG. Może być wykonane również u pacjentów z rozrusznikiem serca, a także dzieci czy kobiet w ciąży. Lekarz prowadzący może wypisać skierowanie na EKG, jeśli tylko zaistnieje taka konieczność.
Wskazania do badania EKG
Elektrokardiografia u pacjenta jest często wykonywana w procesie diagnostyki i leczenia chorób serca, co nie oznacza, że nie powinna stanowić podstawowego elementu profilaktyki. Wręcz przeciwnie – o zdrowie należy dbać na każdym kroku, a jako że jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda, warto przynajmniej raz w roku umówić się na badanie.
Jakie istnieją wskazania do EKG? Do najczęstszych zaliczane są:
- ból w klatce piersiowej,
- duszności,
- częste omdlenia,
- zawroty głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca,
- choroba niedokrwienna serca,
- arytmia.
Regularnie wykonywane badanie EKG pozwala wykryć wrodzone wady, niewydolność serca tudzież nawracające zaburzenia rytmu. Pamiętaj, by zgłosić się na konsultację lekarską, gdy tylko zauważysz niepokojące objawy. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Ciebie i kondycji Twojego serca. Specjalista natomiast uzyska czas, by wdrożyć leczenie adekwatne do stanu zdrowia.