Tytułem wstępu warto jest opowiedzieć trochę o tym jakże popularnym i uwielbianym w naszym kraju warzywie. Towarzyszy nam w trakcie Świąt Bożego Narodzenia, jak również jest składnikiem wielu tradycyjnych polskich dań. Nie wyobrażamy sobie w końcu polskiej kuchni bez bigosu, kapuśniaku i gołąbków. Dobrze się więc składa, iż kapusta jest źródłem wielu witamin, między innymi A, B, E oraz K. Poza tym zawiera dużo kwasu foliowego, rutyny i związków o działaniu antynowotworowym. Warto więc zdecydować się na uprawę tego warzywa w swoim ogródku.
Uprawa kapusty – pierwsze kroki
W zależności od tego, jaki rodzaj kapusty wybierzesz do uprawy, różnił się będzie czas zasiewu. W przypadku najczęściej wybieranej kapusty średnio wczesnej, kapusta głowiasta biała Sława z Gołębiewa jest przeznaczana do uprawy polnej lub pod osłonami. Nasiona najlepiej wysiewać pod koniec marca przez 7-8 tygodni pod przykryciem lub w szklarni. Dzięki temu rozsadę do gruntu wsiewa się w drugiej połowie maja, a późnym latem można rozpoczynać zbiory.
Wymagania klimatyczne do uprawy kapusty
Najlepsze stanowisko dla wszystkich kapustnych, nie tylko średnio wczesnych, powinno być słoneczne. Lubią one długą ekspozycję na światło. Najlepiej by jednak było, jeśli dobowe temperatury wahałyby się w przedziale 15-20°C. To jedna z ważniejszych informacji do zapamiętania. Kapusty posadzone w cieniu mogą w ogóle nie wyrosnąć lub główki mogą być wybielone i o obniżonej zdatności do spożycia. Wzrost kapusty jest wstrzymany, kiedy temperatura otoczenia jest niższa niż 5°C i wyższa niż 35°C.
Na jakiej glebie uprawiać kapustę?
Kapusty najlepiej rosną na glebie o odczynie obojętnym, czyli w przedziale pH od 6,5 – 7,3 dla gleb mineralnych, od 6,0 – 6,5 pH dla torfowych. Drugą pożądaną cechą gleby powinna być jej jak najlepsza jakość. Dobrze jest wybrać spośród gleb piaszczysto-glinianych, czarnoziemów, gleb bielicowych lub madów. Mają one między innymi takie cechy jak wysoka wilgotność, żyzność i odpowiedni dla kapusty poziom próchnicy.