Blat w kuchni to jeden z najważniejszych elementów jej wyposażenia. Dzięki niemu możemy spokojnie przygotowywać posiłki i wykonywać wszelkie inne prace wymagające odrobiny przestrzeni. Jak wybrać najlepszy blat kuchenny? Na co zwrócić uwagę przy zakupach?
1. Blaty kuchenne – jakie powinny być?
2. Jak dopasować blat kuchenny do reszty aranżacji kuchni?
3. Blaty kuchenne laminowane i nie tylko – najpopularniejsze rodzaje
4. Blat kuchenny a inne elementy wyposażenia – na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?
5. Jak poprawnie zadbać o blat kuchenny?
Blaty kuchenne – jakie powinny być?
Blat w kuchni to nie tylko element wykończenia wnętrza, ale przede wszystkim przestrzeń użytkowa, która musi być odporna na zalanie, uszkodzenia mechaniczne i inne. Jej zadaniem jest także zapewnić nam komfort pracy podczas gotowania, przygotowywania posiłków i sprzątania po tychże. Dobry blat powinien być więc z jednej strony dostatecznie wytrzymały, aby móc sprostać tym wszystkim wyzwaniom, a z drugiej musi również wpisywać się w stylistykę wystroju kuchni. Wybierając go zwróćmy więc uwagę nie tylko na jego wygląd, ale również materiał i jakość wykonania oraz montażu.
Jak dopasować blat kuchenny do reszty aranżacji kuchni?
Zazwyczaj wyposażając kuchnię przyjmujemy jeden z dwóch wariantów aranżacji – albo blat jest dopasowany kolorystycznie do mebli i szafek wiszących nad nim na ścianie, albo stanowi kolorystyczny kontrast w stosunku do innych elementów projektu. Jasne, delikatne odcienie i naturalne tekstury drewna czy kamienia świetnie sprawdzą się w niewielkich kuchniach, gdzie zależy nam na możliwie jak największym optycznym powiększeniu przestrzeni. Z kolei ciemne blaty i listwy przyblatowe to ciekawy wybór w sytuacji, gdy dysponujemy większą kuchnią, na przykład wyposażoną w wyspę lub połączoną z jadalnią. Będą się ciekawie prezentować także w połączeniu z jasnymi meblami i innymi sprzętami.
Blaty kuchenne laminowane i nie tylko – najpopularniejsze rodzaje
Istnieje wiele różnych materiałów, z których wykonywane są blaty do kuchni. Do najpowszechniej wykorzystywanych zaliczymy między innymi:
- drewno: nie da się ukryć, że blat drewniany prezentuje się bardzo widowiskowo i sam w sobie może stanowić prawdziwą ozdobę naszej kuchni. Musimy jednak pamiętać, aby był on pokryty odpowiednimi lakierami i powłokami, które zabezpieczą drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami. O powierzchnię wykonaną z naturalnego drewna musimy również odpowiednio dbać na co dzień;
- płyta MDF: blat wykonany z MDF cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Zazwyczaj wykorzystywana w blatach płyta MDF jest tak przygotowana, aby przypominać powierzchnią naturalne drewno. Materiał ten możemy również uzyskać w różnych wersjach wykończenia, jak laminowanie, fornirowanie czy foliowanie;
- powierzchnia laminowana: swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie. Blaty laminowane są również lekkie, jednak muszą być pokryte odpowiednimi żywicami i warstwami ochronnymi, aby całkowicie zabezpieczyć je przed kontaktem z wodą;
- kamień: blaty wykonane z kamienia są niewątpliwie bardzo imponujące w wyglądzie, jednak również dość ciężkie. Musimy wcześniej uwzględnić obecność takiego blatu w projekcie kuchni, aby meble były w stanie utrzymać jego ciężar. Kamień jest odporny na wodę i inne zabrudzenia, co czyni go jednym z lepszych wyborów.
Blat kuchenny a inne elementy wyposażenia – na co zwrócić uwagę przy zakupie i montażu?
Wybrany przez nas blat kuchenny powinien być dopasowany nie tylko kolorystycznie i przez wzgląd na wytrzymałość. Musimy pamiętać również o wymiarach – w przypadku nietypowych, nieszablonowo rozplanowanych kuchni może okazać się, że przyjdzie nam zamówić płytę blatu wykonaną na wymiar. Kolejnym istotnym aspektem jest umieszczanie innych elementów wyposażenia w blacie. Możemy zrobić to poprzez wycięcie odpowiednio dużych dziur w jego powierzchni – umywalka wpuszczona w blat jest tutaj najlepszym i najpowszechniejszym przykładem. Musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu krawędzi w miejscu cięcia, tak aby nie dostawała się do nich woda. Jest to szczególnie istotne w przypadku laminatów, ponieważ ich wnętrze nie jest odporne na wilgoć i jeżeli dostanie się ona do miejsca cięcia, zniszczymy przypadkiem swój blat.
Jak poprawnie zadbać o blat kuchenny?
Sposób pielęgnacji powierzchni blatu zależy w dużej mierze od tego, z czego jest ona wykonana. Na płytach drewnianych i fornirowanych nie powinniśmy stawiać gorących kubków, garnków i innych przyborów kuchennych, ponieważ ich ciepło może doprowadzić do zniszczenia powierzchni. Zamiast tego korzystajmy z podkładek i innych elementów, które osłonią sam blat przed ciepłem. Jeżeli wybraliśmy blaty kuchenne laminowane musimy uważać na to, by nie zalewać jej wodą, a wszelkie modyfikacje, cięcia i inne zmiany zabezpieczać przed dostaniem się wilgoci. Blat kuchenny powinniśmy również na bieżąco czyścić ze wszelkich zabrudzeń, środkami dostosowanymi do materiału, na jaki się ostatecznie zdecydowaliśmy.