Kostka brukowa jest materiałem, z którego powszechnie buduje się ogrodowe ścieżki oraz podjazdy przed domem i garażem. Ceniona jest głównie za trwałość i estetykę. Niestety jej powierzchnia nie jest łatwa w pielęgnacji. W naszym artykule podpowiemy Ci, jakie środki i narzędzia do czyszczenia wybrać, aby osiągnąć najlepsze efekty.
Dlaczego warto regularnie czyścić kostkę brukową?
Zadbana kostka brukowa przetrwa przez wiele lat, zachowując swoje walory estetyczne. Dlatego warto poświęcić czas na jej regularne czyszczenie. Przede wszystkim usuwaj plamy z jej powierzchni i staraj się nie dopuszczać do tego, aby zarosła mchem.
Czym czyścić kostkę brukową?
Większość prac przy kostce brukowej wykonasz, wykorzystując narzędzia codziennego użytku, które na pewno znajdziesz w swoim domu.
Miotła i szczotka
Nagromadzony piasek, suche liście i inne większe elementy bez trudu usuniesz za pomocą zwykłej miotły. Jeśli kostka zaczyna zarastać mchem lub trawą, sięgnij po drucianą szczotkę. Możesz wykorzystać również roztwór wody i octu, który zapobiegnie narastaniu niechcianych roślin.
Twarda szczotka przyda Ci się również do usuwania rozmaitych plam. Pamiętaj o tym, żeby je zalać mieszanką wody z detergentem i wyszorować energicznymi ruchami. W przypadku większości zanieczyszczeń takie zabiegi w zupełności wystarczą. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby od razu reagować na plamy, zwłaszcza jeśli są tłuste. Regularne czyszczenie zapobiegnie wnikaniu brudu w głąb i ułatwi utrzymanie kostki w czystości.
Myjka ciśnieniowa do czyszczenia kostki brukowej
Usunięcie uporczywych plam, które zdążyły wniknąć w głąb kostki, będzie wymagało specjalistycznego sprzętu zaprojektowanego z myślą o czyszczeniu mocno eksploatowanych powierzchni. W tej roli świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa. Tego typu urządzenia znajdziesz w specjalistycznych e-sklepach takich jak np. https://sklep.lasogrod.pl/. Pozwolą na skuteczne uporanie się z wszelkimi zanieczyszczeniami. Niewątpliwą zaletą tego sprzętu jest to, że poświęcisz na pracę znacznie mniej czasu i energii, co jest szczególnie cenne w przypadku rozległych powierzchni.