Nawet w najbardziej szczęśliwych małżeństwach i związkach może pojawić się kryzys. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Mogą to być problemy finansowe, niewierność małżeńska, uzależnienia czy przemoc domowa. Trudne chwile mogą też wynikać z rozwoju związku i pojawić się całkowicie naturalnie – na przykład z powodu narodzin dziecka. Czasami sami świetnie radzimy sobie z takimi sytuacjami, często jednak kryzys nas przerasta i podejmujemy decyzje o rozstaniu lub rozwodzie. Czy słusznie? A może związek można uratować?
Jak rozpoznać kryzys w związku?
Jeśli nie macie już ochoty na bliskość, zamiast rozmawiać, stale się kłócicie, unikacie wspólnych posiłków i okazji do spotkań, wtedy niewątpliwie w związku coś jest nie tak. Towarzyszy temu brak zrozumienia i oskarżanie siebie nawzajem. W rezultacie coraz bardziej się od siebie oddalacie i pojawia się obojętność.
Jak sobie poradzić z kryzysem?
Wyjście z trudnej sytuacji wymaga przede wszystkim chęci ze strony obojga partnerów. Najważniejsza jest szczera rozmowa. Czasem wydaje nam się, że nasze oczekiwania wobec partnera są oczywiste, ale niekoniecznie tak jest. Druga strona nie zawsze właściwie odczytuje nasze intencje. Zamiast wzajemnie się irytować, dobrze jest myśleć pozytywnie o drugiej osobie. Nie starajmy się unikać, ale przeciwnie – spróbujmy spędzić z sobą więcej czasu. Może trzeba jakoś urozmaicić życie rodzinne i spróbować nowych sposobów spędzania wolnego czasu. Często jednak przyczyną konfliktów jest bardzo poważna lub wzajemna niechęć, która zaszła tak daleko, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z kryzysem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o rozstaniu lub wypełnimy pozew o rozwód, warto wybrać się na terapię par. W końcu co mamy do stracenia?
Kto może skorzystać z terapii par?
Najczęściej kojarzymy tę formę pomocy z terapią małżeńską, ale mogą z niej skorzystać wszystkie związki. Również nieformalne oraz pary homoseksualne. Terapeuta może wnieść nowe, neutralne spojrzenie na nasze stare sprawy i problemy. Bywa tak, że zupełnie inaczej wyglądają one z punktu widzenia osoby bezstronnej i obiektywnej. Jeśli zdecydujemy się na terapię małżeńską, warto postawić na pomoc doświadczonego Psychologa, Psychoterapeuty Wioletty Kucharek, której oferta pomocy psychologicznej dostępna jest na stronie ad-intra.lodz.pl, a jej gabinet znajduje się przy ul. Narutowicza 90 lok. 6 (Tel: 604 886 066). Jest to doświadczony psycholog, który świadczy usługi indywidualnej terapii indywidualnej oraz terapii par, także w trybie online.
Na czym polega terapia dla par?
W praktyce terapia odbywa w formie spotkań pary prowadzonych przez psychoterapeutę. Przede wszystkim należy znaleźć i zdefiniować prawdziwą przyczynę kryzysu. Czasem konfliktów jest już tak wiele, że uległa ona zatarciu. Po wysłuchaniu obu stron i zdiagnozowaniu problemów proponuje się sposoby samodzielnej pracy nad poprawą relacji. W celu wzajemnego zrozumienia trenuje się sposoby skutecznej komunikacji i budowania atmosfery porozumienia i zaufania. Podczas następnych spotkań ustala się indywidualnie przebieg terapii i jej zasady. Jest to tak zwany kontrakt terapeutyczny. Poza wizytami u terapeuty wiele zadań musimy wykonać sami.
Partnerzy uczą się rozpoznawać wzajemne uczucia i emocje oraz reakcje na nie. Poprawiają wzajemną komunikację – próbują słuchać drugiej osoby ze zrozumieniem. Analizują problemy z punktu widzenia swojego i partnera. Mogą one być całkowicie odmienne. Czasami konieczne są indywidualne spotkania z terapeutą. Terapia może trwać kilka sesji, ale możemy z niej korzystać nawet przez kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od sytuacji i nas samych.
Terapia małżeńska – ostatnia deska ratunku?
Wiele osób traktuje terapię jako ostateczność, ale nie musi tak być. Jeśli skorzystamy z niej wcześnie, zanim kryzys się pogłębi, będzie ona łatwiejsza i być może bardziej skuteczna. Profilaktycznie chroni też związek przed poważniejszymi problemami. Na terapię warto pójść jeśli: partnerzy nie mają wspólnych zainteresowań, kłócą się, nie ufają sobie, dopuścili się zdrady, mają za sobą trudne przeżycia i w wielu innych indywidualnych przypadkach.
Terapia gwarancją sukcesu?
Niestety terapia nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Kiedy terapii nie towarzyszy zaangażowanie partnerów lub tylko jedna strona chce poprawić relacje w związku, może to się nie udać. Czasem też przyczyny kryzysu są tak poważne, że nie udaje się odbudować wzajemnych relacji. Bywa też tak jeśli partnerzy za bardzo się od siebie oddalili lub jedna osoba zaangażowała się już w inny związek. Warto jednak próbować.