Łazienka jest jednym z istotniejszych pomieszczeń domu. Dobrze zaprojektowana i zaaranżowana, może bezawaryjnie służyć przez kilkanaście lat. Należy również zwrócić uwagę, że najczęściej jest to jedyna przestrzeń w domu, która nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego. Właśnie dlatego, etap projektowanie oświetlenia, jest równie ważny, jak dobór materiałów wykończeniowych.
Poznaj kluczowe zasady aranżacji oświetlenia łazienkowego i dowiedz się, jak stworzyć bezpieczną i przytulną przestrzeń na miarę potrzeb wszystkich domowników. Sprawdź, co specjaliści od Studio Światła przygotowali dla Ciebie w tej kategorii i jakie lampy łazienkowe polecają.
Oświetlenie łazienki – od czego zacząć i skąd czerpać inspirację?
Tradycyjne projekty oświetleniowe opierające się na najprostszej instalacji i jednym, centralnie ustawionym źródle światła odchodzi do historii. Ten schemat nie tylko nie zachwyca wizualnie, ale także ogranicza funkcjonalność i swobodę korzystania pomieszczenia.
Dzięki dzisiejszym możliwościom i różnorodnym oprawom świetlnym, za pomocą kilku prostych kroków masz możliwość stworzenia imponujących aranżacji świetlnych, które całkowicie odmienią charakter Twojej łazienki. Jak tego dokonać?
Układ i rozmieszczenie źródeł światła
Obszar łazienki jest dość wielofunkcyjny – można w niej wyznaczyć strefę relaksu w miejscu prysznica bądź wanny, czy też tą bardziej funkcjonalną, w okolicy lustra. W związku z tym automatycznie pojawia się zapotrzebowanie na różnorodny układ oświetlenia, który dodatkowo jest uzależniony od możliwości i metrażu łazienki.
Oświetlenie do łazienki musi być dobrze skoncentrowane i rozproszone. Coraz częściej centralnie ustawione lampy sufitowe, ustępują oczkom stropowym bądź listwom LED-owym.
Nie obawiaj się więc kombinacji i modnych rozwiązań. Instalacja oprawy LED w okolicy lustra z pewnością przypadnie Ci do gustu, a subtelne, oprawy sufitowe zamontowane nad wanną wspomogą relaks. Dla dodatkowej korzyści rozważ oprawy ze zdalnym sterowaniem natężenia emisji światła bądź jej barwy.
Bezpieczeństwo i parze z ergonomią
Po ustaleniu preferencji i rozmieszczenia źródeł światła jest wybór oświetlenia przeznaczonego stricte do pomieszczeń o specyficznych warunkach. W łazience panuje duża wilgotność, dlatego ważne jest, aby wybierać wyłącznie produkty oznaczone jako odpowiednie do użytku w tym pomieszczeniu. Informuje o tym wskaźnik szczelności oznaczany mianem IP – im wyższy wskaźnik szczelności, tym oprawa jest bardziej odporna na wilgoć.
Do codziennego użytku, zaleca się lampy do łazienki o minimalnej klasie IP 44 i wzwyż. Przedłuży to nie tylko żywotność instalacji, ale także zapewni bezawaryjne użytkowanie i bezpieczeństwo domowników.
Podczas zakupu oświetlenia do łazienki, warto pochylić się nad oświetleniem LED, których energooszczędność i przedłużona żywotność pozwoli zoptymalizować fundusze mieszkaniowe, oraz przyczynić się dla dobra środowiska.
Odpowiednia stylistyka i moc oświetlenia stworzy charakterystyczny nastrój
Oświetlenie do łazienki powinno służyć i spełniać oczekiwania domowników. Warto rozważyć kompozycje świetlne o różnorodnej barwie i mocy światła – światło o dużym natężeniu i chłodnej barwie (5000 – 6000 k) sprawdzi się jako oświetlenie zadaniowe, natomiast delikatniejsze bardziej rozproszone światło, wahające się od 2800 do 3200 k, stworzy przytulną, delikatną poświatę.
Ostateczny wygląd oświetlenia jest równie istotny, jak jego funkcjonalność. Wybieraj więc oprawy kompatybilne z wystrojem Twojej łazienki tak, aby tworzyły spójną, ciekawą kompozycję. Zainspiruj się i wybieraj pośród tysiąca ciekawych rozwiązań na Studio Światła.