Firmy kurierskie często realizują usługi dostarczenia nie tylko relatywnie niewielkich przedmiotów, ale też dużych przesyłek – zawierających np. średniej wielkości szafki, komody czy inne elementy wyposażenia wnętrz. Choć trudno oczekiwać, by kurier podjął np. transport wielkiego łoża małżeńskiego, nic nie powinno stać na przeszkodzie, by wysłać w ten sposób np. ulubioną szafkę, która z dziada pradziada jest w rodzinie.
Jak ważna jest możliwość wysyłki mebli kurierem pokazuje czysto hipotetyczna sytuacja np. mieszkanki Lublina. Przyjmijmy, że nie dysponuje ona własnym samochodem; porusza się wyłącznie środkami komunikacji publicznej. Przeprowadza się do Warszawy i w wynajmowanym mieszkaniu może wstawić własne meble. Szczególnie ceni sobie komplet – szafkę i komodę z drewna – która w jej rodzinie jest od pokoleń. Teoretycznie może zlecić jej transport przez giełdę przewozową, na której oferenci – często prywatni przewoźnicy – zapewniają tego rodzaju usługi. Chce mieć jednak pewność jakości transportu. Woli więc sięgnąć po sprawdzone na rynku firmy kurierskie.
Ich możliwości są coraz większe. DPD, DHL, In Post, FedEx kojarzone są raczej ze średniej wielkością przedmiotami, ale firmy te są w pełni przygotowane do podjęcia również większych przesyłek. Ważną kwestią jest ich waga – jeśli przekraczają, w różnych wariantach, granicę ok. 35 kg mogą pojawić się ograniczenia w realizacji zlecenia. Zakładając jednak, że szafka jest niezbyt duża i poniżej tej granicy, nic nie powinno stać na przeszkodzie, by wysłać meble kurierem.
Jak sprawdzić, czy kurier podejmie przesyłkę?
Do weryfikacji nie jest potrzebna analiza każdej oferty poszczególnych firm kurierskich. Bardzo dobrze sprawdzi się przy tym platforma KurJerzy.pl, która prezentuje – po porównaniu przez internet – takie elementy jak:
- ceny przesyłek kurierskich
- ograniczenia – możliwości danej firmy wobec np. gabarytów przesyłki
- koszty usług dodatkowych – np. ubezpieczenia.
W ten sposób wspomniana mieszkanka Lublina, która chce wysłać meble kurierem może w ciągu kilku minut sprawdzić:
- jaka firma kurierska podejmie zlecenie na meble
- ile będzie kosztowała dostawa niewielkiej szafki biurowej
- jak długo potrwa dostawa komody.
Oczywiście ceny wysyłki mebli kurierem będą dość wysokie. To ciężkie rzeczy, których transport z założenia okaże się kosztowny. Dodatkowo firmy kurierskie mogą doliczyć dodatkowe opłaty jeśli np. meble mają być wysłane poza granicę. Inną kwestią jest oczywiście sytuacja, w której znajdują się one na palecie – wtedy niezbędne będzie oszacowanie kosztu zlecenia wysyłki paletowej.
Jak zabezpieczyć meble do wysyłki?
Oczywiście najlepszą opcją jest rozkręcenie mebla i przygotowanie go do wysyłki w takiej właśnie formie. Jeśli jest to niemożliwe, trzeba zadbać o maksymalne dopasowanie opakowania do kształtu mebla. Oczywiście w przypadku stołu będzie to z założenia trudne. Jednak jeśli transportu wymaga mała – ale ulubiona – szafka nocna z litego drewna i wykonana przed laty przez dziadka, nic straconego. Należy otoczyć mebel arkuszami z tektury falistej, a następnie starannie owinąć go folią i zastosować zabezpieczającą pianką. Do ochrony można też użyć styropianu lub innych materiałów do pakowania.
Należy dużą uwagę zwrócić na zaklejenie taśmą wszystkich elementów ruchomych. To np. drzwi szafki lub szuflady.
Warto też pamiętać, że jeśli mebel ma elementy z tkaniny – np. obicie – powinien być dodatkowo zabezpieczony folią. Szczelne owinięcie ograniczy ryzyko problemów, które mogłyby się pojawić np. na skutek kontaktu z cieczą.
Po starannym zapakowaniu mebla należy go precyzyjnie zmierzyć i zważyć. To ważne, ponieważ cena wysłania szafki lub komody jest ściśle powiązana z jej gabarytami. Jeśli dojdzie do – nawet nieświadomego – zaniżenia wagi lub wymiarów, firma kurierska doliczy z pewnością dodatkową opłatę do podstawowej ceny. Szczególnie w przypadku wysyłek paletowych różnice mogą być zaskakująco wysokie – stąd tak istotny jest precyzyjny komunikat do kuriera.