Farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Pozwalają w łatwy sposób pozyskiwać tanią energię elektryczną, a przy tym są przyjazne środowisku. Co jednak należy zrobić, aby założyć własną farmę fotowoltaiczną? Wystarczy spełnić kilka warunków, a w dość krótkim czasie będziemy w stanie zbudować, wydajną farmę.
Czym jest farma fotowoltaiczna?
Farma fotowoltaiczna to duża instalacja składająca się z paneli solarnych, połączonych w jeden system. Może się składać z kilkudziesięciu lub nawet kilkuset paneli. Budowa takiej instalacji pozwala na wytwarzanie dużej ilości energii, którą można później odsprzedawać. Farmy fotowoltaiczne przynoszą realne zyski, jednak ich wydajność zależy w dużym stopniu od lokalizacji. W Polsce cały czas następuje dynamiczny rozwój takich instalacji, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród przedsiębiorców stawiających na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Pozwala im to nie tylko zaoszczędzić, ale również stanowi nową gałąź zysków w firmie.
Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Jeżeli decydujemy się na budowę farmy fotowoltaicznej, to najważniejszą kwestią jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, z tej dziedziny. Pozwala ona na realne ocenienie czy taka inwestycja będzie się nam opłacać i czy mamy możliwość jej zbudowania. Najważniejszymi kwestiami przy chęci budowy takiej instalacji są: wybór dobrej lokalizacji, dobór odpowiednich urządzeń, kalkulacja kosztów, spełnienie wymogów formalnych oraz to, jakie obowiązują zasady i stawki podczas sprzedaży energii elektrycznej. Dlatego też decydując się na wybudowanie farmy fotowoltaicznej, warto powierzyć tę kwestię ekspertom z zakresu fotowoltaiki, którzy przeprowadzą nas przez każdy etap budowy własnej elektrowni. Taką firmą jest APP Energy, mieszcząca się w Lublinie, przy ul. Willowej 42a (Tel: 693 345 471), która oferuje kompletne instalacje fotowoltaiczne w Lublinie, a także na terenie całej Polski. Dodatkowo firma świadczy usługi doradcze w zakresie pozyskania finansowania inwestycji.
Obecnie z racji dynamicznie rozwijającego się rynku fotowoltaicznego istnieje wiele programów dofinansowań. Warto więc sprawdzić, jakie obecnie programy rządowe oraz unijne są realizowane w związku z farmami fotowoltaicznymi. Inwestycja, jaką jest budowa własnej farmy fotowoltaicznej to koszt rzędu kilku milionów złotych. Dofinansowanie może znacząco odciążyć nasz budżet i przybliży nas do zrealizowania inwestycji, która będzie na siebie zarabiać. Tak duża inwestycja wymaga również przeanalizowania oferty banków, które są skłonne udzielić kredytu z wieloletnim czasem spłaty.
Warunki przyłączenia
Prócz kosztów, jakie trzeba ponieść przy budowie farmy fotowoltaicznej, ważne jest, aby spełnić warunki potrzebne do przyłączenia naszej farmy do sieci. Tylko wtedy będzie możliwość odsprzedaży energii elektrycznej. Wielkość oraz moc naszej farmy musi być dostosowana do sieci elektroenergetycznej. Aby poznać szczegółowe warunki, które trzeba spełnić, należy zgłosić się do zakładu energetycznego, który zapozna nas ze swoimi warunkami. Do niezbędnych dokumentów, jakie będziemy musieli dostarczyć, należą: tytuł prawny do gruntu, mapa prezentująca teren, na którym stanie farma oraz miejscowy plan zagospodarowania lub warunki zabudowy.
Koncesja
Koncesja na farmę fotowoltaiczną jest przydzielana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Aby, jednak otrzymać koncesję należy uzyskać najpierw promesę wydania koncesji. Dzieje się tak, ponieważ nie można otrzymać koncesji na farmę, która jeszcze nie istnieje. Promesa jest gwarancją, że taka koncesja zostanie jednak wydana.