Kominek – ozdoba, czy rzecz praktyczna? To pytanie prędzej czy później zada sobie każdy, kto planuje jego instalację. Ze względu na przeznaczenie kominka, różnić będzie się jego budowa. W artykule dowiesz się, jakie elementy musi posiadać kominek oraz jakie są ich rodzaje.
Szeroki wybór
Jak to często bywa, trudno o jednoznaczną odpowiedź, jeśli chodzi o przeznaczenie kominka. Warto jednak wziąć pod uwagę przewidywany sposób korzystania z instalacji. Można traktować ją jedynie jako element podnoszący walory estetyczne wnętrza lub podnoszący jego prestiż, nie mając zasadniczo wielkich wymagań związanych z bilansem cieplnym pomieszczeń. Skrajnie odmienne podejście sprowadza się do oczekiwania optymalnej wydajności energetycznej, w celu ogrzania, jak największej kubatury i osiągnięcia dzięki temu wymiernych korzyści. Aby wybrać kominek, który spełni nasze wymagania warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą. Taką firmą jest Kominki Lexus. Słoninka, mieszcząca się przy ul. Jeleniej 56 we Wrocławiu, której ofertę znaleźć można na stronie sloninka.pl lub pod numerem telefonu 607 671 150. Jest to godna zaufania firma kamieniarska, funkcjonująca na rynku od ponad 10 lat świadcząc profesjonalne usługi i fachowe doradztwo.
Musi być bezpiecznie!
Niezależnie jednak od oczekiwań użytkownika, podstawowy model zabudowy i funkcjonowania kominka będzie bardzo podobny. Zawsze bowiem w skład instalacji wchodzi wkład kominkowy i oczywiście komin, do którego należy go podłączyć. To sprawa najistotniejsza ze względu na bezpieczeństwo użytkowników. Wkład kominkowy jest zamkniętym paleniskiem, z którego należy skutecznie odprowadzać produkty uboczne spalania drewna lub brykietu. Połączenie wkładu z kominem musi gwarantować absolutną szczelność, co stanowi warunek bezpiecznego użytkowania. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne zagrożenia, takie jak niechciane zadymienie pomieszczeń lub nawet śmiertelnie groźny bezwonny i niewidoczny tlenek węgla.
Wkłady kominkowe
Wkłady kominkowe różnią się od siebie pod względem materiału, z którego są wykonane oraz kształtu i konstrukcji. W zakresie materiałowym do wyboru są wkłady stalowe lub żeliwne. W kwestii konstrukcji wkłady kominkowe mogą posiadać płaszcz wodny lub też funkcjonować bez niego. Poszczególne rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników i przeciwników, dlatego przed wyborem wariantu warto dokładnie zapoznać się z ich indywidualną specyfiką oraz rozważyć wady i zalety. Wkład kominka stanowi element, który po zabudowie ulega niemal całkowitemu zakryciu i poza ramą z ochronną szybą jest w zasadzie niewidoczny. Dla wizualnej ekspozycji decydujące są natomiast obudowy kominkowe, które pełnią rolę estetyczną i mają istotny wpływ na aranżację pomieszczenia z kominkiem. W zakresie funkcjonalnym obudowa stwarza natomiast możliwość prowadzenia procesu wymiany ciepła wytwarzanego przez kominek z otoczeniem.
Kratki wentylacyjne
Aby móc cieszyć się kominkowym ciepłem niezbędne jest jeszcze zainstalowanie w obudowie wkładu kratek wentylacyjnych. Bez nich cyrkulacja będącego nośnikiem ciepła powietrza byłaby utrudniona lub wręcz niemożliwa. Cześć z nich służy do doprowadzania do zewnętrznej powierzchni wkładu nieogrzanego powietrza z pomieszczenia, pozostałe zaś do wyprowadzania spod obudowy powietrza ogrzanego. Ta cyrkulacja odbywa się tylko w czasie, gdy wkład kominka jest rozgrzany i stanowi istotę jego energetycznego znaczenia, zapewniając możliwość ogrzewania pomieszczeń. Proces ten należy wzmacniać poprzez właściwe zaopatrywanie pomieszczeń w świeże powietrze, uzyskując to poprzez rozszczelnienie okien. Warto również zadbać o to, by wkład kominkowy posiadał możliwość bezpośredniego doprowadzania do niego powietrza atmosferycznego.