Budowa domu to proces wiążący się z podejmowaniem wielu kluczowych decyzji. Zazwyczaj jednym z pierwszych dylematów jest wybór sposobu realizacji budowy – możemy podjąć się samodzielnego zarządzania pracami w systemie gospodarczym, co wymaga większego zaangażowania, lub powierzyć cały proces generalnemu wykonawcy. Decyzja o nawiązaniu tego typu współpracy oznacza, że jedna firma kompleksowo zajmie się realizacją projektu, od fundamentów po wykończenie, dzięki czemu inwestorzy zyskają czas oraz spokój.
Wybór wykonawcy budowy domu – dokładnie sprawdź firmę, którą jesteś zainteresowany
Research firmy budowlanej najlepiej rozpocząć od zdobycia informacji od rodziny i znajomych, mających budowę domu za sobą – być może korzystali z pomocy rzetelnego wykonawcy, którego warto polecić. Ten sposób weryfikacji może okazać się najlepszy, ponieważ uzyskujemy wiarygodne informacje od osób godnych zaufania. Jeśli jednak w najbliższym otoczeniu nikt nie ma kontaktu do sprawdzonej ekipy budowlanej, wówczas trzeba rozpocząć poszukiwania na własną rękę.
Zatem jak wybrać firmę budowlaną, gdy startujemy od zera? Wstępną weryfikację potencjalnych wykonawców warto wykonać przez Internet. Jeśli generalny wykonawca ma swoją własną stronę, która jest czytelna, zawiera wszystkie niezbędne informacje i jest na bieżąco aktualizowana, to pierwszy sygnał, że warto się nim zainteresować. Następnie dobrze jest przejrzeć jego referencje i portfolio ukończonych inwestycji – im jest ono bogatsze i bardziej różnorodne, tym lepiej. Strona internetowa może nam także pokazać, z jakich technologii korzysta dany wykonawca. Kolejnym krokiem w ramach weryfikacji firmy budowlanej powinno być poszukanie opinii o niej w social mediach, na forach branżowych i wszędzie, gdzie to jest możliwe w sieci.
Na co zwrócić uwagę podczas kontaktu z wykonawcą?
Kiedy grono wiarygodnych firm budowlanych jest już maksymalnie zawężone, a my nie jesteśmy w stanie uzyskać więcej informacji przez Internet, czas skontaktować się z wykonawcą. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na łatwość kontaktu – czy możemy to zrobić różnymi kanałami i jak szybko otrzymujemy odpowiedź. Podczas samej rozmowy dobrze jest odnotować, czy mamy do czynienia z osobą profesjonalną i konkretną, która udziela wszystkich niezbędnych informacji, nie ukrywając jednocześnie żadnych istotnych faktów. Mowa tu między innymi o cenie – godna zaufania firma budowlana od początku będzie w tej kwestii szczera i po uzyskaniu pakietu niezbędnych informacji przygotuje wstępną wycenę.
Podczas rozmów z wykonawcą należy zorientować się, jak szeroki zakres usług proponuje – być może jest w stanie pomóc nam z projektem budowlanym lub załatwieniem formalności związanych z budową domu, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę czy analiza działki. Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na współpracę w ramach generalnego wykonawstwa, powinniśmy oczekiwać, że firma sama zorganizuje wszelkie ekipy budowlane, zapewni obecność kierownika budowy i wszystkich innych specjalistów niezbędnych podczas całego przedsięwzięcia.
Podpisanie umowy z profesjonalnym wykonawca budowy domu
Kiedy jesteśmy już zdecydowani na konkretną firmę budowlaną, zostaje dopiąć ostatnie szczegóły i podpisać umowę. Na tym etapie zwróćmy uwagę na harmonogram budowy, a konkretnie na wyszczególnione w nim terminy. Powinny one dotyczyć między innymi daty przekazania terenu budowy oraz rozpoczęcia i zakończenia prac. W umowie powinna zostać też jasno określona kwota wynagrodzenia wykonawcy, a także kary umowne za niewywiązanie się stron z ustalonych warunków.