Każdy budynek musi spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Istnieje szereg norm prawnych, które zobowiązują administratorów obiektów do wykonania określonych czynności. Niespełnienie tych warunków może skutkować niedopuszczeniem budynku do użytkowania. Zatem jak zadbać o zwiększone bezpieczeństwo?
Inteligentne rozwiązania a bezpieczeństwo
Odpowiednio zaprogramowane inteligentne budynki są obecnie bardzo bezpieczne. Taki system zarządzania obiektem powinien być wykonany w odpowiedni sposób. Alarm, połączony z monitoringiem, to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na skuteczną integrację z innymi urządzeniami. Zaawansowane systemy monitorowania nie tylko uruchomią się poprzez włączenie syreny alarmowej, ale również wyślą do administratora obiektu wiadomość oraz powiadomią firmę ochroniarską. Za sprawne działanie tego systemu odpowiada jednostka sterująca, do której dochodzą informacje ze wszystkich zainstalowanych czujników.
Monitoring i kontrola dostępu
Bezpieczeństwo w inteligentnym budynku może być zagwarantowane przez wiele zintegrowanych rozwiązań. Kontrola dostępu to idealny wybór w wielu miejscach. Systemy domofonowe służą do łączności odwiedzających z lokatorami. Są wyposażone w głośniczki z mikrofonami, przyciski oraz elektromagnetyczne rygle. Natomiast stacje domowe mają słuchawki lub głośniczki z mikrofonami, sygnalizację wywołania oraz przyciski zwalniające blokadę drzwi. Taki system można udoskonalić poprzez zamontowanie w instalacji wizyjnej. Obok typowej funkcji pokazywania obrazu, wideodomofony mogą zapisywać go również na kartach pamięci. Takie nagranie następuje automatycznie po zarejestrowaniu wywołania. Oprócz obrazu może być zapisany także głos. Niektóre systemy są wyposażone w rozwiązanie zapisu w postaci filmu.
Kontrola dostępu to funkcja w urządzeniach specjalizujących się w rozpoznawaniu osób przed wejściem na dany teren. Do potwierdzenia tożsamości mogą być wykorzystywane urządzenia biometryczne, które umożliwiają szybkie wejście do budynku osobom rozpoznawanym. Zdalny czytnik zwalnia zaczepy blokujące wejście. Może on występować w postaci kluczy aktywnych (forma breloków zasilana litowymi bateriami) oraz kluczy pasywnych (karty magnetyczne). Doskonalszym urządzeniem jest czytnik linii papilarnych szybko rozpoznający uprawnione osoby.
Unifony a bezpieczeństwo w budynku
Obok podstawowych funkcji unifonów istnieje możliwość powiązania ich z innymi instalacjami w inteligentnym budynku. Inwestorzy oczekują pełnej integracji wszystkich systemów znajdujących się w obiekcie. Najczęściej dodatkowe przyciski w unifonach wykorzystuje się do załączania oświetlenia przy wejściu. Możliwe jest też otwieranie furtek oraz bram wjazdowych. W powiązaniu z inteligentną instalacją zarządzającą budynkiem da się zrealizować dowolne funkcje łączeniowe i sterownicze.
Sterowniki i przekaźniki
System inteligentnego budynku to przede wszystkim praca sterowników i przekaźników. To one sterują wybranymi urządzeniami. Do systemu podłączone są różne czujniki: dymu, gazu, przeciwpożarowe, przeciwwłamaniowe, przeciwprzepięciowe lub inne. Zapewniają one niezawodne działanie urządzeń elektrycznych oraz bezpieczeństwo w domu. Sterowniki to niewielkich rozmiarów kontrolery, które ułatwiają życie każdemu domownikowi. Mogą być zamontowane np. na ścianie. Dodatkową opcją jest asystent głosowy, który zrozumie nawet najbardziej skomplikowane polecenia.
Sterowanie bezprzewodowe umożliwia zarządzanie systemem inteligentnego domu poza obiektem. Jest to idealne rozwiązanie np. w przypadku ogrzewania. Poziom temperatury w pomieszczeniu zawsze jest pod kontrolą użytkownika. Wystarczy też jedno dotknięcie na inteligentnym sterowniku lub centrali albo w aplikacji, aby wyłączyć wszystkie urządzenia domowe podłączone do systemu. Idealnie sprawdzi się sterownik PLC, który wykazuje parametry, dzięki którym warto zastosować go jako serce inteligentnego budynku.