Instalacja elektryczna to newralgiczny element w procesie wykończenia nieruchomości. Oprócz kwestii technicznych i estetycznych konieczne staje się zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i wydajności w kilkudziesięcioletnim cyklu życia. Kluczowym składnikiem systemu pozostaje rozdzielnica, gdzie zbiegają się wszystkie obwody elektryczne i następuje przesył energii o właściwym natężeniu. W dzisiejszym artykule zastanowimy się, jakimi kryteriami warto kierować się przy wyborze rozdzielnicy. Jakie parametry techniczne należy brać pod uwagę, aby produkt spełnił oczekiwania i nadawał się dla danej instalacji elektrycznej?
Rozdzielnica elektryczna – rodzaje produktów dostępnych na rynku
Kryteria podziału rozdzielnic elektrycznych dokonują zróżnicowania produktów ze względu na ich konstrukcję i sposób montażu. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań pozostaje rozdzielnica tablicowa, gotowa do akomodacji urządzeń o łącznym natężeniu prądu nieprzekraczającym 100 A. Relatywnie niewielka moc znamionowa predestynuje tego rodzaju tablice do zastosowania w budynkach mieszkalnych lub niewielkich przedsiębiorstwach, które nie prowadzą działalności produkcyjnej. Innym rodzajem konstrukcji stają się rozdzielnice skrzynkowe, osiągające wydajność na poziomie kilkuset amperów i współpracujące z rozbudowanymi sieciami energetycznymi w obiektach przemysłowych. System kilkunastu połączonych skrzynek gwarantuje bezpieczeństwo i wydajność. Jednak ze względu na swoje gabaryty, skrzynkowa rozdzielnica elektryczna wymaga montażu na zewnątrz budynku. Musi zatem pozostawać całkowicie odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i zabezpieczona przed wilgocią.
Co do metody montażowej, mamy do czynienia z montażem wewnętrznym (podtynkowym) i zewnętrznym, wymagającym przytwierdzenia do elewacji budynku lub instalacji w oddzielnym miejscu. W lokalach mieszkalnych najlepiej sprawdza się rozdzielnica podtynkowa, która nie zaburza estetyki wnętrza i nie zabiera dodatkowej przestrzeni. Wykonanie otworu pod rozdzielnicę warto zaplanować już na etapie wznoszenia budynku, gdyż późniejsze wiercenie sporego otworu w ścianie może okazać się dość problematyczne. Skomplikowanego montażu możemy uniknąć, jeśli podejmiemy decyzję o instalacji rozdzielnicy na zewnątrz ściany. Rozdzielnica elektryczna umiejscowiona w ten sposób gwarantuje łatwy dostęp do każdego kabla obwodowego i pomaga w ograniczeniu uciążliwości montażowych. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku przedsiębiorstw przemysłowych, gdzie rozdzielnica elektryczna pozostaje dobrze chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych.
Jak wybrać rozdzielnicę elektryczną?
Zakup rozdzielnic do domu należy ograniczyć wyłącznie do tych produktów, jakie spełniają wymagania dotyczące niskonapięciowych rozdzielnic i sterownic przeznaczonych do instalowania w miejscach dostępnych do użytkowania przez osoby niewykwalifikowane, określone normą PN-EN 60439-3:2002. Pamiętajmy o umożliwieniu modyfikacji rozdzielnicy w przyszłości, w odpowiedzi na ewentualny rozwój zapotrzebowania energetycznego. Dlatego warto zapewnić sobie odpowiedni margines miejsca pod aparaturę modułową, co pozwoli rozbudować instalację o kolejne obwody. Nigdy nie należy dopuszczać do przekroczenia mocy nominalnej prądu w rozdzielnicy. Użytkowanie niezgodne z zaleceniami producenta bardzo szybko prowadzi do postępującego zużycia lub awarii.
Zarówno rozdzielnice, jak i pozostała aparatura elektryczna, są dostępne w ofercie hurtowni elektrotechnicznej Doko. Warto odwiedzić stronę sklep.doko.pl i zapoznać się z kompleksowym asortymentem, przeznaczonym dla firm i klientów indywidualnych.