Planujesz zakup solidnej i funkcjonalnej sprężarki do garażu? Nie czujesz się specjalistą w zakresie sprzętu pneumatycznego i nie masz pewności, jaki model najlepiej sprawdzi się w takich zastosowaniach? To nie takie trudne! Zajrzyj do naszego poradnika i dowiedz się, jaki kompresor do garażu wybrać, by cieszyć się swobodną i satysfakcjonującą pracą ze sprężonym powietrzem!
Kompresor do garażu, czyli jaki?
“Kompresor do garażu” to bardzo popularne, a jednocześnie wyjątkowo mało precyzyjne określenie, pod którym może się kryć wiele urządzeń o bardzo różnych parametrach. Jak nietrudno się domyślić, sam fakt, że sprężarka będzie używana w garażu, w żaden sposób nie precyzuje jej właściwego przeznaczenia. A bez tego ciężko mówić o parametrach technicznych adekwatnych do zastosowania. Dlatego zanim zadasz sobie pytanie, jaki kompresor do garażu wybrać, zastanów się najpierw nad tym, do czego planujesz go używać.
W języku potocznym kompresor do garażu zwykle oznacza przeciwieństwo kompresora warsztatowego – czyli sprężarkę powietrza do zastosowań hobbystycznych, przeznaczoną do użytku w gospodarstwach domowych i najlepiej dostosowaną do mniej wygórowanych potrzeb tej grupy użytkowników. To oczywiście kompresory tłokowe, zwykle mniej wydajne i wyposażone w silniki o mniejszej mocy, ale dzięki temu również tańsze w zakupie i bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Jednak nawet w takiej definicji warto pamiętać, że potrzeby hobbystów mogą być bardzo zróżnicowane.
Kompresory w gospodarstwach domowych są używane do bardzo odmiennych zastosowań – od najbardziej podstawowych zadań, jak czyszczenie powierzchni czy przedmuch urządzeń, przez zasilanie mniej wymagających narzędzi wykorzystywanych zwykle do prac remontowych i montażowych, aż po pracę z bardziej zaawansowanymi narzędziami pneumatycznymi, jak szlifierki czy klucze pneumatyczne.
Sprawdź, na jakie parametry kompresora do garażu zwrócić uwagę, by wybrać model najlepiej dostosowany do planowych prac ze sprężonym powietrzem!
Kompresor do pompowania kół – optymalne parametry
Pompowanie kół, piłek, dmuchanych zabawek, basenów i materacy to najpopularniejsze zastosowanie kompresorów powietrza w warunkach domowych. Są to jednocześnie aktywności, które nie wymagają od sprężarki szczególnie wygórowanych parametrów technicznych. Jeśli interesuje Cię kompresor do garażu, którego głównym zadaniem ma być pompowanie kół samochodowych, masz znacznie ułatwiony wybór.
Kompresor do pompowania kół będzie zasilał głównie pistolety do pompowania. Te akcesoria nie mają szczególnie rygorystycznych wymagań w zakresie zapotrzebowania na sprężone powietrze, w praktyce bowiem tyle litrów na minutę, ile zostanie im dostarczone, tyle też wtłoczą do opony. Wydajność kompresora ma tu więc raczej znaczenie drugorzędne i wpływa jedynie na Twój komfort pracy. Im więcej l/min sprężarka jest w stanie wydmuchać, tym szybciej napompujesz koła w swoim samochodzie. Sprawdzi się tu nawet kompresor o wydajności wylotowej poniżej 100 l/min.
Podobnie jest z maksymalnym ciśnieniem sprężonego powietrza, jakie wytwarza kompresor. Standardy bezpieczeństwa oraz wymagania stawiane przez producentów opon jasno określają poziom ciśnienia, jakie powinno panować wewnątrz ogumienia. W zależności od typu i modelu opony zamyka się ono w przedziale 3-5 barów. Do takich zastosowań w zupełności wystarczy Ci więc kompresor 6-barowy.
Najbardziej praktycznym rozwiązaniem, dostosowanym do podstawowych potrzeb i prostych zastosowań, będzie mini kompresor. Tego typu urządzenia wyposażone są zwykle w zbiorniki o pojemności nieprzekraczającej 6l, dzięki czemu mają niewielkie rozmiary, są stosunkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu. Z powodzeniem wykorzystasz je również podczas prac porządkowych związanych z przedmuchem powierzchni, urządzeń elektronicznych lub sprzętów ogrodowych.
Jeśli jednak kompresor do garażu jest dla Ciebie czymś więcej niż urządzeniem do pompowania kół, potrzebujesz sprężarki o wyższych parametrach. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając taki model!
Jaki kompresor do garażu pozwoli Ci na płynną pracę z narzędziami pneumatycznymi?
Sprężone powietrze może znaleźć w garażu znacznie więcej zastosowań. Być może garaż służy Ci za mały przydomowy warsztat, w którym prowadzisz drobne prace montażowe lub tapicerskie, a także standardowe prace naprawcze, gdy w domu zepsuje się coś, co możesz samodzielnie zreperować. Garaż to jednak przede wszystkim miejsce bezpiecznego postoju Twojego samochodu lub motocykla i – jeśli nie na świeżym powietrzu – to właśnie tam zwykle odbywają się wszystkie prace konserwacyjne. Posiadając kompresor mobilny, możesz swobodnie decydować, gdzie chcesz pracować ze sprężonym powietrzem!
Kompresor powietrza daje majsterkowiczom i praktykującym wielbicielom motoryzacji wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość pracy z narzędziami pneumatycznymi – znacznie tańszymi, wydajniejszymi i bardziej wytrzymałymi odpowiednikami narzędzi elektrycznych. Każde z nich posiada jednak różne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, którego wymaga do sprawnego funkcjonowania. Dlatego wydajność kompresora do garażu, który ma służyć Ci również do zasilania narzędzi pneumatycznych, powinna być nieco wyższa i dostosowana do ich wymagań.
Prostsze narzędzia, które zużywają powietrze na tzw. “strzał”, takie jak popularne tackery czy gwoździarki pneumatyczne, bez problemu zasilisz wspomnianym już mini kompresorem o zbliżonych do omówionych parametrach. Jeśli jednak planujesz używać nieco bardziej wymagających narzędzi, takich jak wiertarki i wkrętarki czy – obowiązkowe w każdym garażu – pneumatyczne klucze udarowe, należy nieco podnieść poprzeczkę.
Do zasilania narzędzi pneumatycznych przeznaczonych dla hobbystów w zupełności wystarczy Ci kompresor o wydajności efektywnej 150-200 l/min. W tym przedziale mieści się średnie zużycie powietrza większości tego typu narzędzi. Warto jednak zainwestować w większą pojemność zbiornika powietrza. Zbiornik 24l będzie optymalnym wyborem, ale jeśli chcesz zapewnić sobie płynną pracę z możliwie jak najkrótszymi przerwami – zwłaszcza podczas zmiany kół czy usuwania rdzy z karoserii – wybierz sprężarkę ze zbiornikiem o pojemności 50l. Pamiętaj, że im więcej zapasu powietrza zmieści się w zbiorniku, tym rzadziej będzie musiał on być uzupełniany.
Jak widzisz, wybór kompresora do garażu nie jest zadaniem trudnym, pod warunkiem, że dobrze przemyślałeś swoje potrzeby i plany. Dostępność tego typu sprężarek jest też znacznie szersza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wybierz odpowiedni dla Ciebie model i zacznij korzystać z mocy sprężonego powietrza w swoim garażu, domu i ogrodzie!