Jak bezpiecznie kupić auto w komisie? To pytanie zadaje sobie pewnie większość osób, które pierwszy raz chcą nawiązać współpracę z tego rodzaju przedsiębiorstwem. Podpowiadamy więc, jakie dokumenty komis samochodowy Bydgoszcz wręczy Ci po zakupie auta i jak taka transakcja wygląda pod względem prawnym.
Komis aut Bydgoszcz w świetle prawa
Zgodnie z obowiązującym w kraju prawem, właściciel komisu posiada zarówno prawa, jak i obowiązki, które wynikają z umowy sprzedaży. Zanim jednak dojdzie do transakcji, właścicielem pojazdu jest w dalszym ciągu osoba, która zastawiła go w komis. W każdym autokomisie można zakupić samochody używane w różnym stanie technicznym, również te serwisowane w aso. Co więcej, część komisów wystawia również własne auta, co sprawia, że taki egzemplarz jest pracownikom znacznie lepiej znany, często serwisowany i naprawiany w tym właśnie miejscu.
Niezależnie od tego, na który auto komis się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. To nie tylko rok produkcji auta, czujnik parkowania, silnik czy nawigacja. Przede wszystkim będzie to umowa kupna-sprzedaży, która powinna zawierać:
- dokładne dane kupującego,
- nazwisko zbywającego,
- informację o pośrednictwie komisu w sprzedaży.
Ta ostatnia informacja jest niezwykle istotna, gdyż to właśnie autokomis Bydgoszcz https://www.komis-dejv.pl/ będzie odpowiadał za ewentualne ukryte wady, które nie zostały wyszczególnione w ofercie. Komis nie odpowiada jednak za wady i usterki, które zawarte zostały w ogłoszeniu i z których kupujący zdawał sobie sprawę. Warto również zwrócić uwagę na historię auta, m.in. poprzednich właścicieli, serwis i przegląd oraz kolejne naprawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie otrzymać takich informacji, należy zachować szczególną ostrożność.
Jakie dokumenty posiadają używane samochody w komisie?
Decydując się na współpracę z komisem aut, warto sprawdzić dokładnie dokumentację, dołączoną do samochodu i wybrać model, który jest nie tylko zadbany i sprawny technicznie, ale również wyposażony w niezbędne dokumenty, których brak może nieść ze sobą cały szereg negatywnych skutków. Tak więc kupując swój samochód w dobrym autokomisie, jakim z pewnością jest komis-dejv.pl, otrzymasz:
- dowód rejestracyjny samochodu,
- kartę pojazdu, jeśli taka została wydana,
- polisę OC,
- certyfikat gwarancji, jeśli samochód posiada gwarancję,
- fakturę VAT,
- kopię umowy komisowej, zawartej między właścicielem komisu, a osobą, chcącą sprzedać auto za jego pośrednictwem.
Dopiero po sprawdzeniu, czy wszystkie dokumenty zgadzają się z wyżej wymienioną listą, można sfinalizować formalności i nabyć samochód. Dodatkową czujność warto zachować natomiast, gdy kupujemy samochód, który został sprowadzony z zagranicy stosunkowo niedawno. W takiej sytuacji rozsądnym zabiegiem może być sprawdzenie w urzędzie skarbowym, czy za auto został już uregulowany obowiązkowy podatek VAT. Dzięki temu możemy oszczędzić sobie sporo nerwów i dodatkowych kosztów i cieszyć się z udanej transakcji w autokomisie, których z każdym rokiem sukcesywnie przybywa.