Nadawanie różnego rodzaju materiałom odpowiednich kształtów lub też wykonywanie w nich otworów jest możliwe dzięki grupie narzędzi nazywanych narzędziami skrawającymi, które zostały wykonane z wysokiej jakości, bardzo trwałych materiałów (najczęściej węglików spiekanych) umożliwiających ingerencję nawet w najtrwalsze materiały.
Definicja narzędzi skrawających
Do grona narzędzi skrawających należy zaliczyć narzędzia służące wykonywaniu obróbki ubytkowej różnego rodzaju materiałów. Obróbka ta odbywa się poprzez zdejmowanie, czyli inaczej mówiąc skrawanie małych fragmentów materiału poddawanego obróbce po to, by nadać im określony kształt. W trakcie procesów realizowanych z wykorzystaniem narzędzi skrawających – których nieodłączną częścią jest ostrze odpowiedzialne za zdejmowanie nadmiaru materiału – jest powstawanie wiórów. Wykorzystanie narzędzi skrawających pozwala na nadawania kształtu materiałom metalowym, stalowym, drewnianym lub też innym. Narzędzia skrawające wykorzystywane są w procesach toczenia, frezowania, wiercenia jak również gwintowania. Skrawanie z wykorzystaniem narzędzi skrawających jest jednym z najbardziej efektywnych i szybkich sposobów obróbki materiału, a jednocześnie zapewnia ono wysoką dokładność wymiarową i pożądaną chropowatość powierzchni. Często skrawanie jest jedynym sposobem na uzyskanie pożądanych wyników.
Rodzaje narzędzi skrawających
Narzędzi skrawających jest wiele dlatego też istnieje wiele sposobów ich podziału. Najpopularniejsza kategoryzacja dotyczy sposobu obróbki i tu wyróżniamy takie narzędzia skrawające jak: noże tokarskie, noże strugarskie, nawiertaki, wiertła, rozwiertaki, pogłębiacze, przeciągacze, przepychacze, wytyczadła, frezy, głowice frezowe, gwintowniki, narzynki, głowice gwinciarskie, frezy grzebieniowe, frezy ślimakowe, dłutaki Fellowska, frezy modułowe, wiórkowniki, piły, skrobaki, ściernice, osełki oraz głowice do gładzenia. Drugim, równie popularnym podziałem jest podział ze względu na kształt obrabianej powierzchni: do powierzchni zewnętrznych do obróbki otworów, do obróbki gwintów, do obróbki kół zębatych. Narzędzia skrawające dzieli się także na punktowe (narzędzia stykające isęz kształtowaną powierzchnią wierzchołkiem ostrza i poruszające się po torze wyznaczającym kształt obrabianej powierzchni), kształtowe (liniowy styk krawędzi skrawającej z powierzchnią obrabianą), obwiedniowe. Według sposobu zamocowania wyróżnia się narzędzia trzpieniowe (z chwytami walcowymi, z chwytami stożkowymi oraz z chwytami kwadratowymi lub prostokątnymi). Narzędzia trzpieniowe to takie, których część robocza jest na stałe połączone z częścią chwytową. Zgodnie ze sposobem zamocowania można także wyróżnić narzędzia nasadzane, czyli takie gdzie funkcja chwytu zostaje spełniona przez otwór zasadniczy bądź gniazdko. Ten podział umożliwia dalszą kategoryzację na narzędzia z gniazdkami walcowymi i na narzędzia z gniazdkami stożkowymi. W literaturze fachowej wyróżnia się także podział według stopnia rozpowszechnienia (narzędzia normalne – produkowane seryjnie, narzędzia specjalizowane – dostosowane do określonych warunków pracy, narzędzia specjalne – wymagające opracowania konstrukcyjnego), jak również podział zgodnie z rozwiązaniami konstrukcyjnymi (narzędzia jednolite, narzędzia łączone).