Przydomowe przestrzenie bardzo często pełnią funkcję dodatkowego pomieszczenia domowego. Zazwyczaj służą do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Niezwykle ważna w przypadku ogrodów jest ich odpowiednia aranżacja. Powinna ona być jak najbardziej funkcjonalna, a zarazem estetyczna. Bardzo często do takich przestrzeni wprowadza się tzw. architekturę ogrodową. Sprawdź, czym ona jest oraz jakie są jej rodzaje.
Architektura ogrodowa – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Architektura ogrodowa to wszelkiego rodzaju obiekty, które zwiększają funkcjonalność ogrodów, a dodatkowo stanowią ich element ozdobny. Takie wyposażenie przestrzeni przydomowej można podzielić ze względu na wielkość. Mała architektura ogrodowa to niewielkie elementy zdobiące ogrody. Wśród nich wyróżnia się na przykład:
- posągi,
- oczka wodne,
- murowane grille,
- piaskownice.
W przypadku, gdy wyposażenie przestrzeni jest nieco większe, można mówić o dużej architekturze ogrodowej.
Narzędziownie – dla majsterkowiczów i ogrodników
Narzędziownie to zazwyczaj drewniane, metalowe bądź murowane konstrukcje, które ułatwiają przechowywanie różnego rodzaju akcesoriów ogrodowych. Sprawdzają się one świetnie w przypadku, gdy posiada się bardzo dużo narzędzi. Trzymanie ich na widoku jest bowiem często bardzo nieestetyczne. Narzędziownie zabezpieczają sprzęt przed powstawaniem rdzy, a także chronią go przed wilgocią. Najczęściej w takiej architekturze ogrodowej chowa się:
- kosiarki,
- grabie,
- łopaty,
- taczki,
- nożyce,
- wszelkiego rodzaju produkty do ochrony roślin.
Altany ogrodowe – dla tych, którzy kochają spędzać czas na świeżym powietrzu
Altanki ogrodowe to drewniane konstrukcje, w których można spędzać swój czas na odpoczynku, rozmowach z bliskimi, czy nawet pracy. Najczęściej korzysta się z nich w trakcie wiosny i lata. Odpowiednio zaaranżowana altana stanowi piękny element ozdobny ogrodu. Warto umieścić w niej kwiaty, które sprawiają, że cała przestrzeń ogrodowa prezentuje się fenomenalnie, dzięki czemu czas spędzany w konstrukcji jest jeszcze przyjemniejszy.
Place zabaw – dla najmłodszych
Plac zabaw to obowiązkowa architektura ogrodowa dla wszystkich osób, które posiadają dzieci. Jest to świetny element, który umożliwia najmłodszym zabawę na wiele godzin. Najczęściej są to kolorowe konstrukcje, dzięki którym ogród jest bardzo urokliwy. W przypadku, gdy przydomowa przestrzeń jest urządzona w stylu minimalistycznym, można wybrać drewniane place zabaw, których surowiec pozwala na zachowanie naturalnego wystroju ogrodu.
Najczęściej architektury ogrodowe dla dzieci zawierają takie elementy, jak:
- zjeżdżalnia,
- domek,
- huśtawka,
- piaskownica,
- ściankę wspinaczkową.
Drewutnie – dla posiadaczy kominka
Osoby, które zdecydowały się na posiadanie kominka, powinny w swoim ogrodzie posiadać drewno gotowe do palenia. Przechowywanie tego surowca jest zazwyczaj dość problematyczne i generuje bardzo dużo przydomowej przestrzeni. Aby zachować estetyczny wygląd ogrodu, dobrze jest umieścić w nim tzw. drewutnię. Jest to drewniana bądź metalowa konstrukcja, która umożliwia przemyślane i uporządkowane przechowywanie drewna. Często posiada ona dodatkowe zadaszenie, które chroni surowiec przed deszczem i śniegiem.
Gdzie szukać wysokiej jakości architektury ogrodowej?
Każdy, kto posiada swój przydomowy ogród, chce, aby prezentował się on estetycznie. Warto wybierać takie elementy wyposażenia przestrzeni, które wpasowują się w indywidualne preferencje domowników. Decydując się zarówno na małą, jak i dużą architekturę ogrodową, należy zwrócić uwagę na to, aby prezentowała się ona jak najlepiej. Wysoka jakość i staranność wykonania sprawiają, że wyposażenie ogrodowe jest inwestycją na wiele długich lat. Cenionym producentem altan ogrodowych, drewnianych placów zabaw oraz innych konstrukcji wykonanych z drewna, jest Kempar.