Pod koniec września tego roku pojawił się nowy program, w którym doradcy rolniczy widzą duży potencjał. Chodzi o inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Warto przyjrzeć się mu nieco bliżej.
Na czym polega projekt?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa tłumaczy, że nowy projekt ma na celu wsparcie inwestycji, które zapobiegać będą i ograniczać skutki klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych w Polsce. Nabór wniosków trwa od 28 września do 26 listopada 2021. Inwestycje mają być realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W ramach programu możliwe jest uzyskanie do 80% refundacji kosztów w różnych pracach związanych z działalnością rolną. Może to dotyczyć choćby wyposażenia gospodarstwa rolnego w systemy dezynfekujące, ale także budowy magazynów, remontu lub przebudowy pomieszczeń gospodarczych. Program dotyczy także spółek wodnych. W ich przypadku refundacja może dotyczyć na przykład zakupu lub utrzymania urządzeń wodnych chroniących przed skutkami nawałnic czy podtopień.
Doradztwo rolnicze może być kluczowe
Termin jest dosyć krótki, a lista warunków do spełnienia długa, zatem prawdopodobnie doradcy rolniczy będą tutaj niezastąpieni. Pieniądze są, natomiast trzeba umieć o nie zawalczyć, a przy okazji także odpowiednio wykorzystać przyznane środki. Kwota refundacji może wynosić nawet milion złotych, ale z wypełnieniem wniosków nie warto zwlekać. Dokumenty można składać osobiście i poprzez osobę upoważnioną w regionalnym oddziale Agencji lub drogą elektroniczną.
Należy pamiętać, że doradztwo rolnicze to spore ułatwienie pracy współczesnych rolników. Dotacje i refundacje kosztów dostępne są niemal przez cały rok, ale same programy pisane są w taki sposób, że ich język często bywa ciężki do zrozumienia. Doradcy rolniczy to specjaliści, którzy potrafią czytać urzędowe blankiety i pisać wnioski, które przynoszą realne korzyści. Być może także w tym przypadku warto zaufać ich wiedzy, bo profity mogą przewyższać oczekiwania. Więcej informacji na temat programu można uzyskać w regionalnych oddziałach i na stronach internetowych ARiMR oraz w wyznaczonych punktach informacyjnych.