Branża budowlana ciągle się rozwija. Jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora jest naprawdę duże. Dziś zastanowimy się, jak znaleźć swoją pierwszą pracę w tej branży i na jakie zarobki mogą liczyć najlepsi fachowcy.
Jaką szkołę trzeba skończyć, by pracować w branży budowlanej?
W branży budowlanej pracuje prawie pół miliona osób. Jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników nadal rośnie. Należy zdawać sobie sprawę, że dotyczy to wykwalifikowanych fachowców. Duże znaczenie ma również fakt, że przeszkoleni pracownicy z doświadczeniem mogą liczyć na całkiem dobre zarobki, powyżej średniej krajowej. Średnie wynagrodzenie murarza to około 6,3 tys. zł. Oczywiście aby nim zostać, trzeba ukończyć odpowiednią szkołę, ale i zdobyć doświadczenie. Wcześniej, aby zostać murarzem należało zostać absolwentem trzyletniej szkoły zawodowej, a obecnie jest to szkoła branżowa. Czas trwania nauki także wynosi 3 lata. Uczniowie uczą się analizowania, ale i wykonywania rysunków technicznych. Zdobywają także wiedzę na temat wykonywania fundamentów czy ścian nośnych, a także przygotowywania zapraw murarskich. Po ukończeniu szkoły branżowej trzeba podejść do egzaminu. Po jego zdaniu uzyskuje się kwalifikacje do wykonywania zawodu. Musimy wspomnieć, że w dobrych szkołach nacisk kładziony jest też na zajęcia praktyczne, gdzie młodzi adepci zawodu pod okiem doświadczonych pracowników uczą się wykonywania różnego rodzaju prac.
Jak zdobyć uprawnienia w branży budowlanej do wykonywania zawodu?
Znalezienie pracy w branży budowlanej nie powinno być trudne. Należy zdawać sobie sprawę, że obecnie zapotrzebowanie na pracowników takich jak murarz czy dekarz jest duże. Oczywiście praca w budownictwie nie jest łatwa i rzeczywiście wymaga dużej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Bardzo często po szkole przechodzi się po rożnych szczeblach zawodowych, zaczynając od pomocnika murarza. Dopiero po zdobyciu doświadczenia można pracować jako samodzielny fachowiec na stanowisku. Można również pójść do technikum budowlanego, które trwa 5 lat i kończy się egzaminem zawodowym oraz maturą. Po jej zdaniu można złożyć podanie na studia i wybrać np. specjalizację miejską czy przemysłową. Dostępne są także profile budowa i eksploatacja dróg, budownictwo energooszczędne czy konstrukcje aluminiowo-szklane. Na studiach odbywa się też praktyki. Po ukończeniu studiów należy zdać egzamin i obronić pracę inżynierską lub magisterską, aby uzyskać tytuł inżyniera lub magistra.
Czy znalezienie pracy w branży budowlanej jest łatwe?
Po skończeniu etapu kształcenia zawodowego możecie już szukać pracy i udać się np. na stronę GoWork. Znajdziecie tam naprawdę ciekawe oferty, ale i opinie o pracodawcach. Na początek możecie podjąć pracę w biurach projektowych, a następnie kształcić się dalej, by pracować np. jako inspektor budowlany. W zależności od profilu możecie również podjąć pracę jako kierownik budowy. Aby zwiększyć swoją szansę na znalezienie pracy, bardzo przydatne jest doświadczenie. Podczas wakacji możecie odbywać staże w biurach projektowych, ale też pracować na budowie jako pomocnik inspektora. Praca po budownictwie wiąże się z bardzo przyzwoitymi zarobkami. Inspektor budowlany może liczyć na zarobek nawet ok. 8 tys. zł. Oczywiście aby zostać inspektorem, poza ukończeniem studiów, trzeba zdać egzamin z przepisów prawa budowlanego. Możecie też podjąć pracę w urzędzie miasta w dziale budowlanym.