Przyjeżdżasz do Polski i planujesz tutaj dłuższy pobyt? Jeśli tak to koniecznie zorientuj się, czym jest karta czasowego pobytu i już dziś złóż odpowiednie dokumenty, by ją otrzymać! Sprawdź na czym polega czasowy pobyt w Polsce i miej na uwadze wszystkie niezbędne formalności. Przekonaj się, że jest to łatwe.
Karta czasowego pobytu, a pozwolenia na pobyt czasowy – na czym to polega?
Każdy obcokrajowca, który przybywa do Polski i chce zamieszkiwać w naszym kraju przez okres dłuższy niż 3 miesiące może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że może otrzymać dokument na podstawie którego będzie mógł legalnie podjąć się pracy przez okres 3 lat od daty otrzymania dokumentu.
Aby przebywać w kraju dłużej trzeba o dany dokument ubiegać się ponownie, dokładnie po 3 latach.
Aby otrzymać kartę czasowego pobytu należy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie wojewódzkim odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania. Do samego wniosku o pobyt czasowy należy dołączyć również takie dokumenty, jak chociażby aktualne fotografie, czy potwierdzenie wniesienia opłaty.
Ile kosztuje karta czasowego pobytu?
Aby otrzymać pozwolenie na pobyt czasowy, nie wystarczy wyłącznie złożyć dokumenty. Należy również opłacić wniosek kwotą 440 zł, a po wydaniu samej decyzji należy opłacić także 50 zł za samo wydanie dokumentu.
Zezwolenie na pobyt czasowy to decyzja administracyjna, na wypadek, gdyby cudzoziemiec otrzymał negatywną odpowiedź, może się od niej odwołać. Należy wówczas złożyć pismo do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UdsC) w Warszawie, za pośrednictwem wojewody, który wydał decyzję. Na decyzję w sprawie odwołania będzie trzeba poczekać 14 dni.
Karta czasowego pobytu to bardzo ważny dokument, o którego wyrobienie powinien postarać się każdy cudzoziemiec. Jeśli nie wiesz, jak złożyć dokumenty i jak poradzić sobie z biurokracją koniecznie sięgnij po pomoc tutaj: Łatwy Start
Poproś o pomoc specjalistów zamiast samodzielnie martwić się o wszystkie dokumenty.