Komory temperaturowe to jeden z najważniejszych rodzajów sprzętu używanego w testach produktów. Czym różnią się od innych komór klimatycznych?
Wiele towarów przed trafieniem na rynek wymaga testów sprawdzających wpływ, jaki na ich właściwości mogą wywierać czynniki klimatyczne. Mowa tu między innymi o zasoleniu środowiska, wilgotności powietrza, utlenieniu oraz ekstremalnych temperaturach. Tego typu badania przeprowadza się w komorach klimatycznych, umożliwiających dokładne odtworzenie warunków, w których będą lub mogą być eksploatowane produkty.
Zwykła komora klimatyczna pozwala między innymi na ustawienie konkretnej temperatury testu. Przeprowadzane są jednak badania, w których możliwości takich urządzeń okazują się niewystarczające. Dużo większą funkcjonalnością pod tym względem charakteryzują się dedykowane komory temperaturowe. Jakie funkcje oferują one swoim użytkownikom? Które parametry w ich przypadku okazują się najważniejsze?
Czym cechuje się komora temperaturowa?
Komory temperaturowe, w przeciwieństwie do zwykłych modeli klimatycznych, nie dają możliwości regulacji wilgotności powietrza i innych parametrów, koncentrując się wyłącznie na precyzyjnym ustawieniu temperatury. Tylko ten parametr ma znaczenie w przypadku testów temperaturowych, do których te urządzenia są przeznaczone.
By zapewnić użytkownikom jak najszersze możliwości prowadzenia takich badań, komory oferują regulację temperatury w bardzo szerokim zakresie – zwykle od -70 do 180, a nawet 220 stopni Celsjusza. Bardzo ważną cechą jest ponadto równomierne rozłożenie temperatury w całym wnętrzu komory oraz jej stabilność.
Komora temperaturowa – czym jest wymuszona konwekcja?
Ta ostatnia cecha w dużej mierze jest wynikiem szybkiego nagrzewania i schładzania komory oraz odpowiednio zaprojektowanego obiegu powietrza. Producenci tego typu sprzętu koncentrują się więc na opracowaniu systemów umożliwiających płynną zmianę temperatury. W komorach ESS „Speedy” firmy MyDiscovery prędkość ta może wynosić 5, 10, 15 lub stopni Celsjusza na minutę. Duża różnorodność trybów pozwala na idealne dopasowanie parametrów testu do specyfiki badanego produktu oraz jego oczekiwanych właściwości użytkowych.
Komory temperaturowe – zastosowanie
Testy temperaturowe wykonywane są w celu sprawdzenia właściwości poszczególnych produktów w kontakcie z ekstremalnymi temperaturami – powstającymi np. w wyniki eksploatacji w trudnych warunkach lub w procesie suszenia. Komory temperaturowe znajdują więc zastosowania w wielu gałęziach gospodarki. Są to między innymi:
- przemysł motoryzacyjny: dzięki takim badaniom możliwe jest sprawdzenie, jak poszczególne podzespoły pojazdów sprawdzają się w kontakcie z mrozem lub wysokimi temperaturami generowanymi przez pracujący silnik i inne czynniki;
- branża farmaceutyczna: testy temperaturowe pozwalają dokładnie określić warunki przechowywania leków, suplementów, kosmetyków czy materiałów opatrunkowych;
- przetwórstwo spożywcze: komory temperaturowe służą do podobnych celów co w farmacji, umożliwiają też ustalenie optymalnych procedur suszenia;
-
branża elektroniczna: chodzi przede wszystkim o sprawdzenie właściwości baterii i akumulatorów.