Krokusy w odmianie wiosennej pojawia się jako jednej z pierwszych roślin wraz początkiem okresu wegetacyjnego. Co prawda okres ich kwitnienia jest dość krótki, jednak to pierwszy ożywczy zwiastun wiosny. Warto wziąć pod lupę także odmiany jesienne. Co warto o nich wiedzieć?
Krokusy kwitnące wiosną i jesienią – kiedy je sadzić?
Wielu osobom krokusy kojarzą się przede wszystkim z wiosennym rozkwitem. Warto w tym etapie uwypuklić, że występują także odmiany jesienne – są co prawda mniej powszechne niż ich wiosenne odpowiedniki, jednak zdobią ogród równie efektownie!
Krokusy zasadzone w sierpniu wypuszczą kwiaty na przełomie września i października.
Wiosenne odmiany można z kolei sadzić już pod koniec sierpnia lub we wrześniu – zaczną wówczas kwitnąć już w okolicach marca.
Krokusy jesienne – co warto o nich wiedzieć?
Wizualnie mają wiele wspólnego z zimowitami, z którymi bywają często mylone. Cechuje je zbliżony kształt i barwa płatków, kwitną też w tym samym okresie roku.
Jesienne krokusy w opozycji do zimowitów składają się z trzech pręcików oraz długiego słupka. Zazwyczaj równolegle z liśćmi rozwijają się też kwiaty.
W ogrodach spotyka się je raczej rzadko w przeciwieństwie do wiosennych odmian.
Krokusy kwitnące wiosną są mocno popularne
Krokus wiosenny to przykład wieloletniej rośliny ozdobnej, która w naturalnych warunkach porasta łąki górskie na terenie Europy w rejonach Tatr, Alp oraz Pirenejów.
Zdecydowana większość odmian cechuje się kwiatami w odcieniach fioletu lub żółci. Równie popularne są krokusy w kolorze białym. Intensywne odcienie i okazałe kwiaty względem reszty rośliny powodują, że bywają określane najpiękniejszymi kwiatami, które zakwitają wiosną, a konkretnie – od lutego do kwietnia.
Krokusy jesienne – popularne gatunki
Wśród odmian, które zakwitają pod koniec okresu wegetacyjnego można zaliczyć:
- krokus uprawny (szafran),
- krokus bladożółty,
- krokus okazały,
- krokus średni.
Zgodnie z sugestywną nazwą – najbardziej dorodną odmianą jest krokus okazały, który może osiągnąć nawet 20 cm wysokości. Zakwita we wrześniu i zachwyca liliowymi kwiatami aż do października.
Szeroką gamę różnych odmian krokusów można znaleźć na https://cebule-kwiatowe.pl/krokus/. Sklep oferuje gotowe do posadzenia cebulki krokusów z dostawą do domu.
Co warto wiedzieć o uprawie krokusów jesiennych?
Odmiany jesienne preferują nasłonecznione miejsca z żyzną, próchniczą glebą. Bulwy należy umieścić w ziemi późnym latem lub maksymalnie na początku września. Optymalna głębokość sadzenia wynosi ok. 5 cm.
Zdecydowana większość gatunków jest odporna na działanie niskich temperatur, więc nie ma tu konieczności okrywania na zimę. Opcjonalnie można pokusić się o ściółkowanie w przypadku bardziej delikatnych odmian.
Krokusy – inwestycja na lata
Te rośliny mogą z powodzeniem pozostać w jednym miejscu przez kilka lat. Aby to osiągnąć, należy starannie wybrać miejsce, które będzie odpowiednie dla tej odmiany. W praktyce zarówno wiosenne jak i jesienne krokusy będą wyglądać najlepiej na trawnikach, rabatach lub w towarzystwie innych krzewów lub na skalniakach.
Krokusy wiosenne – garść dobrych praktyk
Wiosenne odmiany krokusów sadzimy od września do połowy października na głębokości ok. 8 cm. Jeżeli chodzi o odległość między bulwami – powinna ona wynosić równowartość ich średnicy. Wraz z upływem lat będą tworzyć gęste kępy kwiatowe. W trosce o zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu konieczne jest regularne pielenie oraz podlewanie w przypadku długotrwałego braku deszczu.
Popularne odmiany wiosenne
Wśród wiosennych kroków można wyróżnić m.in. takie odmiany jak:
- krokus Romance,
- krokus Ard,
- krokus Tricolor,
- kroku lilac Beauty.
Powyższe zestawienie otwiera typowa żółta odmiana. Z uwagi na intensywne kolory będzie mocno widoczny w wiosennym ogrodzie, podobnie jak lilac Beauty – fioletowa barwa kwiatów z pewnością zostanie dostrzeżona jako pierwsza oznaka wiosny.
Krokusy to stosunkowo niewielkie kwiaty, które dzięki jaskrawości płatków skutecznie będą wyróżniać się zarówno na tle budzącego się do życia ogrodu, jak i jesienią, jako zwieńczenie okresu wegetacyjnego.