Polska posiada bogatą tradycję kulinarną, w której różne regiony wyróżniają się unikatowymi smakami i specjałami. Prezentujemy kilka z nich oraz flagowe dla nich potrawy. Poznaj m.in. kuchnię śląską, kresową czy wielkopolską.
Kuchnia wielkopolska
Wielkopolska słynie m.in. z pyrów z gzikiem. Jest to potrawa na bazie ziemniaków z charakterystycznym twarogiem doprawianym czosnkiem. Na świątecznym stole królują tu także rogale świętomarcińskie – pyszne, bardzo słodkie rogaliki z farszem z białego maku, orzechów i migdałów. Są jednym z symboli Poznania i są wypiekane w związku z obchodami dnia św. Marcina. Zostały wpisane do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych Unii Europejskiej.
Kuchnia podhalańska
Małopolska to ojczyzna oscypka. Ser ten produkowany jest w górach, według tradycyjnej metody z owczego mleka. W karczmach podhalańskich serwuje się go często w wersji smażonej, z żurawiną. Charakterystycznym daniem tej części Polski jest też barszcz czerwony z uszkami. W polskiej kuchni podhalańskiej zagościła też kwaśnica – zupa na bazie mięsa i kiszonej kapusty.
Kuchnia kaszubska
Kaszuby to region nad morzem, gdzie ryby odgrywają ważną rolę. Kiszka rybna, zupa rybna czy plince to tylko niektóre z dań, których warto spróbować. Popularne są też śledzie i flądry podawane z ziemniakami. Ale nie tylko ryby królują na kaszubskim stole. Są to również ziemniaki, kasza i warzywa – stanowią one bazę dla wielu potraw.
Kuchnia śląska
Głęboko zakorzenione tradycje górnicze przełożyły się na sycące potrawy. Klusek śląskich nie można nie zjeść przy okazji wizyty na Śląsku. Tradycyjnie podaje się je z gulaszem lub roladami śląskimi z sosem. Tradycyjna zupa z kolei to żurek śląski z białą kiełbasą.
Kuchnia podlaska
Wpływy kuchni litewskiej, białoruskiej i tatarskiej są wyraźnie odczuwalne w kuchni podlaskiej. Cebularze, czyli popularne placki z cebulą, a na deser sękacz, czyli tradycyjne ciasto, to tylko przykłady tego, jak różnorodna i interesująca może być kuchnia regionalna polska na Podlasiu. Na Podlasiu dużą popularnością cieszy się też babka ziemniaczana.
Kuchnia mazowiecka
Dawna kuchnia tego regionu obfitowała w produkty prosto z lasu. Wśród znanych potraw są m.in. zupa grzybowa, pieczona kaczka, gęś czy perliczka, mięsa z kaszą, żur, a także czarnina oraz duma Warszawy – flaczki po warszawsku.
Bogactwo i różnorodność kuchni regionalnej polskiej jest dużo większe. Podaliśmy jedynie przykłady, ale można wyróżnić także inne regiony, które obfitują w lokalne potrawy. Jest to m.in. kuchnia kujawska, kurpiowska, galicyjska czy też kuchnia Warmii i Mazur.