Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Lasery wykorzystywane są w medycynie od dawna. Znajdują zastosowanie głownie w dermatologii oraz medycynie estetycznej. Służą między innymi do poprawy wyglądu, stanu oraz kondycji skóry. Dowiedz się czym jest i jak działa laser frakcyjny CO2 i jakie zabiegi pozwala wykonać.
Czym są lasery CO2
Laser CO2 jest obecnie jednym z najbardziej popularnych laserów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Zazwyczaj posiada dwie głowice: chirurgiczną i frakcyjną. Głowica chirurgiczna służy do usuwania narośli, znamion, włókniaków, kurzajek czy też brodawek. Natomiast zadaniem głowicy frakcyjnej jest poprawa wyglądu i kondycji skóry, usuwanie rozstępów i blizn. Emituje falę elektromagnetyczną z zakresu podczerwieni. Promień tego typu lasera jest niewidzialny gołym okiem.
Nazwa „laser CO2” oznacza, że ośrodkiem do powstania światła jest gaz, a konkretniej dwutlenek węgla. W celu powstania promieniowania ośrodek gazowy pobudzany jest przez prąd elektryczny. Wzbudzony ośrodek czynny dwutlenku węgla jest źródłem energii świetlnej. Do wzmocnienia światła wytwarzanego przez laser niezbędny jest odpowiedni układ optyczny(rezonator). Rezonator pozwala na wzmocnienie fal o określonej długości.
Laser z głowicą frakcyjną oddziałuję na określone fragmenty skóry. Laser emituje wiele wiązek światła, które pozostawiają w skórze pionowe mikro-ranki. Zabiegi laserowe przy użyciu głowicy frakcyjnej są mało bolesne, a skóra goi się stosunkowo szybko.
Jak działa laser frakcyjny CO2 ?
Lasery frakcyjne w kontrolowany sposób uszkadzają skórę, stymulując przy tym zachodzące procesy odbudowy i regeneracji. Światło wysyłane z lasera wnika w głąb skóry i pochłaniane jest przez wodę zawartą w komórkach skóry. Dochodzi wtedy do podgrzania wody, a następnie jej odparowania i wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki obok. Wtedy uruchamiają się naturalne mechanizmy naprawcze. Prowadzą one do wytworzenia się nowych włókien kolagenowych. Skóra po przebudowie staję gładsza, bardziej napięta i sprężysta. Na efekty jednak trzeba poczekać, gdyż proces przebudowy skóry trwa kilka tygodni.
Wskazania do zabiegu przy użyciu lasera frakcyjnego CO2
- poprawa wyglądu, elastyczności i kondycji skóry, ujędrnianie skóry,
- zamykanie rozszerzonych porów,
- usuwanie prosaków, kaszaków, gruczolaków potowych, zrogowacień,
- złuszczenia wierzchnich warstw naskórka,
- usuwanie rozstępów,
- usuwanie blizn: potrądzikowych, przerosłych, keloidów, pooperacyjnych, chirurgicznych
- spłycanie zmarszczek, zmniejszenie sińców pod oczami.
Nowoczesna i zaawansowana technologia lasera frakcyjnego CO2 o dł.fali 10600 nm, służy do trwałej i całkowitej regeneracji skóry,odmłodzenia, odbudowy kolagenu i likwidacji blizn po trądziku, keloidów, blizn pooparzeniowych i rozstępów – możemy przeczytać na stronie placówki LeaClinic z miasta Kraków, dokładnie: tutaj.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym CO2 są:
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
- ciąża, karmienie piersią,
- aktywne infekcje bakteryjne oraz wirusowe skóry,
- przewlekłe dermatozy(np. łuszczyca, AZS),
- bielactwo,
- doustne przyjmowanie retinoidów(w okresie sześciu miesięcy przed zabiegiem),
- stosowanie leków światłouczulających,
- stosowanie sterydów,
- stosowanie peelingów chemicznych w okresie miesiąca przed zabiegiem
- świeża opalenizna,
Jak wygląda zabieg?
Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest zupełnie bezbolesny. Trwa około 30 minut i poprzedzony jest znieczuleniem skóry przy użyciu kremu EMLA. Parametry wybrane przy zabiegu uzależnione są od wskazań, zaawansowania zmian skórnych, a także indywidualnych cech pacjenta. Im wyższe parametry tym lepszy efekt ale również większe uszkodzenie skóry a co za tym idzie zwiększone ryzyko objawów ubocznych. Terapia przy użyciu lasera frakcyjnego CO2 jest aktualnie jedną z najbardziej skutecznych metod odmładzania skóry oraz usuwania rozstępów i blizn.
Zalecenia po zabiegu
Kilka dni po zabiegu laseroterapii skóra jest lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Może także pojawić się wysypka. Po około 2-3 dniach skóra ulega procesowi złuszczenia. Dlatego zaleca się obfite smarowanie kremami nawilżającymi oraz odpowiednie nawadnianie. W przypadku konieczności narażenia skóry na promienie słoneczne, konieczne jest zastosowanie kremu z filtrem SPF. Tuż po zabiegu należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Nie zaleca się również korzystania z basenu, sauny oraz brania gorących kąpieli.
Cześć informacji pochodzi ze strony Leaclinic.pl