Znajomość podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy jest kluczowa, pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Nieprzewidziane sytuacje mogą od was wymagać podjęcia specjalistycznych kroków, a Manewr Heimlicha jest jednym z nich. Na czym polega Manewr Heimlicha i jak go prawidłowo wykonać?
Manewr Heimlicha – czym jest?
Praca opiekunki w Niemczech to niewątpliwie trudne zajęcie, o czym przekonywać was raczej nie musimy. Codzienne podnoszenie podopiecznego, mycie go czy wykonywanie czynności porządkowych w domu niekiedy może być bardzo obciążające dla zdrowia psychicznego oraz fizycznego opiekunki. Osoby starsze zmagające się z przewlekłymi chorobami w wielu przypadkach są niesamodzielne, tym samym to od was w szczególności zależy, jak poradzicie sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Należy bowiem zachować nadmierną czujność zwłaszcza w przypadku seniorów stale unieruchomionych. O zadławienie wcale nie tak trudno i właśnie dlatego tak ważna jest znajomość Manewru Heimlicha, który stanowi skuteczną metodę udzielania pierwszej pomocy. Prawidłowo przeprowadzony rękoczyn ma za zadanie udrożnić drogi oddechowe, w których znajduje się ciało obce. Brak udzielenia pierwszej pomocy w przypadku zadławienia może prowadzić nawet do śmierci.
Jak wykonać Manewr Heimlicha?
Zadławienie ciałem obcym najczęściej przejawia się niemożnością wzięcia oddechu i nadmiernym kaszleniem. Nie należy oczywiście mylić go z zakrztuszeniem się, które z reguły przechodzi po chwili. Jeżeli zauważycie te nietypowe objawy u podopiecznego, co więcej – zacznie on sinieć i całkowicie tracić oddech, wówczas należy podjąć specjalistyczne środki. Najprościej mówiąc, Manewr Heimlicha polega na wywarciu dużego nacisku na przeponę, dzięki czemu ciało obce znajdujące się w przeponie zostaje wypchnięte.
Jak prawidłowo udzielić pierwszą pomoc osobie starszej? Należy stanąć za nią i objąć ją od tyłu, używając przy tym bardzo dużo siły. Ściśniętą dłoń kładziemy tuż pod mostkiem podopiecznego, przykładamy do niej drugą pięść i mocnym ruchem ręki uciskamy podbrzusze, wykonując energiczny ruch w górę. Czynność tę powtarzamy aż do momentu usunięcia ciała obcego z dróg oddechu. Zachowajcie jednak szczególną ostrożność. Osoby starsze, których stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia, mogą stracić przytomność. Gdyby zaistniała taka sytuacja, należy bezwzględnie przejść do udzielania pierwszej pomocy. Bez wezwania pogotowia ratunkowego również się nie obejdzie!
Po więcej porad i wskazówek dla opiekunek zajrzyj na blog laxocare.pl.
Manewr Heimlicha – przeciwwskazania
Manewr Heimlicha nie zawsze będzie konieczny, a co za tym idzie, warto zachęcić podopiecznego do odkrztuszania. Jeżeli to nie pomoże, wówczas będziecie mogli przejść do udzielenia pierwszej pomocy. Pracując jako opiekunka osób starszych, należy bacznie obserwować stan zdrowia podopiecznego i podjąć odpowiednie środki. Otóż manewr Heimlicha nie może zostać wykonany wyłącznie u niemowląt poniżej 1. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób z nadwagą. W przypadku seniorów stale unieruchomionych warto do pomocy wykorzystać krzesło lub drugą osobę – oczywiście, o ile istnieje taka możliwość. Co istotne, tuż po udzieleniu pierwszej pomocy koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą. Manewr Heimlicha – choć stanowi skuteczną metodę przy zadławieniach, może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. W trakcie udzielania pierwszej pomocy najważniejsze oczywiście jest szybkie i skuteczne usunięcie ciała obcego z organizmu i udrożnienie dróg oddechowych podopiecznego.
Pamiętajcie również, że Manewr Heimlicha może zostać powtórzony maksymalnie pięć razy, Następnie należy mocnym ruchem ręki poklepać podopiecznego i powrócić do wykonywania Manewru Heimlicha.