Wiele osób myli te nazwy, część je wręcz sobą utożsamia. Jedno trzeba podkreślić, że w tym miejscu krzyżują się nazwy kilku krain geograficznych. Szeskie Wzgórza wchodzą w skład wzniesień nazywanych Mazurami Garbatymi. Zaś Mazury Garbate przynajmniej częściowo leżą na pojezierzach – Ełckim i Suwalskim. Jest to również obszar dawnej Jaćwieży.
Szeskie Wzgórza
Jest to teren pagórkowaty z najwyższym wzniesieniem (Szeską Górą) wznoszącym się 309 m n.p.m. Nieco niższe są – Tatarska Góra (308 m.n.p.) i Góra Gołdapska zwana Piękną Górą (272 m.n.p). Szeskie Wzgórza ciągną się od Gołdapi aż pod Ełk.
Są to polodowcowe moreny czołowe, których charakterystyczną cechą bywają niewielkie jeziorka wytopiskowe. Jedno z nich znajduje się pod Gołdapią w zagłębieniu szczytu wspomnianej Tatarskiej Góry. Otacza je… tundrowa roślinność, między innymi karłowate brzozy i sosny. Godnym uwagi jest, jest działające u podnóża góry tzw. „Bezkrwawe safari” – rozciągnięta na około trzystu hektarach hodowla dzikich zwierząt, udostępniana zwiedzającym.
Na północ od Szeskich Wzgórz rozciąga się Puszcza Romincka, większy jej obszar (dwie trzecie) znajduje się w obwodzie kaliningradzkim FR. Na przełomie dwóch poprzednich wieków był to rewir łowiecki cesarza Wilhelma II. Jeleń romincki był znany myśliwym w całej Europie.
Wokół Szeskich Wzgórz znajdziemy wiele niedużych jezior polodowcowych. Od pewnego czasu ten teren cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, również za sprawą wyjątkowych zabytków, między innymi słynnych (i najwyższych w Polsce) mostów w Stańczykach. Dodatkowo Szeskie Wzgórza leżą na, najdłuższym w Polsce, szlaku Rowerowym Green Velo.
Dlatego, gdyby ktoś postawił pytanie – w co zainwestować na tym terenie? to mógłby zastanowić się między innymi nad działalnością agroturystyczną, choć gruntów na sprzedaż jest tu coraz mniej.
Mazury Garbate
Mając na uwadze tę krainę warto się skierować bardziej na wschód – w kierunku Żytkiejm i Wiżajn. Tu znajduje się między innymi Suwalski Park Krajobrazowy, założony w latach siedemdziesiątych jako pierwszy w Polsce. Są to i Mazury Garbate, i Suwalszczyzna, i część dawnej Jaćwieży. Nieprzypadkowo ten teren nazywany jest „krainą piękną jak baśń”.
To w Suwalskim Parku Krajobrazowym realizowano część zdjęć do „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy i „Doliny Issy” Tadeusza Konwickiego. Pośród wzgórz, lasów i niewielkich jezior polodowcowych. W Smolnikach znajduje się punkt widokowy, natomiast w niedalekim Szelmencie działa kolejny ośrodek narciarstwa zjazdowego.
Zatem w Mazurach Garbatych i w Szeskich Wzgórzach turystykę można uprawiać przez cały rok.
Zainwestuj w https://mygr.pl/