10 lipca rozeszła się wieść, że zwiększono limity na zamrożenie cen prądu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, co to oznacza w praktyce. Postanowiliśmy więc nieco przybliżyć ten temat.
Rządowy program na rynku energii elektrycznej
Tarcza Solidarnościowa to pomysł rządu na ochronę odbiorców energii elektrycznej. Chodzi o to, że rynek ów bywa niestabilny. Nagły wzrost cen prądu może uderzyć w portfele konsumentów. Uważa się, że dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej aż 8 milionów polskich rodzin nie odczuje negatywnych skutków turbulencji rynkowych. To dlatego, że w razie wzrostu program gwarantuje zatrzymanie cen prądu na poziomie z 2022. Są jednak pewne warunki do spełnienia.
Zamrożenie cen prądu jest możliwe, o ile nie ma mowy o przekroczeniu określonego limitu. Do niedawna było to co najmniej 2000 kilowatogodzin rocznego zużycia energii elektrycznej w 2023 r. Teraz przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówią o minimalnej liczbie 3000 kWh/rok. Jednak nawet jeśli ten limit zostanie przekroczony, przedsiębiorstwo energetyczne jest w obowiązku trzymać się maksymalnych cen za energię. Wynoszą one 693 zł za 1000 kWh dla statystycznego Kowalskiego oraz 785 zł za 1000 kWh dla samorządów, firm świadczących usługi użyteczności publicznej oraz przedsiębiorców z sektora MŚP.
Zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych
Choć małe firmy mogą skorzystać na Tarczy, to jednak polskie rodziny są jej największymi beneficjentami. Warto zauważyć, że limity poziomu zużycia energii elektrycznej nie są takie same dla wszystkich domów. Jeśli więc z prowadzeniem gospodarstw domowych wiąże się fakt, że zużycie energii elektrycznej jest większe z powodu znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności któregoś z mieszkańców – odbiorcę uprawnionego dotyczy limit zużycia 3600 kWh. Rolnicy zaś oraz beneficjenci z Kartą Dużej Rodziny mogą teraz liczyć na limit 4000 kilowatogodzin.
Pamiętać należy o tym, że system sam sprawdzi pobór i automatycznie odnajdzie moment przekroczenia limitu. W związku z tym w standardowym przypadku (3000 kWh/rok) nie trzeba zgłaszać specjalnego oświadczenia. W pozostałych sytuacjach już tak. Naturalnie, można to zrobić w sposób tradycyjny lub drogą elektroniczną. Klienci Enei mogą pobrać takie oświadczenie ze strony https://www.enea.pl/zamrozenie-cen. Pod tym adresem znajdują się też wskaźniki oszczędności wynikających z Tarczy. Można również poczytać więcej o tym, jak działa program zamrożonych cen energii elektrycznej w Polsce.