Perfumy o orientalnych nutach są jednymi z popularniejszych. Chętnie sięgają po nie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Głównie „ubierają się” w nie w chłodniejsze – jesienne i zimowe dni, chociaż z orientalnymi zapachami można spotkać się również wiosną i latem. Ich piękne wonie sprawiają, że chętnie skrapiamy się nimi na co dzień, a także na wyjątkowe okazje. Skąd wynika taka popularność tego typu pachnideł? Skąd się bierze magia perfum orientalnych?
Czym charakteryzują się zapachy orientalne?
Mianem perfum orientalnych określa się te zawierające nuty zapachowe, charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu. Miejsce ich pochodzenia sprawia, że często można spotkać się też ze zamienną nazwą perfumy arabskie. Pierwsze tego typu kompozycje pojawiły się setki lat temu. Tworzone były na bazie olejków eterycznych, które sprawiają, że perfumy orientalne są niezwykle trwałe, a także intensywne w aromacie.
Oryginalne perfumy orientalne to te pochodzące z Egiptu, Maroka czy Arabii Saudyjskiej, znacznie różnią się od tych europejskich. Ich zapach trudno porównać to sztampowych propozycji europejskich czy amerykańskich domów perfumeryjnych, które często opisują swoje pachnidła jako te orientalno-kwiatowe czy orientalno- owocowe. Różnice pojawiające się w zapachu wynikają przede wszystkim z tego, że olejki eteryczne znajdujące się w perfumach arabskich nie są rozpuszczane w alkoholu, a utrwalane np. hydrolatami. Warto tu wspomnieć, że metoda utrwalania zapachu procentami została wymyślona we Francji i jest charakterystyczna dla europejskich kompozycji zapachowych.
Brak alkoholu w perfumach orientalnych sprawia, że te zupełnie inaczej rozwijają się na skórze. Ich zapach uwalnia się przez 12 godzin, a na ciele utrzymuje się nawet przez dwie doby. Co więcej, jest on niezwykle intensywny, a także oferuje zupełnie inne nuty zapachowe niż perfumy konwencjonalne.
Najczęstsze składniki perfum orientalnych
W Perfumach z Bliskiego Wschodu przede wszystkim można odnaleźć nuty zapachowe powiązane z lokalną kulturą i zwyczajami. Bardzo często składniki wykorzystywane do tworzenia kompozycji zapachowej w Europie postrzegane są jako te luksusowe i eleganckie. W pachnidłach arabskich odnaleźć można bowiem nuty olibanum, czyli żywice pochodzącą z drzewa baswelliuia. Pachnie ona świeżo, nieco cytrynowo, dlatego też często dodawana jest do perfum na co dzień. W pachnidłach na wieczór króluje natomiast drogocenny oud. Jest on substancją cenniejszą od złota, pozyskiwaną z żywicy niektórych drzew arganowych. Jego zdobycie jest obecnie bardzo trudne, stąd też wynika cena oudu. Perfumom składnik ten dodaje słodko-drzewny aromat, w którym wyczuć można wonie skórzane i zwierzęce.
W perfumach bliskowschodnich odnaleźć można też lepiej znane na europejskim rynku składniki takie jak np. różę, wanilię, skórę, piżmo, drzewo sandałowe, bob tonka. Ważnymi składnikami kompozycji zapachowych są również przyprawy o intensywnym zapachu np. kardamon, szafran, kurkuma, gałka muszkatołowa, goździki. Z racji ich wyraźnego zapachu, otulają, rozgrzewają, a także pobudzają i rozpalają zmysły. Przyjęło się więc mówić, że perfumy orientalne są afrodyzjakami.
Marka Mancera — połączenia zapachów wschodu i zachodu
W Europie oryginalne perfumy orientalne dopiero zyskują na popularności. Wynika to z tego, że wiele osób obawia się ich zbyt intensywnego zapachu. Chcąc go uniknąć, warto wybrać kompromisowe rozwiązanie, które proponuje marka Mancera. Tworzy ona kompozycje będące odzwierciedleniem bliskowschodniego podejścia do zapachów, ale w europejskim wydaniu. Niezwykłe perfumy będące połączeniem wschodu i zachodu dostępne są na https://amisell.pl/marki-niszowe/mancera/. Inspirowane są one licznymi podróżami twórczyni zapachu – Amelii oraz jej ojca. Wyróżnia je natomiast to, że w ich sercu znajdują się najpopularniejsze i najzacniejsze składniki zapachowe pochodzące z Bliskiego Wschodu np. oud. Pojawiają się one w towarzystwie takich woni jak sycylijska bergamotka, mandarynka, drzewo bursztynowe, paczula, mech dębowy, jaśmin, cedr, czarna porzeczka.