Skroplony azot cieszy się coraz większą popularnością na rynku i na zmiany w tej materii się nie zapowiada. Substancja ta ma bowiem wiele cennych właściwości. Wykorzystywana jest w gastronomii, dermatologii czy medycynie. Do jej przechowywania służy specjalne naczynie Dewara. Co to za pojemnik i jak należy go przygotować do pracy? Gdzie znajduje zastosowanie?
Dlaczego ciekły azot wymaga szczególnych warunków przechowywania?
Ciekły azot jest gazem niepalnym i nietrującym. Ma wiele cennych właściwości, ale bywa także niebezpieczny. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa. Skroplony azot jest substancją bardzo zimną. Dlatego jego kontakt z nieosłoniętą skórą może się skończyć tragicznie. Praca z ciekłym azotem wymaga zastosowania gogli ochronnych, rękawic czy fartucha.
Do przechowywania skroplonego azotu służą specjalne pojemniki zwane naczynia Dewara. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dzięki nim można też zachować wyjątkowe właściwości tej substancji.
Naczynie Dewara – czym jest i do czego służy?
Odkrycie ciekłego azotu było swego rodzaju przełomem. Dzisiaj substancja ta produkowana jest na skalę przemysłową. Potrzebne jest jednak specjalne naczynie Dewara, aby móc z niej właściwie korzystać. Jest to pojemnik z podwójnymi ściankami i próżnią techniczną w środku np. https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-10l.
Ścianki dewarów łączą się w górnej części naczyń i są zamykane szczelnym korkiem. Wynalezienie tego typu zbiorników to dzieło Szkota – sir Jamesa Dewara, który dokonał tego w roku 1892. Obecnie naczynia tego typu są produkowane przede wszystkim z metalu. Jest to bowiem materiał o wiele bardziej wytrzymały niż stosowane wcześniej szkło.
Przygotowanie naczyń Dewara do pracy
Jeśli masz zamiar w swojej firmie wykorzystywać skroplony azot, musisz zadbać o zakup odpowiednich naczyń przeznaczonych do jego magazynowania. Dewary mają dość zróżnicowaną pojemność. Waha się ona zazwyczaj od 5 do 50 litrów. Dzięki nim można przechowywać ciekły azot do 250 dni. Wielkość zbiornika trzeba oczywiście dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.
Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że naczynia Dewara wymagają pewnego przygotowania do pracy. Na samym początku w pojemniku należy umieścić tylko niewielką ilość skroplonego gazu. Potrzebuje on około 20 minut na wystygnięcie. Dzięki temu ciekły azot zachowa swoje właściwości, a dewar będzie sprawny.