Nakrętki odkrywają niezwykle ważną rolę w rozmaitych konstrukcjach. W wielu przypadkach są głównym gwarantem bezpiecznego i stabilnego połączenia. Poznaj najważniejsze rodzaje nakrętek oraz sposób, w jaki możesz wykorzystać ich potencjał.
Kiedy myślimy o łączeniu różnych elementów podczas budowy mebli czy stawiania skomplikowanych konstrukcji, najczęściej przychodzą nam do głowy wszelkiego rodzaju śruby, nity czy gwoździe. Te pierwsze jednak bardzo często wymagają zastosowania dodatkowego elementu zabezpieczającego. Dlaczego warto stosować nakrętki? Wyjaśniamy.
Nakrętki – czy to naprawdę tak istotny element?
Łączone powierzchnie poddawane są działaniu wielu sił. Nieodpowiednie zabezpieczenie konstrukcji może skutkować jej uszkodzeniem. Elementy są ściskane, naprężane, rozciągane, przesuwane, działa na nie tarcie i drgania. Wynikiem może być odkręcenie się śrub i zniszczenie budowanego urządzenia, mebla czy dużych konstrukcji budowalnych.
Z tego względu śruby często zabezpiecza się dodatkowo za pomocą nakrętek. Te występują w rozmaitych kształtach i rozmiarach.
Rodzaje nakrętek
Rodzaje nakrętek na śruby rozróżnia się na podstawie ich kształtu. Niektóre z nich są bardziej popularne i powszechnie wykorzystywane, inne spełniają wyspecjalizowane funkcje.
Wyróżniamy następujące typy nakrętek:
- sześciokątne,
- czworokątne,
- okrągłe,
- radełkowe,
- wieńcowe,
- złączne,
- skrzydełkowe,
- ślepe,
- z wkrętem zabezpieczającym,
- z uchem.
Jak wspomnieliśmy, są to typy podstawowe i powszechnie stosowane – zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i przemysł.
Istnieje także grupa nakrętek przeznaczona do zadań specjalnych, jak:
- nakrętki kołpakowe – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je w kołach; ich kształt przypomina kopułę, która okala trzpień śruby, zabezpieczając połączenie i poprawiając jego wygląd;
- nakrętki do zgrzewania – służą do łączenia elementów za pomocą wysokiej temperatury, dzięki czemu konstrukcja zyskuje na stabilności i bezpieczeństwie:
- sześciokątne DIN 928,
- kwadratowe DIN 929;
- nakrętki HV – wykorzystywane do połączeń sprężanych w konstrukcjach stalowych;
- nakrętki kształtowe – występują w różnych kształtach, które przeznaczone są do odmiennych zastosowań:
- skrzydełkowe DIN 315,
- do rowków teowych DIN 508,
- kwadratowe DIN 557,
- kwadratowe DIN 562,
- z uchem DIN 582,
- blaszkowa DIN 7967,
- kłowe,
- radełkowane.
Nakrętki sześciokątne – popularne i wszechstronne
Najpopularniejszą kategorią są nakrętki sześciokątne. Jest to grupa, która znajduje zastosowanie w bardzo zróżnicowanych miejscach – od prywatnego majsterkowania, poprzez produkcję maszyn i urządzeń, po wznoszenie złożonych budowli.
Nakrętki sześciokątne mają kształt okręgu, którego zewnętrzne ściany zostały otoczone kołnierzem o sześciu kątach. Wewnątrz znajduje się gwint kompatybilny z rozmaitymi rodzajami śrub (np. metryczny lub drobnozwojny).
Kategoria ta obejmuje produkty różniące się detalami budowy i sposobem działania.
Nakrętki sześciokątne:
- standardowe DIN 934,
- obniżone DIN 439B,
- sześciokątne typu Biloc,
- koronowe DIN 935,
- samohamowne DIN 980V,
- samohamowne z kołnierzem DIN 6927,
- samohamowne z wkładką niemetalową DIN 982 / DIN 985,
- samohamowne z kołnierzem z wkładką niemetalową DIN 6926,
- złączne 1,5D DIN 6330B,
- złączne kołnierzowe DIN 6331,
- złączne 3D DIN 6334,
- złączne DIN 1479.
Nakrętki wykonane są z materiałów, które wykazują wysoki stopień odporności na uszkodzenia. Jest to zwykle:
- stal węglowa,
- stal nierdzewna,
- stal kwasoodporna,
- stal żaroodporna,
- mosiądz,
- tworzywo sztuczne.
Często pokrywa się je także dodatkową warstwą ochronną wykonaną z cynku, stali nierdzewnej czy stali kwasoodpornej.
Nakrętki to niezwykle zróżnicowany segment elementów złącznych. Dzięki tak szerokiemu wyborowi kształtów i surowców zastosowanych do ich produkcji możliwości ich wykorzystania są bardzo szerokie. Pełną ich ofertę znajdziesz w sklepie internetowym anda-sruby.pl