Odpryski na szybie to często występujący problem, z którym zmaga się wielu kierowców. Wystarczy chwila, by na szkle pojawiły się białe ślady po uderzeniu kamienia lub gałęzi drzewa. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale również wpływający na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.
W jaki sposób naprawia się odpryski na szybie?
Odpryski osłabiają szybę, a także ograniczają widoczność. Warto więc się ich pozbyć. Wbrew obiegowej opinii nie musi to wcale oznaczać wymiany szyby na nową. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się bowiem naprawa odprysków na szybie. Czy jednak jest całkiem bezpieczna? Przekonajmy się.
W dzisiejszych czasach dysponujemy wieloma nowoczesnymi technologiami oraz produktami, dzięki którym możemy naprawiać to, co jeszcze jakiś czas temu wydawało się nie do naprawienia. Odpryski na szybie są jedną z takich rzeczy. Obecnie wykorzystuje się specjalny kompozyt, który nazywany jest również syntetyczną żywicą. Jest bezbarwny, dzięki czemu po naniesieniu go na odprysk na szybie nie ogranicza widoczności. Cechuje się również trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne.
Czy to bezpieczne?
Podczas naprawy odprysków na szybkie stosuje się specjalny rodzaj żywicy, która ma dokładnie przebadane, sprawdzone parametry. Dodatkowo, jest ona utwardzona za pomocą światła UV, dzięki czemu nie tylko świetnie przywiera do szyby, ale również cechuje się odpowiednią twardością i wytrzymałością.
Szyby naprawione za pomocą kompozytu mogą posłużyć nam przez długi czas. Warto jednak pamiętać, że naprawa odprysków jest rozwiązaniem, którego nie możemy zastosować zawsze. Jeśli odprysk będzie zbyt duży lub za bardzo zanieczyszczony nie możemy oczekiwać, że wypełnienie będzie trwałe oraz będzie chroniło przed pogłębianiem się uszkodzeń. Kluczowe znaczenie więc ma wielkość i umiejscowienie odprysku. Dlatego też szyba powinna zostać dokładnie obejrzana przez specjalistę, który na co dzień zajmuje się tego typu naprawą.
Czy każdy odprysk można naprawić?
Wiemy już, że niestety, nie zawsze jest to możliwe. Aby naprawa odprysków na szybie była możliwa musi bowiem zostać spełnionych szereg kluczowych kryteriów. Przede wszystkim odprysk nie może być większy niż średnica 5 złotowej monety. Jeśli mamy do czynienia z większym uszkodzeniem – lepiej zdecydować się na wymianę szyby (jeśli zdecydujemy się na szybę używaną, wydatek nie będzie wysoki).
Problem pojawia się również w sytuacji, w której odprysków na szybie jest więcej. Wówczas możemy naprawiać je jedynie jeśli znajdują się od siebie w odległości co najmniej 10 centymetrów od siebie. Podobnie ma się sprawa w przypadku odprysków znajdujących się w bliskim sąsiedztwie krawędzi szyby – tutaj również nie odległość nie może być mniejsza niż 10 cm.
Podsumowując, naprawa odprysków na szybie wykonana w profesjonalnym serwisie, który przestrzega zasad dotyczących tego, jakie odpryski można naprawić. jest całkowicie bezpieczna. Szyba zabezpieczona jest przed powiększaniem się odprysku i ewentualnych rys, a przy tym zachowuje przezroczystość. Jeśli więc na szybie naszego samochodu zauważymy tego typu ubytki – warto działać, zanim problem urośnie.